Sirke Anası Nedir Elma Sirkesi Anası Nasıl Muhafaza Edilir

Sirke Anası Nasıl Saklanır Sirke Anası İle Sirke Yapımı

0 20

Sirke Anası Nedir Nasıl Saklanır Sirke Anası İle Sirke Yapımı

Sirke yapımının ardından karışımda jel kıvamlı bir madde oluşur. İşte buna ‘sirke anası’ denir. Kendi sirkenizi evinizde kendiniz yapmak istiyorsanız sirke anası isimli mayaya ihtiyacınız olacaktır. Sirke mayalanırken bu tabaka doğal olarak meydana gelir. Sirkenin yapımı sırasında ortaya çıkan bu jel, tekrar sirke yapmak istediğinizde daha çabuk mayalamanıza yardım eder. Sirke anasının görünümü değişiklik göstermektedir. Kimi zaman ince zar şeklinde olan bu maddenin kimi zaman da etli bir görüntüsü vardır. Sirke anası bazen hafif şeffaf renkte olabilmektedir. Bazen de meyve renginin etkisiyle turuncu, beyaz, sarı ve pembe renklerine yakın olduğu görülmektedir.

Sirke Anası Nasıl Saklanır?

Bunun için sirke anası cam kavanoza alınır ve bir miktar sirkeyle karıştırılarak güneş ışığı almayan bir ortamda bekletilir. Sirke yaparken meydana gelen sirke anası dikkatlice çıkarılır ve ufak bir kavanoza yerleştirilir. Üstüne de önceden hazırlanıp süzülmüş sirke koyularak ağzına kadar dolması sağlanır. Kapağı kapatılır ve buzdolabına koyulur. Bir sonraki sirke yapımında işte bu sirke anasından faydalanılmalıdır. Çünkü sirke anası ile sirke kurmak son derece pratiktir. Bu sayede tamamen doğal, sağlıklı ve gerçek sirke elde edilebilir. Bundan dolayı sirke anası kesinlikle çöpe atılmamalı ve yeniden kurmak üzere tarif ettiğimiz gibi muhafaza edilmelidir.

Sirke Anası Ne İçin Saklanır Ne İşe Yarar?

Asidik asit yani sirke bakterilerinin meydana getirdiği jel kıvamındaki maddeye sirke anası denir. Bu tabaka, sirke yapımı sırasında kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Sirke yapımı iki etaptan oluşur ve fermantasyon sürecinin ikinci adımı sirkeleşme olayıdır. Bunu sağlayan şey de sirke anasıdır.

Sirke yapınca hazırladığınız sirkenin bir bölümünü daha sonra yeniden kullanmak üzere ayırmalısınız. Çünkü ikinci kez sirke yaparken bunu kullanmanız gerekecektir. Yine sirke yapacağınız zaman sirke anası mayalaşmayı ve sirke oluşumunu kolaylaştıracaktır. Sirke anasını böyle hazırlamak ve saklamak oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Sirkemizin mayalanması için sirke anası gerekmektedir. Ancak ilk defa sirke yapacaksak evimizde sirke anası olmayabilir. İlk defa sirke yapıyorsak karışıma bulgur, nohut ve su ilave etmeliyiz. Böylece sirke anası meydana gelecektir ve bir dahaki sefere sirke kurarken bu malzemeleri eklememize gerek kalmayacak, maya niyetine sirke anasını kullanmamız mümkün olacaktır.

Sirke Anası İle Sirke Nasıl Yapılır?

Elmalar dört parçaya ayrılıp saplarıyla ve çekirdekleriyle beraber kavanoza eklenir. Üstüne tepeleme bir kaşık bal koyulur ve onun üzerine de sirke anası ilave edilir. Ağzına kadar dolunca tülbent ile örtülür. Mutfak lavabosunun altında veya karanlık başka bir ortamda saklanır. Bu süre zarfında ara sıra kontrol edilmelidir ancak müdahale edilmemeli ve karıştırılmamalıdır. Birinci hafta içerisinde köpürme oluşacaktır. Takribi 6-8 haftanın ardından üzeri sirke anasıyla kaplanacaktır. Sirke anasının kalınlığını ve sirkenin keskinliğini artırmak amacıyla bekletmeye devam edilir. 2-4 hafta sonra süzülebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.