Safra Kesesi Polip Nedir Kendiliğinden Geçer mi Belirtileri Bitkisel Tedavi

Safra Kesesinde Polip Olanlar Ne Yemeli Safra Kesesi Polipleri Küçülür mü

0 2.880

Safra Kesesi Polip Nedir Kendiliğinden Geçer mi?

Safra kesesinde bulunan iyi huylu tümörlere safra kesesi polipleri denilmektedir. Safra kesesi polipi görülme sıklığı %1 ila %4 arasındadır. Bu polipler genellikle farklı şikayetleri olan hastalar da karın içine yapılan ultrason ile teşhis edilmektedir. Safra kesesi polipleri için hastanelerin Dahiliye (iç hastalık) veya Gastroenteroloji bölümlerine gidilmektedir.

Safra Kesesinde Polip Belirtileri

Safra kesesi polipleri çoğu zaman ya belirtiye sebep olmamakta veya çok hafif belirtiler göstermektedir. Safra kesesinde polip olması durumunda görülecek belirtiler ise şunlardır:

 • Sarılık. Ciltte ve göz beyazında sararma
 • Mide bulantısı kusma, sindirim problemleri
 • Karın ağrısı
 • Üst sağ karında ağrı(her zaman olmasa da arada)
 • Yağ sindirimi olmaması: Vücutta yağ sindiriminde aksama olduğu durumlarda dışkı üzerinde su olmaktadır.

Safra Kesesinde Polip Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Safra kesesinde polipi önlemek için uygulanacak beslenme düzeninde amaç safra sıvısının etkisini arttırmak ve safra kesesinin zorlanmasının önüne geçmektir. Bu beslenme düzeninde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Sebze ve meyve gibi lifli besinlere ağırlık verilmelidir.
 • Pirinç lapa ve haşlanmış sebze gibi sindirimi kolay besinler bol bol tüketilmelidir.
 • Çikolata, balık, et ve yağlı besinlerin tüketimi azaltılmalıdır.
 • İçerisinde koruyucu madde bulunan ve donmuş yağ içerikli besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Alkol ve kafein safra kesesinde problemlere yol açan besinler arasındadır. Bu yüzden kafein ve alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.

Safra Kesesinde Polip Bitkisel Tedavisi

Safra kesesinde polip genellikle kendiliğinden geçmez. Safra kesesinde polip eğer 1 cm’den küçükse herhangi bir ameliyat yapılmasına gerek olmamaktadır ancak 2 cm’yi geçen polipler ameliyata alınmaktadır. Durum böyle olunca da bitkisel tedavi daha uygun olmaktadır fakat kişi kendi başına bilgi almadan bitkisel kürlere başlamamalıdır.  Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu safra kesesi polip için çok etkili bir soğan kürü tarifi vermiştir. Bu soğan kürü polip için uygulanan tedaviye yardımcı olarak etkili olmaktadır. Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu bu soğan kürünü günde 2 kez olmak üzere 15 gün olarak tavsiye etmektedir.

İşte uygulanması gereken kürler sırayla şöyledir;

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Soğan Kürü Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet açık kahverengi renkli kabuklu soğan
 • 0.5 ml hazır su

Hazırlanışı

Yarım litre suyu tencereye koyup kaynatın ardından soğanın kabuğunu soyup 4’e bölüp suyun içine koyun. 10 dakika kaynattıktan sonra suyu ocaktan alıp süzün ve ılımaya bırakın. Ilıyan bu suyu sabah ve akşam ılık şekilde tüketin. Bu soğan kürü soğanı safra kesesindeki polipleri küçültme etkisinden başka adet sökmeye yardımcı olur ve aynı zamanda yumurtalıklardaki kistlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu soğan kürünü 15 gün günde 2 kez tüketin. Bu kür mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir yoksa etkisi görülmeyecektir. Bu kür 15 gün uygulandıktan sonra 6 ay kadar kullanımına ara verilmelidir ki bu 6 ay sonra kür tekrar 15 gün kullanılabilir. Soğan kürü için kullanılacak soğan beyaz olmalıdır. Ayrıca bu kür her öğün taze olarak hazırlanıp tüketilmelidir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu; erkeklerde iyi huylu prostat büyümesi ve kadınlarda polikistik over kanseri için yılda 2 kez 15 gün boyunca bu kürün uygulanmasını önermektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan İğde Kürü

Öncelikle 5 tane iğdenin kabuğunu soyun ve 1 bardak suya atın ve 5 dakika kaynatın. Sonrasında bu kürü öğleden önce içilir. Akşam ise kırkkilit kürü uygulanmalıdır. Bu iki kür sonrasında ise karahindiba kürü uygulanmalıdır. Karahindiba karaciğere iyi gelir ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Kırkkilit otu kürü kullanım şekilleri aşağıda verilmiştir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Kırkkilit Otu Kürü

Malzemeler

 • 2 tutam kırkkilit otu
 • 1 bardak su

Hazırlanışı

1 bardak hazırsız su içine 2 tutam kırkkilit otu konur ve 5 dakika demlenir. Sonrasında ılıyan kırkkilit kürü aç karnına ğün öncesinde ılık olarak tüketilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Karahindiba Kürü

1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı ince doğranmış karahindiba otunu koyun ve akşam bekleyin. Ertesi sabah uyanıldığında birkaç dakika kaynatın ve demini aldıktan sonra süzün. Ardından bu kürü iki parçaya bölün ve kahvaltı öncesi ve sonrasında tüketin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.