Sesimi Nasıl Güzelleştirebilirim Ses Açma Düzeltme Teknikleri

Ses Güzelleştirici, Ses Güzelleştirme Yöntemleri, Ses Nasıl Güzelleşir

0 417

Sesi Güzelleştirmek İçin Ne Yapılmalı, Sesi Ne Güzelleştirir?

Güzel bir sese sahip olmayı kim istemez ki? Güzel bir ses özellikle TV spikerleri, radyo programcıları ve sunucular için çok önemlidir. Sesimi güzelleştirmek istiyorum ne yapayım diyorsanız işte uzman önerileri;

Ses Güzelleştirme Yöntemleri

Çiğ Yumurta İçin

Çiğ yumurta tüketimi, ses güzelleştirmek adına başvurulan en tesirli ve yaygın kullanılan bir yöntemdir. Çiğ yumurtanın içeriğinde bulunan N-asetil sistein amino asidi ses tellerinde bulunan toksini temizlemektedir. Çiğ yumurtanın bu listede yer almasının en temel sebebi de budur. Fakat uzmanlar, çiğ yumurtada bulunan avidin isimli proteinin, biyotin emilimini olumsuz etkileyebileceğini belirtmektedir. Bunun nihayetinde ise salmonella gibi gıda zehirlenmelerinin söz konusu olabileceğini de eklemektedirler.

Elma Kabuğu Çayı İçin

Ses güzelleştirmek amacıyla başvurulan en yaygın yöntemlerden birisi de elma kabuğu çayı tüketimidir. Bu uygulama, ses kısıklığını gidermeye ve sesin açılmasına da yardımcı olmaktadır. Bir adet elmanın soyulan kabukları kaynar suya atılır. 5 dakika civarı demlenir ve tüketime hazır hale getirilir. Günde 3 bardağa kadar tüketilebilmektedir.

Bitki Çayı İçin

Zencefil ve adaçayı gibi bitkilerin çayları sesi güzelleştirmeye destek olmaktadır. Nar çiçeğinin ve hibuskusun da bu hususta etkili olduğu unutulmamalıdır. Belirtilen bitkilerin tümü aynı oranlarda karıştırılır ve herhangi bir şey ilave edilmeden bir fincan kaynar suya atılır. Bir müddet demlendirilir ve tüketime hazır vaziyete getirilir. Aksatmayacak şekilde her gün elde edilen bitki çayı tüketilir.

Tarçınlı Su İçin

Ses kısıklığı konusunda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tarçın çayı önerisi ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda tarçın çayı, sesin güzelleşmesine de katkıda bulunmaktadır. 1 çay bardağı suya bir kabuk tarçın ilave edilir. 7 dakika civarı kaynatılır. İlk sıcağının gitmesiyle içime hazır hale getirilir. Sabah saatlerinde ve aç karnına tüketilmesi gerekmektedir.

Tarçının ses tellerindeki tesirini önemle vurgulayan bir diğer kişiyse Dr. Ömer Çoşkun’dur. Kendisi tarçının ses tellerini koruduğunu ifade etmektedir. Sesine önem verenlerin tarçın çayı tüketmesini şiddetle tavsiye etmektedir. Bilhassa spiker, öğretmen ve ses sanatçılarının tüketmesi gerektiğini de eklemektedir. Fakat kabuklu tarçın çayının içiminde aşırıya kaçılmaması gerektiğinin de altını çizmektedir. Haftada maksimum 4 kez tüketilmesi gerektiğini bildirmektedir.

Buhar Makinesi Kullanın

Odanın nem oranını artırmak adına buhar makinesi kullanılabilmektedir. Kuru hava, boğazın kurumasına ve bunun sonucunda sesin verimini kaybetmesine neden olabilmektedir. Sesin tiz çıkması ve boğaz kuruluğu nedeniyle konuşma güçlüğü de kuru havanın ayrıca etkilerindendir. İnternet üzerinden kolayca bir buhar makinesi sipariş etmek mümkündür.

