Saç bakımı Erkek için Dikkat Edilmesi Gereken 15 Önemli İpucu

Saç bakımı Erkek için Dikkat Edilmesi Gereken 15 Önemli İpucu
0 41

Saç Bakımı Erkek için Önemli 15 İpucu

İster uzun olsun, ister kısa olsun, hatta ince telli, düz veya kıvırcık olsun erkek saç bakımı düzenli olarak yapılması gereklidir. Saç bakımı erkek için kadınlarda olduğu kadar önemlidir. Burada anlatacağımız önemli 15 ipucu saç bakımı evde uygulayabileceğiniz yöntemleri içeriyor, evde saç bakımı doğal yollarla uygulayabileceğiniz basit ama etkili ipuçları mutlaka okuyun.

Erkek olmanız, saç bakımı konusunu önemsememeniz anlamına gelmez. Erkekler için saç bakımı birkaç farklı varyasyonla kadınlar için saç bakımı ile hemen hemen aynıdır.

Saç Bakımı Erkek için 15 Önemli İpuçu

Düzenli saç bakımı erkek saç stilinizi daha uzun süre koruyacak ve olması gerektiği gibi gösterecektir.
1. Saçınızı çok sık yıkamayın

Her erkeğin yaptığı bir hata, saçları sık sık yıkamaktır. Haftada iki kez veya bir kez saçlarınızı yıkayın ve daima saçınızı yıkadıktan sonra şekillendirin. Bu saç sağlığını koruyacak ve kafa derisinin esansiyel yağı kaybetmesini önleyecektir.

2. Saçınızı ovmadan nazikçe kurutun

Islak saçlar daha zayıf ve hasara almaya karşı hassastır. Bu nedenle saçınızı yıkadıktan sonra aşırı kırılmaya yol açacak şekilde sürtünmelerden kaçının. Bunun yerine ovmadan nazikçe kurutun.

3. Tarak alışkanlığınızdan kurtulun

Saçlarınız ince olabilir. İnce saç stiline uygun bir saç kesimi yaptırın. Fakat hiçbir koşulda, tarak kullanmayın. Kadınlar tarak kullanmaktan genelde uzak durur.

4. Yumurta sarısı kullanın

Yumurta sarısının saç köklerinize derinlemesine nüfuz etmesini sağlayın, böylece foliküllerinizi içeriden güçlendirin. Yumurta sarısı sadece saçınızı daha yumuşak, daha parlak ve daha sağlıklı kılmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Yumurta sarısının saça faydaları ve yumurta sarısı saç maskesi makalemizi okuyun.

5. Saç tellerinizi klordan koruyun

Havuzlardaki klor, saçınızın kurumasına ve kırılmasına neden olur ve saç derisine zarar verir. Saçınızı klorun zararlı etkilerinden korumanın en kolay yolu havuza girmeden önce saçlarınızı temiz su ile ıslatmak ve hafif bir saç kremi uygulamaktır. Ayrıca alternatif olarak yüzerken bone kullanabilirsiniz.

6. Saçınıza daha az kozmetik ürünü uygulayın

Çok fazla saç jeli, saç mumu, saç spreyi veya başka kozmetik ürünleri kullanmak saçınızın doğal olmayan ve ağır bir görünme sahip olmasını sağlar. Saçlarınızı şekillendirirken bu ürünleri çok az miktarda kullanın.

7. Arındırıcı şampuan kullanın

Zamanla, saçlarınıza uyguladığınız kimyasal ürünler saçlarda birikebilir ve saçınızın donuk ve cansız görünmesine neden olabilir. Tüm bu artıkları saçlarınızdan çıkarmak ve saçlarınızın parlaklığını korumak için arındırıcı şampuanları kullanabilirsiniz. PH seviyesini dengelemeye yardımcı olduğu için, durulama esnasında beyaz sirke kullanabilirsiniz.

8. Yıkama ve Durulama miktarı

Temel olarak, yıkama, durulama ve bunu tekrarlama miktarı saçınızın ve kafa derisindeki yağ oranına bağlıdır.  Normalde saçınızı bir kez yıkamak yeterlidir, bunu deneyerek anlarsınız, fakat gereksiz yere tekrar tekrar yıkamayın.

9. Saç kurutma ve Fön makinelerine dikkat

Bir başka önemli saç bakımı ipucu da saçınıza fazla ısı uygulamanın zararları konusudur. Saçlarınızı kurutmak için saç kurutma makinelerinden kaçının. Mümkünse doğal olarak kurumasını bekleyin. Biraz zaman alabilir ama kesinlikle saçınızın kırılmasına ve kıvrılmasına engel olur. Ancak mecburen saç kurutma makinesi kullanıyorsanız, düşük ısı ayarında oldugundan emin olun.

10. Saç kesimi

Saçlarınızı düzenli ve iyi muhafaza etmek için 4-6 haftada bir saç kesimi yaptırın. Kuaförde sıra beklemek istemiyorsanız, sabah randevusu almayı deneyin, kuaförler sabahları daha az yoğun olur.

11. Soğuk duşa dikkat

Soğuk duş kafa derisinde bulunan kılcal damarların kasılmasını sağlar. Bu kılcal damarlar temel besinleri taşırlar ve en iyi etki için aktif olmaları gerekir ve aniden kısılması saç sağlığınız için iyi olmaz. Tabi bu, saçlarınızı sıcak su ile yıkamanız gerektiği anlamına gelmez. Çünkü sıcak su saçtaki tüm doğal yağları saç derisinden akıtarak saç derinizin florasına zarar verir. İdeal olan saçlarınızı ılık su ile yıkamanız ve durulamanızdır.

12. Doğal bakım yapın

Tekrar tekrar kullanılan kimyasal ürünlerin saçınıza zarar verebileceğinden, boyama, renk açma, düzleştirme gibi yöntemlerden ya uzak durun, yada sıkça uygulamayın.

13. Doğru araçları kullanın

Saçlar hassastır ve doğru araçları kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Öncelikle Islak saçları kesinlikle fırçalamayın, bunun yerine parmaklarınızı kullanın veya geniş dişli tarak kullanın.

14. Şapka kullanımına dikkat

Sıkı şapkalar ve hatta sıkı at kuyruğu, bazen kalıcı olarak saç dökülmesine neden olabilecek “saçkıran” ile sonuçlanabilir.

15. Sağlıklı kalın

Saç sağlığınız yaşam tarzınızın bir yansımasıdır. Erkekler için saç bakımı iyi beslenme, bol egzersiz yapma, yeterli miktarda su tüketimi, yeterli uyku ve pozitif kalmak anlamına gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.