Rastık Zararlı mı Nasıl Çekilir Faydaları Nelerdir?

Rastık Nedir Nasıl Kullanılır Nerede Satılır Ne İşe Yarar?

0 390

Rastık Ne Demektir?

Günümüzde saç boyamak için birçok farklı yöntem vardır.  Bunlardan çok yaygın olmayan bir diğer yöntem ise rastık kullanımıdır. Bir tür boya olan rastık saç ve kaş boyamak için kullanılmaktadır. Renk çeşidi çok olsa da sıklıkla koyu kestane ve siyah rengi kullanılmaktadır. Uzmanlar rastığa ilk kez Mısırda denk gelindiğini ifade etmiştir. Çünkü en çok Mısır kabartmalarında kadınların kaş ve gözlerinde boyanın olduğu görülmüştür. Bu da rastık kullandıklarının kanıtıdır.

Rastık Nedir?

Rastık günümüz dünyasında çok yaygın olarak kullanılmasa da özellikle eski dönemlerde oldukça sık kullanılıyordu. Kadınlar kaş ve saçlarını rastık ile boyuyorlardı. Rastık çimento, kükürt ve antimonun birleşimden elde edilir ve bu karışım kaş ve saçlara renk vermede etkilidir. Bu yüzden geçmişte kadınlar rastık kullanmayı tercih ederlerdi.

Rastık kükürt, çinko ve antimonit tozu karıştırıldıktan sonra çok az bir kolonya ile sulandırılarak elde edilmektedir. Kadınlar rastık kullanarak kaşlarının daha koyu ve belirgin görünmesini sağlarlardı. Kaş ve gözlere sürme çekmek deyimini duymuşsunuzdur. Anadolu’da ise rastık yani diğer adıyla sürme ayrıca saç boymak için amacıyla da kullanılırdı.

Rastık Nasıl Kullanılır?

Rastık toz formunda veya kolonya ile sulandırılarak uygulanabilmektedir. Toz uygulaması için şişesi özel üretilmiştir ve orijinaldir. Rastık yani sürmeyi kolay sürebilmek için ucu şişesinin kapağındadır. Bu uç sürmeye batırılır ve toz halinde göz kapağının içine şerit olarak sürülebilir. Ancak sürme sürüldüğü yerden zor çıktığı için sürme işlemini dikkatle yapmalısınız.

Sulandırılmış Rastık Nasıl Kullanılır?

Eğer rastığı sulandırarak kullanmak isterseniz küçük bir kap içine katı rastıktan alıp üzerine çok az kolonya veya su veya bitkisel yağlardan katıp karıştırın. Daha sonra ince bir fırça veya kalem ile kaşınızı veya göz çevrenizi boyayabilirsiniz.

Rastık Nerede Satılır?

Gözlerinizi rastık ile daha belirgin ve dikkat çekici yapmak için rastık kullanmak isterseniz bir aktara uğramalısınız. Aktar dışında piyasadaki bazı kozmetik markaları da rastık kalemlerini üretmektedir. Rastık sayesinde kaş ve gözlerinizi doğal şekilde renklendirebilirsiniz.

Rastık Ne İşe Yarar?

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda, rastık yani sürme doğal olduğu için uygulandığı bölgeye zarar vermediği görülmüştür. Bu yüzden sadece kozmetik amacıyla değil birçok faydası ile de rastık kullanmalısınız. Bu faydalarının başında gözü güneş ışınlarının kötü etkilerine karşı koruması gelmektedir ve rastık gözdeki damarları beslemektedir. Dahası rastık gözde iltihaplanma ve çapaklanma oluşumunun da önüne geçtiği ispatlanmıştır. Rastık sayesinde hem daha iyi görür hale gelirsiniz hem de gözünüzdeki kötü maddelerin gözden atılmasını sağlarsınız.

Dahası rastık doğal olduğu için diğer benzeri kozmetik ürünlerinden çok daha sağlıklıdır. Çünkü günümüzde çok yaygın olarak kullanılan göz kalemleri veya kaş kalemlerindeki kimyasal maddelerin göze zararı çoktur. Rastık ise tam tersi olarak içindeki antimonit ve çinko sayesinde göze iyi gelmektedir.

Toz rastık saç ve kaşlar için kullanılmaktadır. Rastık kına ile karıştırıldığında koyu kızıl bir renk elde edilir ve bu renk ile saçlarınızı boyarsanız saçlarınız sanki normal saç boyası ile boyanmış bir görünüme sahip olur. Ek olarak kına ile karıştırdığınız rastık ile beyaz saçlarınızı boyarsanız saçlarınız çok daha doğal bir görünüme kavuşacaktır.

Gözlere ve Kaşlara Uygulanan Rastık Saça Zarar Verir Mi?

Rastık doğal bir karışım olduğu için göz ve kaşlara zarar vermemektedir. Hatta öyle ki kaş ve gözlerinize sürdüğünüz her türlü kimyasal boyalardan çok daha sağlıklıdır. Bu yüzden eğer daha koyu renkte saçlarınız olsun isterseniz rastık kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle kına ile karıştıracağınız rastık saçların beslenip güçlenmesini sağlamasının yanı sıra derinlemesine nemlenir. Bu sayede saçlarınız sağlıklı görünür. Rastık ayrıca saç derisi için de çok faydalıdır. Saç köklerini besler ve kaşa uygulandığında ise kaşların dökülmesini değil gürleşmesini sağlar. Bu sayede hem doğal hem de sağlıklı kaşlara sahip olmuş olursunuz.  Eskiye oranla o kadar da rağbet görmeyen rastık yine de doğal içeriği sayesinde kaş, göz ve saçlar için kadınlar tarafından kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.