Turp Suyu ile Gargara Yapın

Bir tencerede ya da cezvede turp kaynatılır. Ardından ilk sıcağının gitmesi için bir müddet beklenir. Ilık bir sıcaklığa geldiğinde bu su ile gargara yapılır. Bu işlem sesin açılmasına ve güzelleşmesine destek olmaktadır.

Sesinizi İdareli Kullanın

Bağırmak, devamlı şarkı söylemek ve yüksek sesle konuşmak ses tellerine yük bindirecektir. Bu bağlamda sesten alınacak verim de düşecektir. Sesiniz iş hayatında önem teşkil ediyorsa, bunu yalnızca işiniz için kullanmalısınız. Bunun haricinde imkan elverdiğince az konuşmaya ve ses tellerini rahatlatmaya çalışın.

Ses Güzelleştiren Bitkisel Kürü Deneyin

Dahil olduğu TV programlarında Prof. Dr. Ahmet Maranki, sesin güzelleşmesini ve ses kısıklığının giderilmesini sağlayan müthiş bir tarif paylaştı. Tarifin içeriği ise zencefil, narçiceği, hibuskus ve adaçayından oluşmakta. Hazırlamak için ilk adımda tüm bitkiler harmanlanıyor ve bir çam kavanoza koyuluyor. İçerisinden bir tatlı kaşığı kadar (tavsiye edilen) alınarak kaynamakta olan 1 su bardağı suya ilave ediliyor. Ardından demlenmesi adına 5 dakika civarı bekleniyor. Günde birkaç defa tüketilmesinin uygun olduğu ifade edilmektedir.

Ses Güzelleştirme Ameliyatı

Sesinin rahatsız edici ve kötü olduğunu düşünen bireyler için son olarak ses güzelleştirme operasyonu çare olabilir. Bu müdahale, sesin güzelleştirilmesinden ziyade kişiye farklı bir ses kazandırılmasıyla sonuçlanmaktadır. Lazer ve botoks, ses güzelleştirme operasyonunun yerine tercih edilebilecek teknikler arasındadır. Bu operasyon genellikle kendi sesinden memnun olmayan bireyler tarafından tercih edilmektedir.

Ses Tellerini Korumak İçin Öneriler

Hiç şüphesiz ki kimse ses güzelleştirme uğraşlarının başarısızlıkla sonuçlanmasını istemeyecektir. Daha güzel bir ses tonuna ve sağlam ses tellerine sahip olmak adına göz önünde bulundurulması gerek bazı hususlar vardır.

  • Ses kısıklığından sakınmak adına bağırarak konuşmamaya gayret edin. Sesiniz kısıldığı takdirde su tüketimini artırın.
  • Uyku düzeni bu noktada önem teşkil etmektedir. Ses kısıklığının en temel sebebi uyku düzensizliğidir. Sağlıklı ve düzenli bir uyku sesten alınacak verime olumlu etki edecektir.
  • Öğünlerde tüketilen besinleri bolca çiğnemeye özen gösterilmelidir.
  • Toz ve kimyasal madde bulunan ortamlardan uzak durun.
  • Temizlik ürünlerinde çamaşırsuyu tuzruhu gibi güçlü kimyasallar yerine doğal olanları kullanın.
  • Doğru soluk alıp verilmesi ve stresliyken konuşmamak ses tonunun sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.
  • Çay, kahve, sigara ve alkol tüketimi bırakılmalı, daha çok bitki çaylarına yönelinmelidir. 
  • Çok sıcak ve soğuk içecekler içilmemeli.
  • Gürültülü alanlarda kendi sesinizi üstün kılmak adına ses tellerinizi zorlamayın.
  • Daha çok nemli alanlarda yer almaya çabalayın. Bu hususta az evvel değindiğimiz buhar makinesinden yardım alabilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.