Peniste Kızarıklık Tahriş Şişlik Kaşıntı Nedenleri Penisimde Yanma Var

Peniste Ve Penis Ucunda Yanma Neden Olur Nasıl Geçer?

4 140.548

Peniste Yanma Nedenleri;

Peniste ve penis ucunda yanma hissi, kızarıklık, şişlik, tahriş ve kaşıntı, prostat iltihabından, cinsel yolla bulaşan hastalıklara kadar çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Peniste yanma hissine idrar yaparken, meni çıkarken, ereksiyon olurken ağrı, peniste kızarıklık, akıntı, şişme, kaşıntı gibi çeşitli belirtiler de eşlik edebilmektedir. Peniste ve penis ucunda yanmanın, kızarıklığın, kaşıntının şişlik ve tahrişin tahrişin en sık karşılaşılan nedenleri ve tedavisi şöyledir;

Prostat İltihabı

Erkeklerde cinsel organ çevresinde bulunan prostat bezinin dokusunda iltihap oluşmasına prostat iltihabı denir. Yapılan klinik çalışmalarda erkeklerin %50’sinin hayatları boyunca en az bir defa prostat iltihabı sorunu yaşadıkları görülmüştür. Prostat iltihabı peniste yanma, kızarıklık idrar yaparken yanma, ağrı, zorlanma, çok sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar renginde değişme, peniste şişlik, tahriş, cinsel isteksizlik, erken boşalma gibi belirtilere yol açabilmektedir. Prostat iltihabı antibiyotikler yoluyla tedavi edilebilir.

Balanit

Enfeksiyon ve çeşitli nedenlerden dolayı penis başının, penis ucunun iltihap kapmasına balanit denir. Balanit peniste yanmaya neden olan faktörler arasında yer alır. Özellikle çocuklarda ve sünnet olmamış kişilerde balanitle sık karşılaşılır.

Balanitin temel nedeni hijyene yani temizliğe yeterli önemi göstermemektir. Örneğin iyi taharetlenmemek balanite yol açabilir. Kötü hijyen nedeniyle sünnet derisinin altında ter, birikinti, ölü deri ve bakterilerin tahrişe sebep olmasıyla iltihaplanma gerçekleşir. Penisin sık sık yıkanması, penis temizliğinde sabun ve diğer tahriş edici ilaçların kullanılması, penise sürtünen kumaşın penisteki cildi tahriş etmesi, idrar yolu enfeksiyonu geçirme, kilotun temizlenmesinde kullanılan deterjanlar veya üretiminde kullanılan kimyasal maddeler, balanitine yol açan diğer nedenlerdendir. Balanit belirtileri: Peniste yanma, tahriş, şişlik, kaşıntı, idrar yaparken ağrı, yanma hissi yaşama, sünnet derisinde kızarıklık, penis başında iltihaplı kötü kokulu akıntı gelmesi, penis başı çevresinde kaşıntıdır. Balanit olduğunuzu düşünüyorsanız Üroloji doktoruna gitmelisiniz. Balanit antibiyotiklerle ve mantar ilaçları ile kolayca tedavi edilip şifa bulabilir.

Üretrit

İdrarın vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olan bölge olan üretranın iltihaplanmasına üretrit adı verilir. Erkeklerde, üretranın, dış idrar kanalının kadınlardan daha uzun olmasından dolayı bu bölgenin iltihabı ile yani “üretrit” ile kadınalara nazaran daha sık karşılaşılır. Üretrit yani üretranın (mesaneyi, dışarıya bağlayan boru) iltihaplanması durumunda peniste yanma, kızarıklık, şişlik, kaşıntı, idrar yaparken yanma, hafif akıntı, sık idrara çıkma, kasık bölgelerinde şiddetli ağrı gibi belirtilere neden olur. Üretritin nedenleri arasında en önemli risk faktörü, cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.Hatta üretrit yüzde 70-80 oranında gonore (belsoğukluğu) hastalığından kaynaklanır. 1 hafta – 10 kadar süren antibiyotik tedavisi ile bu rahatsızlık tedavi edilebilir.

Alerji

Peniste prezervatife, penise sürülen sabuna, kayganlaştırıcılara, erken boşalmayı engelleyen kremlere veya bitkisel karışımlara vs alerjik tepki gelişip yanma sorunu görülebilir. Alerjiye neden olan maddeyle temasın kesilmesi, bir daha kullanılmaması ile peniste yanma , kızarıklık, şişlik, kaşıntı tahriş sorunu bir daha görülmez.

