Patlıcan Kürü Basura Hemoroid Patlıcan Kürü

Basur Bitkisel Tedavi Patlıcan Patlıcan Sapının Basura Faydaları

Eat Purple Fruit Violet Vegetable Cook Eggplant
2 636

Patlıcan Kürü  Basura Faydaları

Toplumda “Basur” olarak bilinen “Hemoroid” probleminin ilaç dışında başka teknikler ile giderilmesi de mümkündür. Bu tekniklerden birisi olarak patlıcan kürü örnek gösterilebilir. Şayet ilaç ya da cerrahi müdahaleye başvurmadan evvel, doğal bir basur tedavisi arıyorsanız patlıcan kürünü uygulamanızı tavsiye ederiz.

Basur Hemoroid Tedavisi İçin Patlıcan Nasıl Kullanılır?

Malzemeler ve Kullanımı

 • 10 adet patlıcanın yeşil sapı (Çürük olmayan patlıcanların kullanılması mühim bir konudur.)
 • 12 bardak su
 • Belirtilen miktardaki suya taze patlıcan sapları ilave edilir ve kaynatılır.
 • Kaynamanın başlamasının ardından ocak düşük ateşe alınır.
 • Bu şekilde 20 dakika civarı kaynatılması sağlanır.
 • Süre dolduğu vakit ocak kapatılır ve ağzı kapatılır. Bir müddet bu halde bekletilmelidir. Kapağın ağzı hiçbir şekilde açılmamalıdır.)
 • Karışım kendiliğinden ısısını kaybedecektir. Soğuyan karışım bir süzgeç yardımı ile süzülür. Ortaya çıkan su buzdolabında muhafaza edilir.
 • Günlük 2 kez açken bir su bardağı kadar içilmesi tavsiye edilir.
 • Sabah ve akşam aynı saatlerde içilmeye özen gösterilir. İlk günden itibaren tesir eden kür, 5 günün sonunda basur probleminden sizi kurtaracaktır.
 • Ek olarak kürün uygulandığı süre zarfınca domates, sirke, acı biber, bulgur, çilek ve turşu gibi gıdalar tüketilmemelidir. Gün içerisinde çorap giyilmeli ve demir zeminlerde oturulmamalıdır.
 • Problem giderildiğinde belirtilen besinler tüketilebilir. Lakin soğuk zeminlere basmak veya oturmak sakıncalı bir harekettir.

Basur Hemoroid Tedavisi İçin Patlıcan Kullanmanın Diğer Yolları

Basur için patlıcan kürü hazırlanışı

2 patlıcanın baş bölümünde bulunan yeşil parçası alınır. Yarım litre su içerisine eklenerek 15 dakika civarı kaynatılması sağlanır. Ortaya çıkan su bir günde içilir. Her gün taze olarak tüketilmelidir.

Basur için patlıcan merhemi hazırlanışı

Bir patlıcan mikserde parçalanır. Arından vazelin eklenir. Ortaya çıkan patlıcanlı krem sorunlu bölgeye uygulanır.

Basur için patlıcan çayı hazırlanışı

Kullanılacak patlıcanın temizliği sağlanır. Ardından 4 parçaya ayrılır. 4 su bardağı su kaynatılır. Kaynayan suya ayrılan parçalar ilave edilir. Patlıcanlar yumuşak bir hal alıncaya kadar kaynatma işlemi sürdürülür. Ortaya çıkan su eşit 3 kaba ayrılır. Her gün ayrılan bir bölüm tüketilir. Gün aşırı veyahut her gün uygulanabilecek bir kürdür.

Basur için patlıcan püresi tarifi

Temizlenen patlıcan 4 eşit parçaya ayrılır. Ardından haşlanarak püre haline getirilir. Bir havlu ısıtılır. Elde edilen püre ısıtılan havluya koyulur. Sorunlu bölge havluya denk gelecek şekilde oturulur. 20 dakika civarı beklenir.

Basur için patlıcan yaprağı

Patlıcan yaprakları ağrı kesici niteliği taşımaktadır. Nazikçe ezilen patlıcan yaprakları sorunlu bölgeye tampon yapılarak uygulanır. Tampon yapılırken temiz bir bandaj kullanılır.

Patlıcanın basura diğer bir faydası

Lif bakımından zengin bir sebzedir. Kabızlık problemlerinde faydalı bir yardımcıdır. Kabızlık, dışkının sertleşmesi ve ıkınma yoluyla basıncın artmasına neden olmaktadır. Bu sebeple basur problemi yaşayan bireylerin en son karşılaşması gereken problemdir. Bilhassa patlıcanın yanında sebze tüketimi büyük bir önem arz etmektedir. Bu durum hemoroit problemlerinde bir nebze de olsa ferahlık hissettirecektir.

2 Yorumlar
 1. Batu diyor

  Merhaba, yillardir hemoroid problemim Vardi bundan birkac yil evvel patlican kuruyle karsilastim ve ameliyatdan kurtuldum. Suan 25 haftalik hamileyim ve basur tekrarladi bu kurun bebege bi zarari olurmu acaba.

  1. SelmaSultan diyor

   Doktorunuza sormadan uygulamayın efendim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.