Rahmin Kalp Şeklinde Olması Düşüğe Neden Olurmu

Kalp Şeklinde Rahim Arkuat Uterus Nedir Gebeliğe Engel mi Zararları

0 890

Kalp Şeklinde Rahim Arkuat Uterus Ne Demektir?

Uterus rahim demektir. Arkuat uterus ise kalp şeklinde rahim demektir.  Normalde kadınlarda rahmin şekli armut şeklindedir, ancak rahminiz arkuat uterus şeklinde ise bu durum rahminizin kalp şeklinde olduğunu gösterir. Arkuat uterus her 200 kadında bir görülmektedir.Bu durum bazı kişilerde düşük yapmaya ve erken doğuma sebep olabilmektedir. Arkuat uterus doğuştan (doğumdan itibaren görülen) rahim bozukluğu çeşididir.

Arkuat Uterus (Arkuat Rahim, Kalp Şeklinde Rahim) Nedir?

Arkuat uterus yani kalp şeklinde rahim en sık karşılaşılan rahim şekli bozukluklarındandır.  Arkuat uterusta birleşme anormalisi öyle azdır ki sadece rahim üzerinde içeriye doğru bir çökme vardır. Kalp şeklinde rahim teşhisini koymak için 3 boyutlu bir ultrason ve basit bir rahim filmi yeterlidir.

Arkuat uterusta tek bir rahim boşluğu vardır. Ancak rahmin üst kısmı düz veya eğik olmasına karşın küçük bir yarık vardır. Bu gruptaki rahimler, diğer gruptakiler gibi gebelikte sorunlara yol açmadığı için normal olarak kabul edilirler.

Arkuat uterus genellikle tedavi gerektirmez. Ancak şekil bozukluğu fazla ise düzeltilmesi gerekir.

Normal Uterus (Normal Rahim) Şekli Nasıldır?

Normalde armut şeklinde olan rahimin iç boşluğu üçgen şeklindedir ve her iki köşesinden fallop tüpleri rahim içine açılırlar.

Rahim Şekli Bozuklukları Hangi Sorunlara Neden Olabilir?

 • Kısırlık
 • Erken doğum
 • Düşük yapma
 • Zor doğum
 • Anne karnındaki bebekte gelişme geriliği
 • Tekrarlayan düşükler
 • Rahim ağzı yetmezlik
 • 2.trimester gebelik kayıpları
 • Anne karnındaki bebeğin duruş bozuklukları
 • Anne karnında ölüm
 • Doğum sonrası plasentanın bir kısmının rahimde kalması

Rahim Bozuklukları Nasıl Teşhis Edilir?

Rahim filmi (Histerosalpingografi-HSG)

Manyetik rezonans (MRI)

Histeroskopi (H/S)

Laparoskopi (L/S)

USG (2 veya 3 boyutlu USG)

H/S ve L/S girişimsel tedaviye ihtiyaç duyulduğunda yapılmaktadır.

Arkuat Uterus (Arkuat Rahim, Kalp Şeklinde Rahim) İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Hocam geçen sene bir düşük yaptım. Sonrası rahimde arkuat olduğu saptandı. Bu durum düşüğe sebep olabilir mi? Tekrar düşük yaşamaktan korkuyorum ameliyat gerekli mi?

CEVAP

Dr. Alparslan Baksu’nun cevabı:(Arkuat uterus genellikle düşüğe sebep olmaz. Fakat histerosalpingografi filmlerini görmek gerekir)

Sual: Arkuat uterus gebeliği engeller mi,düşük riski artırır mı?

CEVAP

Raporunuzda “arkuat uterus” anomalisinden bahsediliyor. Bu doğuştan anomali sizin gebe kalmanızı engellemez fakat düşük yapma riskini bir miktar arttırır. Mevcut anomalinin ameliyat olmanızı gerektirecek derecede olup olmadığını söyleyebilmem için filminizi görmem ve hikayenizi bilmem gerekir

Sual: Rahim filmi sonucumu yorumlarmisiniz uterus hafif arkuat uterus şeklinde olup,normal konumda endometrial kavite normal konfigurasyon ve genislikte her iki tuba açık serviks korpus fundus uterin doğaldır hafif arkuat uterus nedemek gebe kalmayı engeller mi

CEVAP

Dr. Aydın Köşüş’ün cevabı:(Merhaba arkuat uterus gebeliğe engel değil. Düşük riskini de arttırmaz. Bir önemi yok gebelik açısından. )

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.