Sol Boşluk Ve Sol Arka Boşluk Ağrısı Sol Karın Boşluğunda Ağrı Neyin Belirtisi

Sol Kaburga Altında Ağrı Ve Sol Kaburga Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

1 38.940

Sol Yan Ağrısı Sol Kaburga, Sol Arka Kaburga Altında Ağrı Nedenleri Ve Tedavisi

Göğüs kafesinde, solda 12 sağda 12 olmak üzere toplam 24 kaburga bulunur. Bu yönüyle göğüs kafesi içerdeki bulunan organları korumaktadır. Sol tarafta kalp dahil olmak üzere sol akciğer, pankreas, dalak, mide ve sol böbrek bulunur. Bu organlardan herhangi biri enfeksiyon kaptığında, iltihaplandığında veya yaralandığında ağrıya yol açıp bu durum sol kaburga altında veya çevresinde hissedilir. Sol kaburganızda ve sol kaburga altında ağrı hissetmek her zaman kalp krizi olduğu anlamına gelmez.

Sol Kaburga Altında Ağrının Sebepleri

Kalp Krizi

Sol kaburga altında ağrının en korkutucu sebebi kalp krizidir. Kalp krizi, kalbe giden kanda oksijen eksikliği durumunda meydana gelen bir durumdur. Oksijen eksikliğine ise koroner atardamarda tıkanıklık olması sebep olur. Bu tıkanıklık sonucunda göğüste sıkışma ve sol kaburga altında ağrı hissedilir.

Harvard Tıp Okulunda yapılan araştırmalara göre, sol kaburga altında meydana gelen ağrı, kalp krizinin olma riskine işaret etmektedir. Kalp krizi durumunda sol kaburgadan ağrı hissinin aynı zamanda: göğüste yanma hissi, boyunda, çenede, kollarda veya sırtta rahatsız edici ağrı hissi, nefes darlığı, baş dönmesi, soğuk terlemeler, bulantı veya kusma gibi durumlar da takip edebilir.

Gastrit

Sol kaburga altındaki ağrının bir diğer sebebi ise gastrittir. Gastrit mide zarındaki aşınma sonucu meydana gelir. Bu durum bakteri enfeksiyonu sonucunda da olabilir. Mide zarı iltihaplanır ve şişer. Bu durumda sindirim sistemi de kötü olarak etkileneceğinden sürekli kusmaya yol açabilir. Bunlar da sol kaburga da ağrı olmasına sebep olur. Tedavisi; antasit ilaç alınması veya midede asidi azaltmak için ilaçlar kullanılmasıdır. Acılı ve baharatlı gıdalardan da uzak durulmalıdır.

Mide Ülseri

Sol kaburga altındaki ağrının bir diğer sebebi ise midede ülser olabilir. Durumun şiddetine bağlı olarak, bu his çok uzun sürebilir veya kısa sürede hafifleyebilir. Tedavisi; doktor tarafında ülseri iyileştiren ve belirtilerini azaltmak için antibiyotikler verilebilir.

Hassas Bağırsak Sendromu

Hassas bağırsak sendromu sol kaburga altındaki ağrının yaygın sebeplerindendir. Bu durum sebze meyve gibi lifli gıdaların yeterli oranda tüketilmemesi sonucunda yaşanır. Bu sendrom için tedavi şekli ise; yüksek lif içeren besinler tüketip kabızlık geçiren ilaçlar kullanmaktır.

Kabızlık

Kabızlık, bağırsakların bir kısmının veya tamamının tıkanması sonucunda bağırsakların birbirine girmesi sonucu olur. Bu da sol kaburga altında geçici ağrıya sebep olur. Kabızlığın diğer belirtileri ise; kusma ve düzensiz tuvalete çıkmaktır. Tedavisi: Kronik kabızlık durumunda hemen doktorunuza danışmalısınız. Mide tomogrofisi veya röntgen çekildiğinde kabızlık teşhis edilebilir. Tedavisi için genelde burundan bağırsaklara kadar boru sokulur. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir.

Kalın Bağırsakta Gaz Birikmesi

Splenik fleksura sendromu olarak da bilinen kalın bağırsakta gaz birikmesi de sol kaburga altında şiddetli ağrıya sebep olabilir. Bağırsakta aşırı gaz birikmesi ağrıya sebep olur. Tedavisi: Hazımsızlığa yol açacak besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bağırsakta biriken gazlardan kurtulmak için sandalyenin arkasına yaslanmayı da deneyebilirsiniz. Antasit ilaçlar kullanıp beslenme düzeninizde değişiklikler yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Divertikülit

Divertikulit; bağırsak duvarlarının şişerek veya torbalanıp enfeksiyon kapmasıdır. Bu durum genellikle 60 yaş civarı insanlarda görülür. Şişlik, kabızlık veya alt kaburga altında ağrı gibi durumlar gözlenir. Tedavisi; güzel bir beslenme düzeni oturtarak kullanılacak uygun ilaçlar bu durumun geçmesi için yeterli olacaktır.

