Parlak Ve Güzel Saçlar İçin Nane Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Nane Yağının Saç Bakımı İçin Faydaları Nelerdir?

0 11

Nane Yağının Saç Bakımı İçin Faydaları Nelerdir?

Saçları besleyen ve güçlendiren doğal yağların başında nane yağı gelir. Hatta nane yağı komple saç bakımı için yeter de artar denilebilir. Bu yağ saç dökülmesine mani olur ve saçların uzamasına yardım ederek ışıltılı bir görünüm verir. Yıpranmış saçlar için etkili bir çözüm olan nane yağı, saçı kökten uca besler ve kepeğe karşı üstün koruma sağlar.

Nane Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Nane yağı, saç bakımında ultra performans gösterir. Ancak saça direkt olarak uygulanması sakıncalıdır. Çünkü saç derinizi yakabilir. Badem yağı veya zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırarak nane yağını kullanıma uygun hale getirebilirsiniz. Bu sayede hem saç deriniz zarar görmez hem de etkisini daha iyi gösterir. Yalnızca su kullanmak da nane yağının incelmesini sağlayacaktır. 2-3 yemek kaşığı badem yağı veya zeytinyağına 3-4 damla nane yağı eklemek kafidir. Hazırlanan karışımı saçlarınıza uygulayarak 45 dakika bekletip saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemin haftada iki kez yapılması önerilir. Dilerseniz şampuanınıza nane yağı damlatıp o şekilde de kullanabilirsiniz.

Nane Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Bilim insanları 2014 tarihinde nane yağının saç üzerindeki etkileriyle ilgili bir araştırma yapmışlardır. Sonuç olarak nane esansiyel yağında saçın uzamasına ve kalınlaşmasına yardımcı olan maddelerin bulunduğu gözlemlenmiştir. Nane yağının saç derisindeki kan dolaşımını artırdığı, folikül derinliğinin ve folikül miktarının artmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Nane yağının rahatlatıcı özelliği vardır. Saç diplerine daha fazla oksijen ulaşmasında görev alan bu yağ, saç derisinin yıpranmasını önler. Sağlıklı ve dayanıklı saçlar için kullanılabilen ve maximum derecede fayda sağlayan nane yağının, saç kırılmasını ve dökülmesini de engellediği bilinmektedir. Saçların kısa sürede uzamasını teşvik eden nane yağı, bu süreçte saçların zarar görmesine mani olmaktadır.

Kepeklenmeye karşı son derece etkilidir. Çünkü antiseptik ve antibakteriyeldir.

Saç derisini besleyen nane yağı, saçların direncini artırır ve saçlara kusursuz bir bakım yapar. Fakat saç derinize konsantre nane yağını doğrudan uygulamanız yanlıştır. Eğer direkt olarak sürülürse bu esansiyel yağ, çok yoğun etkisiyle saç derisinin hasar görmesine yol açabilir.

Nane yağı, bu kadar faydalı oluşunu muhtevasındaki mentole borçludur. Nane yağının temelini oluşturan mentol, kan damarlarının rahatlamasını sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır. Böylece hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılabilir.

Sebum oluşumunu dengeleyen bu doğal ürün, saçlardaki ve saç derisindeki yağlanmayı kontrol altına alır, kepeklenmeyi durdurur, saçların uzamasına yardımcıdır, kaşıntıya iyi gelir, ferahlatır, saçlara nem kazandırır ve ışıltılı bir görünüm verir.

Nane yağının saça faydaları şöyle özetlenebilir:

  • Saç köklerindeki kan akışını artırarak saçların daha çabuk uzamasına destek olur.
  • Muntazaman uygulanmaya devam edilirse, kepeklenmeyi ciddi anlamda giderir.
  • Saç derisinin ölü hücrelerden arınmasını sağlayıp aşırı yağlanmanın önüne geçer.
  • Saç köklerinin zayıflamasına ve saçların koparak dökülmesine engel olur.
  • Saç derisinin PH seviyesini dengede tutar.
  • Saçları nemlendirir, kuruluğu yok eder.
  • Rahatlatır ve saçların güzel kokmasını sağlar.
  • Saçları güçlendirir ve korur.
  • Dolgun ve ipeksi saçlara sahip olmak isteyenlerin nane yağını kullanması oldukça yararlıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.