İltihaplı Hastalıklar

İdrar kanalında, mesanede, böbrek veya testislerde meydana gelen iltihaplar peniste yanmaya, kızarıklığa, şişliğe, kaşıntıya tahrişe neden olur. Prostat büyümesi, böbrek taşı gibi idrar yollarını tıkayabilecek hastalıklar, cinsel ilişki esnasında korunmamak nedeni ile ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan hastalıklar, penisin temizliğine dikkat etmemek, kirli tuvaletler ve kıyafetlerin kullanılması gibi durumlar peniste iltihaplanmaya neden olup yanma yapabilir. İltihap tedavisi antibiyotikler ile gerçekleşir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Klamidya, Genital siğiller (insan papilloma virüsü veya HPV, enfeksiyon), Belsoğukluğu, Uçuk, Trichomonas vaginalis (paraziter enfeksiyon) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da belirti olarak peniste yanma, kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve tahriş yapar. Bu hastalıkların tedavisi antibiyoktiklerle yapılır.

Peniste Yanmanın , Kızarıklığın, Şişliğin, Kaşıntının Tahrişin Diğer Nedenleri

 • Priapizm (kalıcı ereksiyon)
 • Peniste kırık
 • Sedef, egzama gibi cilt iltihapları
 • Pamukçuk
 • Mesane iltihabı
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Şeker hastalığı
 • İdrar yapılırken mesanenin tam olarak boşaltılmaması
 • Fazla mastürbasyon yapma
 • Mantar hastalığı

Peniste Yanma, Kızarıklık, Şişlik, Kaşıntı, Tahriş Sorunu İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Peniste yanmadan muzdaripseniz Üroloji doktoruna gitmelisiniz.

Peniste Yanma, Kızarıklık, Şişlik, Kaşıntı, Tahriş İçin Hangi Testler Yapılır?

Peniste yanmanın neden kaynaklandığını tespit etmek için doktor sizden idrar ve kan tahlili isteyecektir. Şayet neden tespit edilemezse alt batın testi de isteyebilir.

Peniste Yanma, Kızarıklık, Tahriş, Kaşıntı, Şişlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Peniste yanma için Üroloji doktoruna gittiğinizde sizden çeşitli testler gerçekleştirip bu durumun nedenini tespit etmeye çalışacaktır. Peniste yanma çoğu zaman prostat iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi iltihabik hastalıklardan meydana geldiğinden doktorunuz size muhtemelen enfeksiyon teşhisi koyup antibiyotik reçete edecektir.

 • Krem Ve İlaç Tedavisi
 • Antibiyotikler: Enfeksiyon durumunda kullanılması gerekebilir
 • Su Bazlı Nemlendirici Kremler: Balanitte ve kontakt dermatitte kullanılır.
 • Antifungal Kremler: Mantar ve maya iltihaplarında bu ilaçlar reçete edebilir.
 • Steroid Kremler: Sedef nedeniyle bu durum meydana geldiyse%1 hidrokortizon içeren türleri alerji tedavisinde önerilebilir.

Penisteki yanma acısının geçmesi için neler yapmalı?

Buzluktan buz küplerini çıkarıp bu buz küplerini temiz bir beze mesala atlete sarıp penis bölgenize tutun. Soğuk uygulama penisteki yanma hissini giderecektir.

Günde 10-12 su bardağı su içmeye devam ederek enfeksiyonun vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olabilirsiniz.

4 Yorumlar
 1. Hakan diyor

  Penisin üst derisi kaşıntı şişme yara yanma kabuk atma var lütfen yardım edin

 2. HakanPolat diyor

  Benim ortalama 1 aydir iktidarsizligim ve peni borusunda ereksiyon halinde iken yanma hissiyati var. bosalirken asiri canim yaniyor. Bunun sebebi nedir sizce.

  1. Ferhat diyor

   Benzer bir şikayetim var doktorlar bişi demiyor tahliller hep temiz fayda gördüğünüz bi durum varsa paylaşırmıısnız 0553*******

   1. Ertan diyor

    Birkaç ağır eşya taşıdıktan sonra penis ucunda ve idrar atarken yanma oluyor sebebi nedir ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.