Sivilcelere kesin çözüm tedavi yöntemi varmı ?

,

Sivilcelere kesin çözüm tedavi yöntemi varmı ?

Yoğun sivilce problemi olanlar, ileride oluşabilecek sivilce lekeleri nedeniyle endişe duyabilirler. Kremler ve durulama arındırma yöntemleri herkes için yeterli olmayabilir. Akne sonuçta genetiktir ve sivilcelere kesin çözüm tedavi için tek bir yöntem yoktur. Her akne tedavisi herkes için aynı sonucu vermeyebilir bu nedenle doktorlar sivilcenin ve hastanın durumuna göre farklı sivilce tedavisi yöntemleri sunabilir.

Şiddetli akne sivilce tedavisi seçenekleri

Sivilce Tedavisi için Retinoidler

Topikal retinoid krem ​​veya jel genellikle akne tedavisinin ilk aşamasıdır. A vitamini, retinoidlerin sentetik bir türevi, kolajen üretimini uyararak kırışıklıkları ve koyu lekeleri azaltma özelliği ile bilinir. Bazı güzellik kozmetik ürünleri bu retinoid maddesini içerir.

Retinoidler gözenekleri tıkayan sivilce hücrelerine daha hızlı nüfuz ederek dışarı atılmasına yardımcı olur. Fakat aynı zamanda ciltte tahriş ve güneş hassasiyeti oluşabileceğinden nemlendirici ve güneş kremi de kullanılması tavsiye edilir.

Yaygın retinoid kremler arasında tretinoin, adapalen ve tazaroten bulunur. Bazıları doktor reçetesi gerektirebilir, doktor tavsiyesi ile kullanmanız sivilce türünüze göre en uygun olanı seçmenizi sağlayacaktır.

Doğum kontrol hapları sivilce tedavisinde kullanılır mı?

Hamileliği önlemenin ötesinde, Ortho Tri-Cyclen gibi oral kontraseptifler de kadınların testosteron seviyelerini düşürür. Bu cildin yağ üretimini azaltabilir ve sivilcelerde iyileşme sağlayabilir. Bu tür kontraseptifler diğer hastalıkların yanı sıra kalp hastalığı veya kanser riski olan kadınlar için uygun olmayabilir.

Testosteronu engellemek için kan basıncı ilaçları doktor tarafından periyodik kontroller ile kullanılmalı ve hastalar bunu kullanırken gebe kalmamalıdır, bu ilaçlar doğum kusurlarına sebebiyet verebilir.

Sivilce tedavisi için Antibiyotikler

Doksisiklin ve minosiklin de dahil antibiyotikler sivilce tedavisi için kullanılabiliyor. Antibiyotikler oral veya topikal yani sivilceli bölgeye sürülerek uygulanabilir, ancak kişinin Antibiyotik direncini kontol altında tutmak için bu tedavinin kısa süreli olması tavsiye edilir.

Sivilce tedavisi için izotretinoin kullananlar

Accutane adı ile bilinen bir oral retinoid olan bu tedavi, topikal yani sürülerek yapılan retinoid tedavisindan çok daha etkilidir, bu nedenle, yoğun ve ağrılı nodül sivilce tipine sahip olan ve sivilceleri başka tedavi yöntemlerine cevap vermeyen kişiler için uygundur.

Sivilceden arındırılmış bir cilt için son ipuçları

Sivilcelerden kurtulduktan sonra, sağlıklı bir diyete devam etmeniz, bol su içmeniz, uyguladığınız bu yeni cilt bakım rutinine uyum göstermeniz, her hafta yastık kılıfınızı değiştirmeniz önemlidir.

Akne saç çizgisi etrafında göründüğünde, suçu saçlarınız için kullandığınız ürünlerinde aramak gerekebilir. Şampuan, saç kremi, saç spreyi, jeller ve köpükler, akne kaynaklı bileşenleri içerir; bunlara petrol, parabenler, silikon, sülfatlar, panthenol ve diğer kimyasal maddeler dahildir.

Zararlı kimyasalların olmadığı saç ürünlerini araştırıp deneyin. İçerisinde hindistan cevizi yağı veya elma sirkesi ve esans yağlarından yapılan ürünleri deneyin.

Saç ürünleri gibi, makyaj ve cilt bakım ürünleri, akneye neden olabilecek bileşenler içerir. Yaygın olarak lanolin, mineral yağ, alüminyum, retinil asetat, alkol, oksibenzon, triklosan, parabenler, polietilen, BHA ve BHT ve formaldehit bazlı koruyucular bunlara dahildir.

Yukarıdaki makalenin çoğu yüz üzerinde yoğunlaşmış olsada, sivilce ve akne tedavisi için bu organik ev yapımı tedavi yöntemlerinin tümü akne oluşan vücudun diğer bölgelerinde de kullanılabilir.

Önceki

Eritrosit nedir Eritrosit Sayısı ve Eritrosit Yüksekliği

Sivilce nasıl geçer, sivilce izlerinden kurtulma doğal yöntemler

Sonraki

Yorum yapın