Sağ Böbrek Ağrısı Üşütme Nasıl Geçer? Böbrek Üşütmesi İlaçları

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir Ağrı Yaparmı?

0 36.256

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi

Vücudumuzda bulunan böbreklerimizin çeşitli nedenlerden ötürü görevini tam olarak gerçekleştiremeyecek duruma gelmesine böbrek üşütmesi denir. Böbrek üşütmesinin birçok sebebi olsa da en yaygın olanı ise soğuk almaktır. Soğuk yiyecek veya içeceklerin tüketimi, soğuk zamanlarda duş sonrası dışarı çıkmak, soğukta kalmak veya yer yatağında yatmak böbrek üşütmesine sebep olan durumlardan bazılarıdır.

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

 • Böbreklerin bulunduğu tarafta ya da belde ağrı
 • İdrara çıkarken ağrı veya yanma hissi
 • Bulantı, kusma veya iştahsızlık da böbrek problemi çeken insanlarda görülen yaygın sorunlardır.
 • Sabahları kalktığınızda bulantı ve kusma sıklıkla görülür.
 • Böbreğin görevi; vücuttaki atık ve fazla sıvılarını atmaktır. Bu işlem olmadığında, vücuttaki fazla sıvı ve su birikimi ödeme neden olur. Bu ödem el, ayak, ayak bileği eklemleri, yüz ve gözlerin altında olabilir.
 • Böbrekler düzgün çalışmadığında kişinin çoğu zaman yorgun hissetme ihtimali yüksektir. Bilinen bir sebep olmaksızın yorgun, bitkin veya genellikle enerjisiz hissedilir.
 • Karın kenarlarının yanı sıra belde açıklanamayan ağrılar, teşhis edilmemiş böbrek hastalığı veya böbrek üşütmesinin belirtileri olabilir. Böbrekler düzgün çalışmadığında, eklemlerde ağrı, sertlik ve sıvı ile karşılaşılır.
 • İdrar renginde değişiklik ve kasık kemiği üzerinde ağrı.,

Böbrek Üşütmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Üroloji doktoruna gidilir.

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik kullanımı böbrek üşütmesini tedavi için kullanılan en yaygın yöntemdir. Sizin sağlık durumunuz ve böbrek enfeksiyonuna sebep olan bakteri türüne göre alacağınız antibiyotik türü ve süresi belirlenir.

Böbrek Üşütmesi İçin Bitkisel, Doğal Tedavi Yöntemleri

Sıvı Alımını Arttırın

Böbrek üşütmesi problemi yaşandığı anlarda sıvı alımını arttırmak belirtileri azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Böylece böbrekteki bakteri, atık ve toksinlerin atılmasını sağlayarak böbrekleri sağlıklı ve temiz tutar.

 • Günlük olarak en az 8 ila 10 bardak su için.
 • Ayrıca her gün 1 ila 2 bardak hindistancevizi suyu veya limon suyu da içebilirsiniz.
 • Bunun yanında, meyve ve sebze suları için, böylece vücudunuz enfeksiyonla savaşmak için gerekli tüm vitaminleri ve mineralleri alır.

UYARI: Böbrek üşütmesi geçene kadar kahve ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız..

Maydanoz Suyu

Maydanoz suyu; idrar akışını arttırarak böbrekleri temizler. Böbreklerden zararlı toksin ve mikroorganizmaların atılmasına yardımcı olur.

 • 1 yemek kaşığı taze maydanozu 1 bardak sıcak su içine atın. 5 dakika kadar kaynattıktan sonra soğumasını bekleyin ve ardından süzün. Böbrek üşütmesi durumunda bu sudan 2 hafta boyunca her gün için.
 • Yahut çeyrek bardak maydanoz suyu, yarım bardak suyu, biraz bal ve limon suyunu karıştırın. 1-2 hafta kadar günlük olarak 2 kez bu karışımı tüketin.

Yoğurt

Yoğurdun içine güçlü antibiyotik ve probiyotikler böbrek üşütmesini geçirmek ve hatta tekrar oluşmasını önlemek için çok faydalıdır. Yoğurttaki canlı bakteriler, bakterilerin idrar yolunun epitel hücrelerine yapışmasını engeller. Dahası yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

 • Günlük 2 ila 3 kase sade yoğurt yiyin.
 • Ayrıca, içine elma gibi lif açısından zengin meyveleri ekleyebilir ve günde 1 veya 2 kez tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, böbrek üşütmesi tedavisinde yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahip asitler içerir. Ayrıca, vücuttaki pH seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve enfeksiyonun yayılmasını önler.

 • 1 bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı organik elma sirkesi ve 2 çay kaşığı bal ekleyip karıştırın.
 • Birkaç hafta boyunca günde 2 kez bu sudan için.

Sıcak Su Kompressi

Böbrek üşütmesi durumunda; alt karı sırt ve kalça ağrıları çok yaygındır. Ağrıyı gidermek, karın kaslarını gevşetmek ve idrar torbasından gelen basıncı hafifletmek için sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Ayrıca sıcak uygulamak iltihabı azaltmaya da yardımcı olacaktır.

 • Sıcak su torbasını hazırlayın.
 • Bunu alt karın bölgesi, sırt veya kalçada birkaç dakika bekletin.
 • Bu uygulamayı ise gerektiğinde tekrarlayın.

Yabanmersini Suyu

Yabanmersini suyu böbrekler için çok faydalıdır. Minnesota Üniversitesi araştırmacıları tarafından 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yabanmersini suyu idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olmaktadır ve hatta genç veya orta yaşlı kadınlarda enfeksiyonların tekrarlamasını önleyebilmektedir. Bu şekilde böbrek enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Yabanmersini suyu idrarı daha asidik hale getirir ve böylece mesane duvarında bakteri birikimini engeller ve enfeksiyon riskini azaltır.

Günlük olarak 1 bardak şekersiz yabanmersini suyunu tüketin. Yan etkilere sebep olabileceğinden çok miktarda veya uzun süre kullanılmamalıdır. Bu suyun her gün 1 litreden fazla uzun süre içilmesi, oksalat içermesi sebebiyle böbrek taşı oluşum riskini arttırabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.