Suna Dumankaya’dan Evde Saç Peelingi Yapma Tarifi

Saç Peelingi Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır Faydaları Ne

0 15

Saç Peelingi Ne Demek?

Peeling cildi ölü hücrelerden temizlemek demektir. Saç peelingi ise saç derisini ölü hücrelerden temizleyen, saçlardaki şampuan kalıntılarını gideren, saçlara bakım yapan bir işlemdir. Saç peelingini kozmetikçilerden satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Saç Peelinginin Saça Faydaları Nelerdir?

  • Saçların sağlıklı olabilmesi için önce saç derisinin sağlıklı olması gerekir. Peeling saçlı derinin sağlığını koruyarak saçlara canlılık kazandırır.
  • Saçlarımız birtakım çevresel faktörler yüzünden zamanla yıpranır. İşte peeling, bu yıpranmayı onarır, saç derisini parlatır ve yeniden yapılandırır.
  • Saç derisini mesken tutan zararlı maddeleri yok eder ve saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olur. Mevcut saç tellerini güçlendirir ve daha kalın saç tellerinin çıkmasını teşvik eder.

Kafa derisine uygulanan peeling deriyi temizler. Banyodan sonra kullandığımız saç bakım ürünlerinin, günlük hayatta sıklıkla yararlandığımız saç şekillendiricilerin saç derisinde kalıntı bıraktığı inkâr edilemez. Üstelik duman, toz, hava kirliliği ve benzeri dış etkenlerin saç derimizde kirlenmeye ve gözeneklerimizin tıkanmasına yol açtığı da bir gerçektir. Saç köklerinin tıkanması ne yazık ki saçlarımızın uzamasına engel teşkil eder, saç dökülmesine sebebiyet verir. Tüm bunlara ilaveten saç derimizin yağ ideal oranı değişir ve kepeklenme, yağlanma gibi sorunlar meydana gelir. Kullandığımız şampuan saç derimizi temizlemekte yetersiz kalabilir.

Saç peelingi burada devreye girer ve saçlı deriyi şampuanın gideremediği kalıntılardan arındırır.

Deniz Tuzu İle Saça Peeling Nasıl Yapılır?

Saça bakım yapan doğal ve etkili ürünlerden biri de deniz tuzudur. Deniz tuzunu aktardan satın alabilirsiniz. Saç derinize iri deniz tuzu taneleriyle yapacağınız masaj kan dolaşımınızı hızlandıracaktır. Bu sayede saçlarınız hem sağlıklı hem de daha kısa sürede uzayacaktır. Öte yandan saç köklerindeki kan akımının artması saç dökülmelerini de azaltacaktır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Deniz Tuzu İle Saç Peelingi Tarifi

1 çorba kaşığı elma sirkesi ile 1 çorba kaşığı deniz tuzu karıştırılır. Hazırlanan karışım ile saç diplerine peeling uygulanır. Daha sonra saçlar durulanıp iyice kurutulur. Ardından 4 tane lahana yaprağı mikserden geçirilerek saç derisine sürülür. 1 saat beklenir ve yıkanır. Bunun haftada 1 defa uygulanması kâfidir.

Saç Peelingi Kozmetik Ürünü Nasıl Kullanılır?

Kozmetikçilerde satılan saç peelingini şu şekilde kullanabilirsiniz;

Saçlarınızı ve saç derinizi ılık su ile güzelce ıslatın. Bunu takiben peelinginizi saç diplerinize uygulayıp 5-10 dakika bekletin. Sonra bolca köpürtün. (Parmak uçlarınızla hafif masaj yapın veya bir fırça kullanın ki daha etkili olsun.) Bir miktar su katarsanız daha çok köpük elde edersiniz. Saçlarınızı köpürttükten sonra suyla durulayın.

Saç Peelingi Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Cilt tipiniz ne olursa olsun saç peelingi kullanabilirsiniz. Fakat kafa derisinde yara veya çatlak olan kişiler peeling uygulamamalıdır. Saça peeling uygulamak saç renginin çabucak matlaşmasına yol açar. Bu yüzden saçlar boyandıktan hemen sonra peeling yapmaktan kaçınılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.