Patlıcan hangi mevsimde yetişir yenir?

Patlıcan meyve mi sebze mi sağlığa fayda ve zararları

0 38

Patlıcan Ne Zaman Çıkar?

Patlıcan her ne kadar sebze olarak bilinse de ilginçtir ki aslında meyvedir. Patlıcanı yaz aylarında pazarda, manavda, marketlerin manav reyonlarında bulabilirsiniz.

Patlıcan Meyve mi Yoksa Sebze midir?

Halk arasında yanlış bilinenin aksine patlıcan bir sebze değil, meyvedir. Çünkü botanik olarak bir yiyecek çekirdek içeriyorsa ve çiçekli bir bitkiden büyüyorsa meyvedir. Patlıcan da çekirdek içeren bir yiyecektir ve çiçekli bir bitkiden büyür

Patlıcan Hangi Mevsimde Satışa Çıkar?

Patlıcan yaz ayında satışa çıkmaya başlar sonbahara kadar satışı devam eder.Bu nedenle patlıcan hem yaz hem de sonbahar sebzesidir. Her ne kadar patlıcan meyve olsa da sebze olarak bilindiğinden, patlıcandan sebze olarak bahsedeceğiz. Patlıcan yılın haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında hasat edilir ve yine bu aylarda pazar ve marketlerde satılmaktadır.

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

  • Patlıcan içeriğinde bol miktardaki vitamin, mineral, antioksidan ve antosiyaninler yani doğal bitki bileşikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Patlıcanın sahip olduğu folik asit hamile kadınlar için çok faydalıdır. Çünkü hamilelik döneminde folik asit içeren bir beslenme düzenine sahip olmak bebekte görülebilecek doğum kusurlarını engellemeye yardımcıdır.
  • Patlıcan içeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve potasyum sayeinde kemikteki mineral yoğunluğunu arttırarak kemikleri güçlendirir ve osteoporoz oluşma riskini azaltır.
  • Patlıcan çok düşük kalorilidir ve zengin su içeriğine sahiptir. Ayrıca içeriğindeki lif oranı da çok yüksektir. Dolayısıyla diyet döneminde olup kilo vermek isteyen kişiler patlıcan tüketerek hem uzun süreler tok kalabilir hem de daha kolay kilo verebilir. 
  • Patlıcan vücudun sağlıklı işleyişi için gerekli olan kalsiyum, demir ve magnezyum gibi değerli besin öğelerine sahiptir.

  • Patlıcanın bilinmeyen bir diğer faydası ise kişinin bilişsel ve zihinsel gelişime olan katkısıdır. Hafızayı güçlendirdiği için yaş ilerlemesiyle görülen demans gibi beyin hastalıklarının önüne geçilmesinde  yardımcıdır.
  • Patlıcanın sindirimi kolaylaştırma özelliği de bulunmaktadır. Bunun sebebi içeriğindeki lif miktarının yüksek olmasıdır. Bu yüzden doğal bir müshil olup sindirim sistemini iyileştirmektedir. Bu yüzden beslenmenizde patlıcana yer verdiğinizde dışkınız daha yumuşak olacak ve düzenli olarak büyük tuvalete çıkabileceksiniz.
  • Ek olarak patlıcanda bulunan bol lif kan şekerini sağlıklı seviyeye getirir. Çünkü vücuda giren lif şekerin emilimin hızını düşürür ve bu yüzden kan şekerinin ani hızlı yükselmesini engeller.
  • Patlıcan düzenli tüketildiğinde gözlere de iyi gelir.

  • Patlıcan ayrıca kişide demir eksikliği anemisini engellemeye de yardımcıdır. Demir eksikliği anemesi kişide yorgunluk, enerji eksikliği, ciltte solgunluk, kalp çarpıntısı ve nefes darlığı gibi birçok farklı belirtilere neden olmaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülen demir eksikliği, kadınlarda hamilelik ve regl sebebiyle meydana gelmektedir. Patlıcan tüketimi demire ek olarak içerdiği bakır sayesinde kanda kırmızı kan hücresi oluşumuna ve dağılımına yardımcı olmaktadır.

Patlıcanın Zararları Nelerdir?

Patlıcanın faydalarından sonra zararlarına gelecek olursak, patlıcan tüketimi bazı bünyelerde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu durumda kişi boğazda şişlik, mide bulantısı, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikayetler yaşar.

Patlıcan içeriğindeki folat, potasyum ve lif sayesinde sağlık için faydalı olsa da her besin gibi tüketiminde aşırıya kaçılması vücuda iyi gelmeyecektir. Bu durumda mide bozulmaları, ishal veya kabızlık, kusma ve hiperkalemi meydana gelebilir. Bu yüzden aşırı patlıcan tüketiminden uzak durmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.