Sakallarım Beyazlıyor Beyaz Sakal İçin Sakal Siyahlaştırıcı Çözümler

Sakal Beyazlaması Neden Olur Sakal Beyazlamasına Bitkisel Çözümler

0 57

Sakalım Beyazladı Ne Yapayım?

Sakallarda beyazlama Vitiligo hastalığı, genetik, üzüntü gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Sakal beyazlamasından muzdaripseniz Cildiye doktoruna gidebilirsiniz.  Doktor sizden çeşitli testler isteyecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Sakalların  Beyazlaşması, Grileşmesi Neden Olur?

Yaşlanma

Yaşlanma sakallarda beyazlamanın doğal bir sonucudur. Sakallara renk veren boya maddesine melamin pigmenti denir. Bu melamin pigmentinin azalması halinde ciltte ve diğer kısımlarda beyazlıklar başlar. Sağlıksız besinler, demir ve bakır eksikliği, sigara, stres ve genetik gibi vücutta melanin oluşumundaki eksikliğin birçok nedeni olabilir. Yaşlandıkça vücudumuzdaki melamin pigmenti azalır ve bu sonucu olarak sakallarda beyazlama başlar.

Genetik

Genetik sakal beyazlamasının en sık karşılaşılan nedenidir. Şayet babanızın, dedelerinizin sakalları erken beyazladıysa muhtemelen sizin de beyazlayacaktır. Bu durumdan rahatsızsanız kuaförde sakallarınızı boyatabilirsiniz.

Stres

Üzüntü, stres ve depresyon vücudun hormonal dengesini bozar. Stres saç, sakal dahil vücudun her yerini etkiler. Hatta sakallarda, kaşlarda ve saçlardaki beyazlamanın en önemli sorumlusu da üzüntüdür.

B12 Eksikliği

Sakal beyazlamasının en önemli sebeplerinden biri vitamin eksikliğidir. Özellikle B12 vitamininin yetersiz oluşu, sakalların ağarmasına yol açmaktadır.

Yanlış Beslenme

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve sağlıksız beslenme sakallarda beyazlamaya neden olabilir.  Yetersiz beslenme de melanin üretimini engelleyerek sakallarda beyazlamaya yol açabilir.

Sakallarda Beyazlamanın Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Sigara ve alkol alışkanlığı da erken yaşta sakallarda beyazlamaya neden olabilir.
  • Çoğu erkek sakal ve bıyıklarının bakımı için sakal bakım ürünlerini kullanmaya başladıkları sıklıkla görülmektedir. Kullanılan bu bakım ürünleri de yan etki olarak sakallarda beyazlamaya neden olabilir.
  • Vitiligo gibi bağışıklık sistemi hastalıkları da sakallarda beyazlama yapabilir.
  • Anksiyetehastalığı da erken sakal beyazlamasına neden olabilir
  • Asitli, baharatlı yağlı gıdalar gibi sağlıksız bir beslenme tarzı da sakallarda beyazlama yapabilir.

Sakallarda Beyazlama Nasıl Geçer?

Sakal Boyası Kullanın

Sakallarda beyazlamadan rahatsızsanız sakallarını boyatabilirsiniz. Bu işlemi kuaförde yaptırabileceğiniz gibi kozmetikçiden sakal boyası alıp sakallarınızı kendiniz de boyayabilirsiniz.

Kına Yakın

Sakallara kına yakmak da sakallardaki beyazlığın giderilmesine yardımcı olabilir. Ancak kına genellikle kızıl renge neden olacağından, sakallar kızıl renge dönebilir.

Susam Tohumları

Susam da sakallarınızın rengini beyazdan kendi rengine dönmesine yardımcı olabilir. Tek ihtiyacınız olan bir kase susam ve biraz su. Bu çare sakal dökülmesini azaltmaya ve beyaz sakalı siyaha dönüştürmeye yardımcı olacaktır. Öncelikle susam tohumlarını bir kase suya koyun. Bu işlem, tohumların yumuşamasını sağlayacaktır. Tohumları macun haline getirmek için bir mutfak robotundan yahut blenderdan geçirin. Bu macunu sakal derinize uygulayın. Bir süre bekletin ve yıkayın.,

B12 Vitamini Alın

B12 eksikliği de sakallarda erken yaşta beyazlamaya neden olabilir. Doktora gidip B12 testi yaptırın. Şayet eksiklik varsa her gün Benoxol b vitamini içmeye devam edin.

Hindistan Cevizi Yağı

Sakalları eski rengine döndürmek için hindistan cevizi yağı ve limon suyu karışımı oldukça faydalıdır. Limonda, B vitamini, C vitamini ve fosfor bol miktarda bulunur.Bu vitamin ve mineraller, sakal kıl köklerinde bulunan pigment hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve hindistancevizi yağı bu kıl  köklerine besin sağlar. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını cezvede ısıtın. İçine 1 yemek kaşığı limon suyu katın. Hazırlanan bu karışımı beyaz sakalınızın köklerine masaj yapın. Bu yağın en az 30 dakika sakalınızda kalmasına izin verin ve 30 dakika sonra soğuk suyla yıkayın.Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

Hardal Yağı ve Hint Yağı

Hardal yağı ve hint yağı karışımından yapılan yağı kullanmak da beyaz sakal kıllarınızı evde doğal olarak kalıcı olarak siyah yapmak için bir başka mükemmel doğal çözümdür. 2 yemek kaşığı Hardal yağı ve 1 yemek kaşığı hint yağı bu yağları cezvede karıştırın ve bir dakika ısıtın. Ocaktan alıp soğumaya bırakın. Sakal bölgenize parmaklarınızla nazikçe masaj yaparak sakal kıllarınıza ve köklerinize uygulayın.

Yağı uyguladıktan sonra en az 50 dakika bekletin ve ardından soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 2 ila 3 kez tekrarlayın.

Susam Yağı ve Hardal Yağı

4 yemek kaşığı susam yağı ve yarım tatlı kaşığı havuç tohumu yağını karıştırın. Bu karışımı sakallarınıza sürün. Yağı uyguladıktan sonra bu yağı yaklaşık 20 dakika bekletin ve daha sonra yıkayın. Daha iyi sonuçlar için bu işlemi haftada 2 ila 3 kez tekrarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.