Helikobakter Pilori Bitkisel Tedavi Brokoli Kürü

 Helicobacter Pylori Yok Eden Bitkiler Listesi

0 124

Helicobacter Pylori Yok Eden Bitkiler Listesi

Helicobakter pilori bir bakteri türüdür, mide mikrobu olarak da bilinir. Bu bakteri midede ve sindirim sisteminde ortaya çıkar midede enfeksiyona neden olur. H. pylori enfeksiyonunun nasıl yayıldığı ve neden olduğu henüz bilinmemektedir. Gaz, şişkinlik, geğirme, mide ağrısı gibi belirtilere sebep olur. Helikobakter pylori tedavi antibiyotikler ile yapılır. Bitkisel tedavi yöntemleri de bu bakteriyi yok edip şifaya vesile olabilir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Helicobakter Pilori Tedavisi İçin Brokoli Kürü Tarifi

Yarım litre suyu tencereye kaynatın. 200-250 gram brokoliyi tencreye atın 5 dk kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Ocaktan alıp ılımaya bırakın. Süzün bu suyun üçte birini sabah üçte birini öğle üçte birini ise akşamleyin aç karına için. Brokoli suyunu içtikten sonra 20 dk bir şey yemeyin.7 gün yapın 3 gün ara verin. Tekrar 7 gün yapın 3 gün ara verin. Son kez 7 gün yapıp 3 gün ara verip 21 gün boyunca bu kürü uygulayın.

Helicobakter Piloriyi Yok Eden Bitkiler Nelerdir?

Yeşil Çay

Yeşil çay, dünyanın en sağlıklı ve en çok tüketilen içeceklerinden biridir. Birçok antioksidan ve besin içerir. Yeşil çayın birçok faydası vardır. Bu faydalardan biri de helicobakter pilori bakterini yok etmeye yardımcı olmasıdır.  Bakteriyi yok etmek için günde 2-3 bardak yeşil çay içebilirsiniz. 1 bardak suyu kaynatın içine 1 tatlı kaşığı yeşilçay veya 1 adet sallama yeşil çay atıp 5 dk demleyip içebilirsiniz.

Çörek Otu

Çörek otu helikobakteri piloriyi yok eden bitkilerdendir. H. pylori enfeksiyonunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilecek anti-dispeptik etkiler özelliklere sahiptir. 2 tatlı kaşığı bala 1 tatlı kaşığı çörek otu ekleyip her gün bunu tüketmeye devam edin.

Zerdeçal

Zerdeçalın ana bileşeni kurkumin ismindeki maddedir. Kurcumin, H. pylori enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilecek anti- H. pylori ve immünomodülatör özelliklere sahiptir.Bir bardak sıcak süte bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. İyice karıştırın ve için.

Sarımsak

Sarımsakta bulunan Allium sativum ismindeki madde, H. pylori enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olabilecek tedavi edici özelliklere sahiptir. Günde 2-3 diş sarımsak tüketmeye devam edin.

Zencefil

Zencefil de H.pyloriyi yok eden bitkilerdendir. Bir bardak suya bir parça dilimlenmiş zencefil ekleyin ve 5 dk kaynatın. Süzün soğumaya bırakın. Günde 1-2 kez zencefil çayı için.

Zeytinyağı

Zeytinyağı da heliko bakteriyi yok etmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sızma zeytinyağının , her yıl milyonlarca gastrit ve peptik ülser vakasından sorumlu olan H. pylori enfeksiyonlarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. En sevdiğiniz yemek ve salatalara bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı ekleyebilirsiniz

Meyan kökü

Yapılan araştırmalarda meyan kökünün, H. pylori bakterilerini öldürmede etkili olduğu görülmüştür. H. pylori’nin mide hücre duvarlarına yapışmasını da önler.Bir bardak suya bir ila iki tatlı kaşığı meyan kökü ekleyin ve cezvede kaynatın süzüp günde 2 kez içebilirsiniz.

Helikobakteri Pylori Belirtileri Nelerdir?

 • Midede ağrı veya yanma
 • Gaz
 • Mideniz boşaldığında karın ağrısının şiddetlenmesi
 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı
 • Sık sık geğirme
 • Koyu kırmızı veya siyah olabilen kanlı dışkı
 • Şişkinlik
 • Halsizlik
 • Düşük kırmızı kan hücresi sayısı (anemi)
 • Ağız kokusu
 • Kan içerebilen bulantı ve kusma
 • İstenmeyen kilo kaybı

Helicobacter Pylori Nasıl Tedavi Edilir?

Helicobakter pilori genellikle aynı anda en az iki farklı antibiyotik ile tedavi edilir. Doktorunuz ayrıca mide zarınızın iyileşmesine yardımcı olmak için asit baskılayıcı bir ilaçları reçete edebilir.

Helikobakteri Kimlerde Görülür?

Kalabalık koşullarda yaşamak. Birçok insanla birlikte bir evde yaşıyorsanız , H. pylori enfeksiyonu riskiniz daha yüksektir

Gelişmekte olan bir ülkede yaşamak. Kalabalık ve sağlıksız yaşam koşullarının hakim olduğu gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanlar, bu bakteri için risk faktörüdür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.