Saçta Bit Olmadan Sirke Olur mu Bitin Sirkesi Nasıl Olur

Bitin Sirkesi Nasıl Temizlenir Öldürülür Kesin Çözümler

0 66

Bitin Sirkesi Nasıl Temizlenir Öldürülür Kesin Çözümler

Saç bitleri, saçlarda barınan küçük böceklerdir. Saçlı deriden kan emerek beslenir ve ürerler. Bit yumurtalarına da sirke denir. Bitin sirkesi saç diplerinde kahverengi ve saça yapışık halde bulunur. Nadiren de olsa saçta bit olmadan sirke olabilir. Bu durumun nedeni ilaçlar dolayısıyla sirkelerin ve bitlerin ölmesi veya sirkelerin henüz yumurta şeklinde olup henüz bite dönüşmemesidir. Bitin sirkesi ve bitleri yok etmek için şunları deneyebilirsiniz.

Bitin Sirkesi Nasıl Öldürülür?

Vazelin

Bit tedavisi için vazelin kullanımı son derece faydalıdır. Sirke ve bit olan bölgelere vazelin uygulayıp 1 saat bekletmelidir. Ardından saçlar şampuanlanıp yıkanır ve durulanır. Vazelin ile saç maskesi bitleri nefessiz bırakır ve çoğalmalarını önelr.

Mayonez

Saçtaki bitlere doğal çözüm olacak bir diğer yöntem mayonez sürmektir. Bitler ve bit yumurtaları yani sirkeler mayonezden olumsuz etkilenir. Mayonez çok yağlı bir gıda olduğu için bitlere karşı savaşır. Bitleri öldüren mayonez, saçlarınızın sağlığını geri kazanmasına yardım edecektir.

Saç Boyası

Saçlarda bit sorunu için boya uygulamak da iyi gelir. Çünkü saç boyaları kimyasal maddeler içerir. Bu maddeler bitlerin hayatına son verecek kadar güçlü bir yapıya sahiptir. Sirkeler ve bitler, saç boyalarındaki kimyasallar nedeniyle zehirlenip ölür. Fakat bu yöntem küçük yaştaki çocuklarda uygulanırsa alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu yüzden bitlenen çocukların saçlarını boyamak önerilmez. Saç baoyalarında yer alan amonyak ve hidrojen peroksit bitleri boğarak kişiyi bu problemden kurtarır.

Gaz Yağı

Gaz yağı asırlardan bu yana farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Neredeyse her evde bulunabilen gaz yağı, bitlerle mücadelede de önemli bir rol üstlenir. Bu kimyasal madde bitlere karşı tercih edilen yöntemlerdendir. Tabii ki gaz yağı bit ilacı olarak kabul edilemez fakat bitleri ortadan kaldırma konusunda başarılı olduğu inkâr edilemez. Gerçi bugün saç bitinin tedavisi için gaz yağı kullanan fazla insan kalmamıştır. Çünkü tüm eczanelerde bit şampuanı temin etmek mümkündür. Yine de aklınızda bulunsun diye, bu bilgiyi de paylaşma gereği duyduk.

Elma Sirkesi

Sirke ve bit temizliği için elma sirkesinden de yararlanılabilir. Bu ürün asetik asit ihtiva eder. Parazitlerin ve bitlerin yok edilmesinde oldukça tesirlidir. Limon suyu da böyledir. Saç diplerine bolca limon suyu veya elma sirkesi uygulayıp 1 saat böyle kaldıktan sonra saçlarınızı bit tarağıyla tarayabilirsiniz. Ardından saçlarınızı güzelce yıkayarak ölü bitlerden arındırabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç bitlerine kesin çözüm olarak Hindistan cevizi yağına da başvurulur. Kullanımı da şöyledir:

Saçlar birkaç tutama ayrılır. Hindistan cevizi yağı tatbik edilir. Bit tarağı yardımıyla taranır. Bir müddet bekletilip yıkanır ve güzelce durulanır.

Bit Şampuanı

Bit sorunundan mustarip olanlar bunu kimsenin duymasını istemez. O yüzden doktora gitmekten de çekinir ve başının çaresine bakmaya çalışır. Bit şampuanı da bunun üstesinden gelmeyi sağlar. Söz konusu ürünler bitlerin etrafa yayılmasını engeller, saçtaki sirke ve bitlerin giderilmesine destek olur. Fakat bit problemi buna rağmen düzelmiyorsa mutlaka doktora görünmek, bundan utanmamak gerekir. Saçlarında bit ve sirke olanlar öncelikle eczacıya danışarak kendi saç tipine göre bir şampuan alıp bunu denemelidir. Şampuanın üzerinde yazanlar doğrultusunda hareket edilirse muhtemelen bitlerden eser bile kalmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.