Göz Altı Kuruluğu İçin Ne Yapmalı Neden Olur Bitkisel Çözüm

Göz Altı Kuruluğu Göz Çevresi Kuruluğu Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

0 392

Göz Çevresi Ve Göz Altı Kuruluğu Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gözlerimiz vücudumuzun tercümanıdırlar. Gözler ve göz çevresi sağlıklı ise genelde vücut sağlıklı, insan mutludur. Göz altımızdaki kurulukta kişiyi sağlıksız, yorgun ve kötü gösterir. Bu yazımızda göz altı kuruluğunun bitkisel çözüm yollarını ele aldık.

Aloe Vera Jel

Aloe vera cildi nemlendirip derinlemesine besler. Bu yüzden özellikle de göz çevresindeki kuruluğu geçmesinde çok etkilidir.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Aloe vera yaprağını bıçakla uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Çıkardığınız bu jel ile göz çevresinde kuruluk olan yerlere parmak uçlarınızla masaj yapın. Bunu bir  gece bekletin ve ertesi sabah durulayın. Bu uygulamayı göz çevresinde kuruluğunuz  geçene dek her gece tekrarlayın.

Bal

Bal çok eski zamanlardan beri kullanılan bir şifa kaynağıdır. Hem tüketildiğinde hem de harici  olarak sağlığa birçok faydası olan balın faydaları saymakla bitmez. Ciltteki problemleri de iyileştirmede çok yardımcı olan bal su kaybını önleyerek cildin sağlıklı kalmasını sağlayan son derece nemlendirici ve mükemmel bir yumuşatıcıdır.

 • Göz altlarınıza balı çok ince bir tabaka şeklinde sürüp 15-20 dakika bekletin.
 • Ardından ılık su ile durulayın.
 • Sonrasında göz altlarınıza göz altı nemlendirici kremi sürün.
 • Bu yöntemi her gece tekrarlayın.

Badem Yağı

Badem yağı kuru cildi iyileştiren mükemmel bir yumuşatıcı yağdır. Ayrıca badem yağı ciltte oluşan egzama ve sedef hastalığının tedavisinde de faydalıdır.

Malzemeler

 • Birkaç damla badem yağı

Badem yağı ile göz çevresinde kuruluk olan yerlere parmak uçlarınızla masaj yapın. Bu şekilde durulamadan uyuyun ve ertesi sabah yıkayın. Bu yöntemi her gece tekrarlayın.

Yeşil Çay

Cilte yeşil çay uygulamak cilldi güçlendirir ve ayrıca göz çevresindeki kuruluk ve kabarıklıklar oluşmasını da engeller.

Malzemeler

 • 2 poşet yeşil çay
 • Su

Cezvede biraz su kaynatın ve bir bardağa boşaltın. Sonrasında içine 2 poşet yeşil çayı koyun ve birkaç dakika demlemesini bekleyin. Ardından poşet çayları çıkarın ve ılınmasını bekledikten sonra göz kapaklarınıza yerleştirin. Bu şekilde en fazla 20 dakika bekletin ve sonrasında gözlerinizi soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi tercihen uyumadan önce günde bir kez uygulayın.

E Vitamini Yağı

E vitamin mükemmel bir antioksidandır. Bu sayede ciltte kolajen üretimini arttırır, yaşlanma karşıtı etki gösterir ve göz çevresinde koyu görüntüyü azaltır. Ayrıca E vitamini cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Malzemeler

 • 2 tane E vitamin kapsülü

Eczaneden E vitamini ampül veya kapsül satın alın. Sonrasında ampülü kırın ve içindeki yağı göz çevresine masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde bir gece bekleyin. Bu yöntemi her gece tekrarlayın.

Gliserin

Gliserin kuru ciltler için çok faydalıdır ve ciltte atopik dermatit belirtilerini azaltır. Ayrıca gliserin cildin besler, nemlendirir ve bu sayede kuruluk oluşmasının önüne geçer.

Malzemeler

 • Birkaç damla gliserin
 • 2 adet disk pamuk

Gliserini disk pamuk üzerine damlatın sonrasında bu pamuklarınızı göz kapaklarınız kapalı şekilde gözlerinize yerleştirin ve 5 dakika bekletin. Sonrasında gözlerinizi durulmayan uyuyun ve ertesi sabah yüzünüzü yıkayın. Bu yöntemi her gece tekrarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.