Akciğer Rahatsızlıkları

Hangi akciğerin etkilendiğine bağlı olarak, akciğer ağrısı sol veya sağ kaburga altında ağrıya sebep olabilir. Solunum enfeksiyonları veya diğer rahatsızlıklar akciğerleri etkileyerek ciddi problemlere yol açabilir. Eğer durum ciddiyse, sağ veya sol kaburga altında beklenmedik ağrılar yaşıyorsanız acilen doktora başvurmalısınız.

Böbrek Taşı

Sol böbrekte taş bulunması sol kaburga altında ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı genellikle, sırttan başlayarak gövdenin ön taraflarına doğru yayılır. Tedavisi: Acilen doktora danışılmalıdır ve erken teşhisle gerektiğinde böbrekte biriken taşları aldırarak kurtulabilirsiniz.

Pankreatit

Pankreas sol göğüs kafesinin hemen altında olup, iltihaplanması halinde üst karında ve sol kaburga altında ağrıya sebep olabilir.

Boğaz Yangısı

Sol kaburga altındaki ağrının bir diğer sebebi ise boğaz yangısı olabilir. Kalbe giden kandaki oksijen eksikliği göğüs ve civarında ağrıya sebebiyet verir. Daralan veya tıkanan atar damar; kolesterolü olan, yüksek tansiyonu olan veya aşırı kilolu olan insanlarda boğaz yangısına sebep olur. Kan dolaşımının yetersiz olması da boğaz yangısına sebep olabilir.

Kalp Zarı İltihabı

Öksürdüğünüzde sol kaburga altınızda keskin bir ağrı hissediyorsanız, bu durum kalp zarı iltihabından kaynaklı olabilir. Kalp, perikardit denen bir zarla korunur ve eğer bu zar iltihaplanırsa göğüste keskin ağrılara sebep olur. Tedavi şekli; Mayo Klinik doktorları kalp zarı iltihabını iyileştirmek için bazı ilaçların ve iyi istirahat etmenin yeterli olduğunu açıklamıştır. Bu hastalık kendi kendine de iyileşebilir.

Kostokondrit

Kostokondrit kıkırdakların göğüs kemiklerine kaburgayla bağlı olduğu yerlerin enfeksiyon kapması ve iltihaplanması durumudur sol kaburga altında şiddetli ağrılara sebebiyet verir. Bu ağrıyı azaltmak için, kaburga üzerinde ağrılı bölgeye sıcak su torbası tutmak ağrıyı dindirebilir. Hafif kostokondrit vakalarında, ibuprofen ve aspirin gibi iltihap sökücü ve steroid içermeyen ilaçların kullanılması yardımcı olabilir. Ancak durum ciddiyse, hydrocodone, oxycodone ya da amitriptyline gibi antidepresan ilaçları kullanılabilir. Tedavi süresince, bolca istirahat edip zor işlerden uzak durmanız tavsiye edilir.

Dalak Büyümesi

Kaburga altında sol üst karında ağrının sebebi dalak büyümesi olabilir. Dalak, lenf sistemine bağlı olup sol kaburganın altında yer alır.

Zatürre

Ulusal Sağlık Örgütü doktorları; zatürrenin nefes alırken veya öksürürken göğüste keskin ağrılara sebep olabileceğini açıklamıştır. Zatürre, nefes alırken bu keskin ağrının yanında, nefes almada zorluk, ateş ve genel olarak iyi hissetmeme gibi durumlara da yol açabilir.

Sol Yan Ağrısı Sol Kaburga, Sol Arka Kaburga Altında Ağrı Nasıl Geçer?

Böyle bir durumla karşılaşınca Dahiliye bölümü doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden kan ve idrar tahlili EKG ve ultrason gibi testler isteyecek, durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutmak ve doktorun verdiği ağrı kesiciler de ağrıyı dindirmeye yardımcı olacaktır.

1 yorum
  1. Meryem diyor

    Karnımin sol üst tarafı ağrıyor genelde yemekten sonra artıyor ağrı hareketsiz kaldıgımda ağrı geçmiş gibi hissediyorum neden ağrıyor olabilir yardimcı olurmusunuz .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.