Memede Yanma Ve Sızlama, Sağ Memede Ağrı Meme Ucu Yanması

Sol Memede Ağrı Ve Yanma, Memede Yanma Hissi Neden Olur Nasıl Geçer

0 13.365

Memede Yanma Hissi Ve Ağrı Neden Olur Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

Memede ağrı, sızlama ve yanma hissi kalp krizinden hormonlarda artışa kadar pek çok nedenden kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Sol Ve Sol Mememde Ağrı, Sızlama Ve Yanma Hissi Var Nedenleri Nelerdir?

Hormonal Değişimler

Adet dönemi ve hamilelikteki hormonal değişimler sağ ve sol memede yanma hissi ve ağrıya sebep olabilir.

Bazı kadınlar adet dönemlerinden önce ya da adet dönemlerinde, menopozda, gebelikte bu yanma ve ağrı hissini yaşarlar. Diğerleri ise bu ağrıyı yumurtlama dönemlerinde fark ederler.

Paget Hastalığı:

Paget hastalığı da sağ ve sol memede yanma hissi ve ağrıya neden olabilir. Bu hastalık meme ucu ve etrafında başlayıp derinlere yayılan nadir bir meme kanseri oluşumudur. Genellikle 50 yaşın üstündeki kadınlarda bu hastalık görülür. Memede kaşıntı, yanma hissi ve ciltte pullanma bu meme kanserinin bazı işaretleridir.

Meme Kistleri

Bu durum sağ ve sol memede yanma hissi ve meme ağrıya neden olan yaygın bir meme problemidir. Meme kistleri hafif ağrıya neden olabilen, kanser olmayan memede meydana gelen, içi sıvı dolu yumrular olarak tanımlanır.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı da sağ ve sol memede yanma hissi ve ağrının sebeplerinden biridir. Tip 2 diyabete sahip olan kadınlar memelerinde yanma hissine daha yatkındır.

Nöropati

Nöropati ya da sinir hasarı sağ ve sol memede yanma hissi ve ağrıya neden olabilir. Bu durum diyabet, anormal sinir fonksiyonu ya da kemoterapi gibi birçok rahatsızlıktan kaynaklanabilir.

Kostokondrit

Kostokondrit meme ucu ve göğüs kemiklerinin etrafındaki kıkırdakların iltihaplanmasıyla sol memede yanma hissi ve ağrıya sebep olabilen durumudur.

Kas Gerginliği

Bazen memelerdeki ağrı göğüs kaslarının göğsün altında bulunmasından oluşabilir. Bu kaslara egzersiz ya da yaralanma sırasındaki herhangi bir baskı memelerde yanma hissi ve ağrıyla sonuçlanabilir. Bu kasın gerginliği memede ağrılı keskin bir yanma hissine neden olabilir.

İnflamatuvar Göğüs Kanseri:

İnflamatuvar göğüs kanseri de sol memede yanma hissi ve ağrının sebeplerinden olabilir. Bu durum göğüs kanserinin %5’ini etkileyen nadir bir türdür. Bu tür göğüs kanseri olanlar memelerindeki lenf damarlarındaki lenfatik sıvı akışının tıkanmasından dolayı memelerde şişlik yaşayabilir. Şişliğin yanında göğüste kızarıklık ve yan hissine yol açabilerek göğüsler iltihaplanır.

Meme İltihabı

Meme iltihabı ya da yaygın meme enfeksiyonu sol memede ağrı ve yanma hissininin sebeplerinden biridir.

Kuru Cilt

Kuru bir cilde sahipseniz, teniniz ağrı ve yanma gibi problemler için daha hassas olacaktır. Sol memede yanma hissi ve ağrı kuru ciltten kaynaklanabilir. Özellikle meme ucuna zeytinyağı ya da nemlendirici kremle nemlendirmeniz önerilir.

Sol Ve Sağ Memede Ağrı, Sızlama Ve Yanma Hissi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Genel Cerrahi doktoruna gidilir.

Memede Ağrı Ve Yanma Hissi Nasıl Geçer?

Sol ve sağ memede ağrı ve yanma hissi durumunda öncelikle Genel Cerrahi doktoruna gidilir. Doktor öncelikle bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygular. Aşağıdaki uygulamalar basit sorunların tedavisinde yardımcı olurlar.

Sıcak Kompres

Bu sağ ve sol memedeki ağrı ve yanma hissini rahatlatmak için en etkili yöntemlerden biri olabilir. Temiz bir bezi sıcak suda ıslatın ve bu bezi 15 dakika göğüslerinizde bekletin.

Göğüslerdeki kan akışını hızlandırır ve böylece yanma hissini ve ağrıyı azaltır. Bunun için sıcak su torbası da kullanabilirsiniz.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres de uygulamak memelerde yanma hissi ve ağrıyı rahatlatabilir. Temiz bir beze biraz buz koyun ve bunu göğüslerinize tutun.

Hint Yağı

Hint yağı göğüsteki yanma hissi ve ağrıyı azaltmada oldukça etkilidir. Dolaşımı hızlandırır ve vücuttaki inflamatuvar etkenleri ortadan kaldırır.

1 yemek kaşığı hint yağını 2 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırın ve bu karışımı göğüslere nazikçe masaj yaparak kullanın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.