Saç Ve Ciltteki Egzamaya İyi Gelen Sabunlar Hangileridir?

Egzamayı Geçiren Sabunlar Nelerdir Egzama Sabunu Nasıl Kullanılır

0 25

Egzamayı Geçiren Sabunlar Nelerdir Egzama Sabunu Nasıl Kullanılır

En müzmin cilt hastalıklarından biri egzamadır. Saç diplerinde görülebilen bu rahatsızlık bazen de vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir.

Egzama için egzamayı geçiren çeşitli kremler mevcuttur. Bazı sabunlar egzamanın geçmesine yardımcı olabilir. İşte o sabunlar ve egzama sabunun kullanımı;

Egzama İçin Sabun Nasıl Kullanılır?

Bu sabunu cildinizdeki egzama için kullanıyorsanız her gün uyandığınızda ve gece uyumadan önce cildinize sürün ve buna günlük olarak devam edin. Cildinizi temizlemek için egzama sabununu köpürtün ve böyle kullanın. Ardından bol su ile yıkayın. Her gün 2 kez ovalayarak (friksiyon) şeklinde uygulayın. Sabunu sıcak suyun içerisinde koyu köpükler oluşana kadar güzelce köpürtün ve ardından ovalama (friksiyon) yöntemiyle ilgili bölgelere ya da tüm vücudunuza ince bir tabaka olacak şekilde sürün. Ortalama 5 dk bekleyip ılık suyla yıkayın ve cildinizi köpükten arındırın. Yavaş yavaş kurumasını bekleyin.

Egzama sabununu saçlarınızdaki egzama nedeniyle aldıysanız haftada 3 defa kullanın. Saçlarınızı egzama sabunu ve suyla güzelce köpürtüp yıkayın. Bu esnada saç diplerinize de masaj yapın.

Egzama İçin Kullanılabilen Sabunlar Nelerdir?

Egzama İçin Aynı Sefa Sabunu

Egzama tedavisi için doğal sabun olarak aynı sefa sabunu tavsiye edilir. Egzama hastalığının yanı sıra cilt üzerinde mantar oluşumunu, kaşıntıyı ve pullanmayı da iyileştirir. Aynı sefa sabununda sülfat ve paraben gibi kimyasallar yoktur. Bu sayede kimyasal şampuanların yol açtığı egzama hastalığının giderilmesinde etkili olur.

Kükürtlü Sabun

Egzama bitkisel tedavisi denildiğinde akla gelen kükürt sabunu da güvenle tercih edilebilir. Kaşıntılı ve kuru yaralara iyi gelen kükürt, iltihabın giderilmesinde de faydalıdır. Egzama sorununuz varsa kükürtlü sabun kullanmanız önerilir. Bu ürün sedef ve egzamaya birebirdir.

Egzama İçin Katran Sabunu

Egzamayı geçiren sabun arıyorsanız katran sabunundan yararlanabilirsiniz. Aynısefa sabunuyla benzer özelliklere sahip olan bu sabun, soğuk proses bir sabundur. Her iki sabunun kullanım şekli de aynıdır. Fakat katran sabununu saç derinizde fazla bekletmemelisiniz. Düzenli olarak katran sabunu kullanırsanız egzama probleminize çözüm olacaktır. Katran sabununun faydaları sadece egzamaya iyi gelmesi değil; saç dökülmesine, sedef hastalığına, akne ve sivilcelere, mantar ve kepek gibi sorunlara ve çeşitli cilt rahatsızlığına karşı da etkili olmasıdır. Katran sabunu tamamen doğaldır ve bu yüzden gerek cilt bakımı gerek saç bakımı için gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Bıttım Sabunu

Egzama rahatsızlığı için kullanılan bıttım sabunu egzama yüzünden oluşan şiddetli kaşıntılar için oldukça iyi bir özelliğe sahiptir. Bu sebepten dolayı bıttım sabunu egzamalı bölgeye her gün düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

Badem Sabunu

Badem sabunu egzama kaşıntısını dindirir. Cilt sağlığı için çok faydalı olan badem yağı doğal bir yağdır ve zengin içeriğiyle egzama kaşıntısına şifalıdır. Bademden üretilen bitkisel sabun da egzama kaşıntısını keser.

Papatya Sabunu

Egzama kaşıntılarından şikayetçiyseniz papatya sabunu da kullanabilirsiniz. Papatya sabunu hem egzama kaşıntısından hem de tüm cilt kaşıntılarından kurtulmayı sağlayan doğal ve güçlü bir sabundur.

Menengiç Sabunu

Egzama kaşıntısını gideren bir başka ürün de menengiç sabunudur. Öte yandan bütün cilt kaşıntılarının giderilmesinde de faydalıdır. Menengiç bitkisinden üretilen bu sabun, egzama rahatsızlığından kaynaklanan şiddetli kaşıntıyı durdurarak rahatlama sağlar.

Egzama Tedavisi Aspirin Nasıl Kullanılır 2 Farklı Yöntem Tıklayınız
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.