Rahim Ameliyatı (Histerektomi) Olanların Yorumları Yaşadığı Sorunlar

Rahim Alma Ameliyatı Olanların Yorumları ve Şikayetleri

0 110

Histertomi Nedir?

Histerektomi; kadınlarda rahmin alındığı ameliyatın ismidir. Bu ameliyat genellikle ileri yaştaki kadınlara yapılmaktadır ve sonrasında kişi bir daha adet olamaz ve gebe kalamaz. Histerektomi üç farklı şekilde yapılabilir: karından (abdominal histerektomi), vajinal yoldan (vajinal histerektomi) ve kapalı ameliyat (laparoskopi). Histerektomi ameliyatı ardında kadınların en çok yaşadığı şikayetlerden bazıları karın bölgesinde şişlik, kramp ve ağrılardır.

Rahim Alınması (Histerektomi) Ameliyatı Yaptıran Kadınların Yaşadıkları

  • Rahim ameliyatını yaptırmadan önce birçok araştırma yaptım ve çok doktorla görüştüm. İçlerinde en güvenilir olan doktoru seçtim ve laparaskopik histerektomi ameliyatı olum. Operasyonum gayen başarılı geçti ve ameliyat sonrasında normal hayata dönmem de çok hızlı gerçekleşti. Ben herhangi olumsuz bir şikayet veya komplikasyon yaşamadım. Bence bu konuda doktor seçimi çok önemli.
  • Ben bundan 6 ay önce rahim ameliyatı olarak rahmimi aldırdım. Bu ameliyattan beri adet görmem durdu ve gerçekten çok kilo aldım. Aldığım bu kiloları bir türlü veremiyorum.
  • Histerektomi olan yakınlarımdan duyduğum kadarıyla bu ameliyat zorlu ve riskli bir ameliyat değil. Annemin kuzeni oldu ve yıllar geçmesine rağmen hiçbir şikayet yaşamadı. Ayrıca ameliyat sonrasında çok hızlı iyileşti ve birkaç güne ayaklandı, istirahati uzun sürmedi.Bence ameliyatı yapacak doktor çok önemli ve iyi olması şart. Bu yüzden ilk gördüğünüze değil, araştırdıktan sonra emin olduğunuza ameliyatı olun derim.
  • Annem 35 yaşında ve rahminde ur olduğu için rahmini aldırdı. Fakat yumurtalıkları duruyordu. Sonrasında hiçbir şikayet ve komplikasyon yaşamadı.
  • Ben geçen sene ağustos ayında rahim ameliyatı yani histerektomi oldum. Sebebi ise rahmimin kalp şeklinde olması ve perde olmasıydı.
  • Benim iki yakınım histerektomi ameliyatını oldular. Sonrasında ise kısa sürede iyileşip normal düzenlerine çabucak döndüler. Bence hastalar doktorun önerilerine, ilaçları düzenli almaya ve hijyen kurallarına dikkat etmeliler. Bunlar olduktan sonra bir problem olacağını düşünmüyorum.
  • Bundan 4 ay önce rahim kanseri teşhisi konarak rahmim alındı. Histerektomi öncesinde rahmimin sağ tarafında ağrı vardı. Bu ağrı ameliyat olmam rağmen hala var. Rahmim alındığı için adet görmem kesildi ama yine de adet olmam gereken günlerde karında şişlik ve kasıkta ağrı problemlerim oluyor. Doktorum kanser oluşmadan rahmi alarak büyük bir tehlikenin önüne geçildiğini söyledi. Ameliyat sonrasında bir ilaç tedavisi almadım.
  • Annem de rahim aldırma ameliyatı oldu ve rahim ve yumurtalıklarını aldırdı. Ameliyat sonrası 4. günde hemen yataktan kalktı ve normal düzenine döndü. Fakat sonrasında menapoz belirtileri yaşamaya başladığı için biraz sıkıntılar yaşadı.
  • Benim annem kapalı histerektomi ameliyatı oldu. Ameliyat sonrasında iyileşmesi çok hızlı oldu gerçekten. O yüzden bu ameliyatı olmak isteyenler ağrı ve acı gibi problemler yaşayacak diye korkmamalı.
  • Benim rahmin 8 ay önce ameliyat ile alındı. Ameliyat sonrasında çok ağrım olmadı. Sadece oturup kalkma esnasında dikkatli oldum ve ağır eşyalar da kaldırmadım. Bence bu ameliyat zor değil ve korkulacak bir yanı yok. Kesinlikle rahat olun ve gerekliyse gönül rahatlığıyla bu ameliyatı yaptırın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.