Sezeryan Sonrası Geçmeyen Ağrılar Nedenleri ve Tedavisi

Sezeryan Yerinde Yıllar Sonra Ağrı Neden Olur Nasıl Geçer

0 691

Sezeryan Ağrısına Ne İyi Gelir

Sezaryen ameliyat anne karnının ve rahminin kesilerek bebeğin alınmasına denir. Sezaryen ameliyatı olan kadınlarda ilk 3 ay içinde ağrı oluşabilir. Sezaryen ağrısı ameliyattan 6 ay ile 12. ayda önemli ölçüde azalır. Sezaryen ameliyatından seneler sonra bile ağrı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Ağrının kesin nedenini bilmek için bir jinekoloğa danışmanız ve klinik muayene ve ultrason gibi testler yaptırmanız gerekir.

Sezaryenden Yıllar Sonra Ağrı, Geçmeyen Ağrı Neden Olur?

Sezaryenden yıllar sonra ağrının veya sezaryen sonrası geçmeyen ağrının en önemli nedenlerinden biri sezaryen ameliyatı yapılan yerde yapışıklıktır.

Sezaryen ameliyatından sonra karın duvarı, karın zarları, bağırsak, mesane ve rahim arasında yapışıklıklar meydana gelebilir. Karında yapışıklık çoğu zaman kasık ağrısıyla belirti verir. Fakat sezaryen nedeniyle bağırsak yapışması kendini daha ağır semptomlarla gösterir. Eğer yapışıklık yüzünden bağırsak tıkanması oluştuysa bunun tek tedavisi ameliyattır. Yapışıklıkların cerrahi olarak kesilmesi gerekir.

Sezaryenden sonra ağrının bir diğer nedeni enfeksiyondur. Enfeksiyon, yalnızca sezaryen operasyonundan sonra değil tüm cerrahi girişimlerin ardından da görülebilir. Yara izinin enfekte olması da rahimin enfeksiyon kapması da mümkündür. Sezaryen doğum sonrası enfeksiyon nedenleri çeşitlidir. Bunun başlıca nedeni bölgenin temizliğine özen göstermemektir. Tansiyon yüksekliği, diyabet, aşırı kilo, zor doğum ve otoimmün hastalıklar da sezaryen doğumdan sonra enfeksiyon riskini artırır.

Fakat sezaryenden sonra ağrı bu ameliyattan kaynaklanmıyor da olabilir. Farklı bir rahatsızlık da ağrı yapabilir. İskelet-kas sistemi rahatsızlıkları, kolit divertikül veya başka bir bağırsak hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu, endometriaziz, yumurtalık kisti, kasık fıtığı bunlardan bazılarıdır. Daha önce uygulanan cerrahi girişimlere bağlı yapışıklıklar da ağrı oluşumuna sebebiyet verebilir. Rahim içi araç (spiral vb.) kullanımı, miyomlar da ağrı meydana getirebilir. Yapılan muayene ve testler sonucu herhangi spesifik bir nedene rastlanmadıysa tanısal laparoskopi operasyonu fayda sağlayabilir.

Sezaryen sonrası geçmeyen ağrı ve seneler sonra meydana gelen ağrı çikolata kistinden kaynaklanabilir. Sezeryan izleri de çikolata kistine neden olabilir, ancak bu nispeten nadir bir durumdur. Sezaryenle doğumdan sonra en sık görülen çikolata kisti belirtisi, ameliyat yarasında ağrı, kitle veya yumru oluşmasıdır.

Yıllar Sonra Ortaya Çıkan Sezaryen Ağrısı Nasıl Geçer?

Sezaryen bölgenizde yıllar sonra ağrı meydana geldiyse kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden ultrason ve bazı testler isteyecektir. Gerek görürse laparoskopi ameliyatı ile bu durumun nedenini tespit edebilir. Tedavi durumun nedenine göre değişir. Örneğin yapışıklık veya çikolata kisti varsa cerrahi operasyon yapılır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.