Rahim Duvarında İncelme Olup Hamile Kalanlar Var mı Kalınlaşması İçin Ne Yapmalı

Rahim Duvarı İncelmesi Tedavisi Rahim İncelmesi Belirtileri Nedenleri Bitkisel Tedavi

0 6.655

Rahim Duvarı İnceliği Nedir, Rahim Duvarı Nasıl Kalınlaşır?

Bebeğin rahimde tutunabilmesi için rahim duvarının belli bir kalınlıkta olması gerekir.  Rahim duvarı inceliği rahim duvarının olması gerekenden daha ince olması durumuna denir. Rahim incelmesi rahimde enfeksiyondan, doğum kontrol haplarının kullanımına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Rahim İncelmesi Neden Olur?

Rahim Enfeksiyonu

Rahimde meydana gelebilecek her türlü enfeksiyon rahim duvarını etkilemektedir. Bazı enfeksiyonlar rahim duvarında incelmeye sebep olurken bazıları kalınlaşmasına sebep olmaktadır. Rahimde enfeksiyon oluşması halinde hemen tedavi edilmelidir. Çünkü eğer tedavi edilmezse rahim kanseri gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kan Dolaşımı Problemleri

Rahim duvarı kan ile beslenen bir yapıdır bu yüzden eğer bu bölgeye yeterince kan gitmezse rahim duvarında incelme meydana gelebilir. Bu problem en çok hareketsiz duran kadınlarda görülmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Kadınlarda gebe kalmayı engelleyen doğum kontrol hapları adet düzenini değiştirirken rahim duvarında incelme veyahut kalınlaşmaya yol açabilir.

Hormon Dengesizliği

Rahim duvarı kalınlığı; vücuttaki hormonlarca belirlenmektedir. Yani vücutta hormon dengesizliği olması rahim duvarınca incelmeye sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda hormon takviyesi ile rahim duvarı olması gereken kalınlığına erişmektedir.

Östrojen Eksikliği

Hormon sebepli meydana gelen rahim duvarı incelmeleri genellikle vücutta östrojen eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Östrojen yetmezliği ise; tiroid hormonu problemi olan, aşırı derecede diyet yapan ve ağır işlerde çalışan kişilerde görülmektedir. Aşağıda vücutta östrojen eksliğine sebep olan durumlar verilmiştir:

  • Aşırı yoğun egzersiz
  • Hiç yağ tüketmemek
  • Turner sendromu gibi bazı genetik problemler
  • Tiroid hormonu sorunları
  • Clomid ilacının yan etkileri
  • Sadece progestin içeren (östrojen içermeyen) doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımı

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da kadınlarda rahimde bakteri oluşumuna yıl açtığından rahim duvardında incelmeye neden olabilmektedir.

Rahim Duvarı Sorunları

Rahimde meydana gelen iltihaplanmalar, rahimde gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler ve rahimde yaşanan diğer hastalıklar rahim duvarında incelmeye neden olabilmektedir. Bunlardan bazıları : idrar yolu enfeksiyonları, sık sık kürtaj işlemleri, sezaryen olmak, ve leğen kemiği bölgesindeki iltihaplanmalar.

Doğum Yapmak

Rahim duvarı incelmesi; doğum yapan veya menopoza giren kadınlarda görülebilmektedir. Doğum sonrasında rahim duvarı yenilecek ve eski haline dönecektir. Rahim duvarı incelmesinin en büyük sebebi doğumdur fakat doğumdan sonra eski haline dönmektedir.

Doğal Nedenler

Rahim duvarı incelmesinin doğal nedenleri şunlardır: adet görmek(rahim duvarı adet görürken incelir ve adet sonrası kalınlaşır), menopoza girmek, doğum yapmak.

Rahim Duvarı İnceliği Gebeliğe Engeller mi?

Rahim duvarı ince olan kadınlarda gebe kalabilmektedir. Fakat gebelik ilerledikçe bebek rahime yeterince sağlam tutunamadığından düşük yaşanmaktadır. Bu yüzden rahim duvarı incelme durumu olan kadınlarda gebe kalmadan önce tedavi uygulanır ve sonrasında gebe kalabilir. Bu sayede sağlıklı bir gebelik gerçekleşebilir.

Rahim Duvarı Nasıl Kalınlaşır?

Rahim duvarını kalınlaştırmak için kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır:

Östrojen Hapları

Eğer rahim duvarı incelmesinin sebebi vücuttaki östrojen hormonu eksikliği ise doktor östrojen hormon takviyesine başlayacaktır.

Egzersiz

Rahim duvarındaki inceliğin geçmesi için o bölgeye daha fazla kan akışının gerçekleşmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yüzden egzersiz yapmak kan akışını hızlandıracaktır. Rahim duvarında incelme olan kadınlar uzun süre masa başında hareketsiz kalmaktan ve aşırı yoğun egzersiz yapmaktan kaçınmalıdır.

Hormon Artışı

Rahim duvarı incelme problemi vücuttaki hormon dengesinin sağlanması ile tedavi edilebilmektedir. Bu amaçla hasta bol bol arı sütü, bal, maca kökü, yam kökü ve kızıl yonca gibi doğal ürünler tüketmelidir. Bu tür gıdalar sayesinde etkili sonuçlar görülecektir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Rahimi Kalınlaştırmak İçin Bitkisel Çözüm

Kişiye rahim duvarı incelme teşhisi konduysa 30 günde günde en az 1 en fazla 2 bardak taze nar suyu tüketmesi faydalı olacaktır. %100 katkısız olan nar suları veya evde sıkılan narlar kullanılabilir.

Nar suyunu kimler içemez?

  • Rahim duvarı kalınlaşması olanlar
  • Aşırı adet kanaması olanlar
  • Düşük tansiyonlu kişiler
  • Rahimde miyom varlığı sebepli kanama yaşayan kadınlar.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.