Saç dökülmesi erkek kadın neden olur nasıl önlenir

Saç dökülmesi erkek kadın neden olur nasıl önlenir

Saç dökülmesi sadece saç derisini veya tüm vücudunuzu etkileyebilir. Kalıtımın, hormonal değişikliklerin, tıbbi durumların veya ilaçların sonucu olabilir. Saç dökülmesi kadın ve erkek herkes tarafından yaşanabilir, ancak saç dökülmesi erkek adaylarda daha yaygındır.

Kellik, tipik olarak saç derisinden gelen aşırı saç kaybına işaret eder. Yaşla birlikte kalıtsal kellik en sık nedenidir. Bazı insanlar saç dökülmelerinin tedavi edilmeden ve gizlenmeden geçmesine izin vermeyi tercih ederler. Diğerleri saç stilleri, makyaj, şapka veya eşarp ile örtebilir. Ve bir kısmıda, daha fazla saç kaybını önlemek ve büyümeyi yeniden sağlamak için mevcut tedavi yöntemlerinden bir çoğunu denemektedir.

Tedavi öncesi, saç kaybı tedavi seçeneklerinin hangisinin sizin için uygun olduğu hakkında doktorunuzla konuşun. Saç dökülmesi sebepleri birçok farklı şekilde aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilir ve sadece kafa derisini veya tüm vücudunuzu etkileyebilir. Bazı saç dökülmesi türleri geçicidir ve bazılarıda kalıcıdır.

Saç dökülme tipleri 

Başın üst kısmında kademeli incelme

Bu, hem erkek hem de kadınları yaşlandıkça etkileyen en yaygın saç dökülmesi tipidir. Erkeklerde, saç genellikle alından M harfine benzeyen bir çizgide çekilmeye başlar. Kadınlar tipik olarak alnındaki saç çizgisini korurlar ancak saçlarında genel olarak seğrelme gerçekleşir.

Dairesel veya düzensiz kel noktalar

Bazı insanlar pürüzsüz, madeni büyüklükte kel noktalar yaşarlar. Bu tip saç dökülmesi genellikle sadece kafa derisini etkiler, ancak bazen sakal veya kaşlarda da görülür. Bazı durumlarda, cildiniz dökülmeden önce cildiniz kaşıntılı veya ağrılı hale gelebilir.

Saçın aniden seyrelmesi

Fiziksel veya duygusal bir şok saçın gevşemesine neden olabilir. Saçınızı tararken veya yıkarken ya da nazikçe çektiğinizde bile bir avuç saç gelebilir. Bu tip saç dökülmesi genellikle bölgesel saç dökülmesine ve kel yamalar oluşmasına neden olur.

Tüm vücutta görülmesi

Kanser kemoterapisi gibi bazı durumlar ve tıbbi tedaviler, vücudunuzun her yerinde saç kaybına neden olabilir. Bu tür kellikler genellikle normale geri döner tekrar saç çıkar.

Kafa derisinde bölgesel kellikler

Bu bir saçkıran belirtisidir. Kızarıklık, şişme ve bazen de sızıntı ile birlikte olabilir.

Ne zaman doktora görünmelisiniz

Çocuğunuzda saç dökülmesi varsa veya kendinizde saç dökülmesinden sıkıntı duyuyorsanız ve tedavi görmek istiyorsanız doktorunuza başvurun. Ayrıca çocuğunuzun saçını tararken ya da yıkarken ani ya da düzensiz saç dökülmesinin ya da normalden fazla saç dökülmesinin farkına varırsanız doktorunuzla konuşun. Ani saç dökülmesi, tedavi gerektiren altta yatan baş bir tıbbi durumu işaret edebilir.

Sebepler

İnsanlar tipik olarak günde yaklaşık 100 tüy kaybeder. Bu genellikle saç derisinin belirgin şekilde incelmesine neden olmaz çünkü yeni saçlar aynı zamanda büyür. Saç dökülmesi döngüsü bozulduğunda veya saç folikülü tahrip edildiğinde ve skar dokusu ile değiştirildiğinde saç kaybı meydana gelir.

Saç dökülmesi nedenleri tipik olarak aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilgilidir

Aileden gelen genetik saç dökülmesi

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik denilen kalıtsal bir durumdur. Genellikle yaşlanmayla ve öngörülebilir şekillerde erkeklerde saç çizgisi ve kel noktalar, kadınlarda saç incelmesi ile yavaş yavaş ortaya çıkar

Hormonal değişiklikler ve medikal durumlar 

Hamilelik, doğum, menopoz ve tiroid problemlerine bağlı hormonal değişiklikler dahil olmak üzere çeşitli koşullar kalıcı veya geçici saç kaybına neden olabilir. Medikal durumlar arasında saç dökülmesine neden olan saçkıran gibi saç derisi enfeksiyonları ve trichotillomania adı verilen saç çeken bir bozukluk olan alopesi areata yer alır.

İlaçlar

Saç dökülmesi, kanser, artrit, depresyon, kalp sorunları, gut ve yüksek tansiyon için kullanılanlar dahil bazı ilaçların yan etkisi olabilir.

Kafaya uygulanan radyasyon tedavisi 

Kafaya uygulanan radyasyon tedavilerinde saç daha önce olduğu gibi geri gelmeyebilir.

Yoğun stres

Birçok insan, fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra genel bir saç incelme deneyimi yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçicidir.

Saç modeli

Saçlarınızı sıkıca çeken saç bağları veya saç telleri gibi aşırı saç şekillendirme alopesi olarak adlandırılan saç dökülmesine neden olabilir. Sıcak yağ saçları ve saç dökülmesine neden olan saç köklerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Yara izi oluşursa, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör saç dökülme riskinizi arttırabilir:

 • Genetik
 • Yaşlılık
 • Önemli kilo kaybı
 • Diyabet ve lupus gibi bazı tıbbi durumlar
 • Stres

Saç dökülmesi nasıl önlenir

Çoğu erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik genetik nedenlerden olur. Bu tip saç dökülmesi önlenebilir değildir. Bu ipuçları, önlenebilir saç dökülmeleri nedenlerini bilerek kaçınmanıza yardımcı olabilir:

 • Örgü, topuz veya at kuyruğu gibi sıkı saçlardan kaçının.
 • Saçınızı tamamen bükmekten, sürtmekten veya çekmekten kaçının.
 • Yıkarken ve fırçalarken saçınıza nazikçe davranın.
 • Geniş dişli bir tarak, saçın çekilmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Sıcak silindirler, kıvırma ve düzleştirme maşaları, sıcak yağ işlemleri ve kalıcı maddeler gibi sert uygulamalardan kaçının.
 • Saç dökülmesine neden olabilecek ilaçlar ve takviyelerden kaçının.
 • Saçlarınızı güneş ışığından ve diğer ultraviyole ışık kaynaklarından koruyun.
 • Sigara içmeyi bırakın, bazı çalışmalar erkeklerde sigara ve kellik arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.
 • Kemoterapi ile tedavi ediliyorsanız, doktorunuza soğutma başlığı kullanımı hakkında danışın. Bu kemoterapi sırasında saç kaybetme riskinizi azaltabilir.
Önceki

Evde saç bakımı nasıl yapılır ? Yıpranmış saçlar için maske tarifleri

Saç dökülmesinin nedenleri Kadınlarda saç dökülmesine 8 Harika Tavsiye

Sonraki

Yorum yapın