Suna Dumankaya’dan Karma İçin Maske, Peeling Ve Tonik Tarifleri

Pürüzsüz Bir Cilde Sahip Olmak İçin Karma Cilt Bakımı İçin Altın Öneriler

0 8

Karma Cilt Bakımı Önerileri

Karma cilt en sık karşılaşılan cilt tipidir. Karma cilt, yüzün T bölgesinin yani alnın, burnun ve çenenin yağlı, cildin diğer kısımlarının ise normal veya kuru olduğu cilt tipine denir. Karma cilt için yapabileceğiniz bakımlar şöyledir;

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

  • Karma cildiniz varsa her gün mutlaka tonik kullanmalısınız. Tonik cildi fazla yağdan arındırıp dengeler.
  • Cildimizi temizlemek için kullandığımız özel losyonlar yani tonikler içerdiği maddelerle cildimizi ferahlatır ve arındırır. Tonik uygulamasını düzenli olarak yaptığımızda gözeneklerimiz sıkılaşır ve cildimiz çok daha iyi görünür.
  • Karma cilt yapısına sahip olanlar peeling ürünlerini ve cilt maskelerini her hafta aksatmadan kullanmalıdır. Peeling ürünlerinin faydası, cildin üst tabakasında birikmiş olan ölü hücreleri gidererek cildin yeniden yapılanmasına destek olmaktır.
  • Karma ciltlerin en büyük ihtiyaçlarından biri de etkili bir nemlendiricidir. Zira cildin yağ oranını dengelemek ve kuruluğa engel olmak iyi bir şekilde nemlendirilmesine bağlıdır. Buna dikkat edilmezse cilt kuruluğu meydana gelir ve kırışıklıklar, ince çizgiler oluşur. Günlük cilt bakımında nemlendiricilere de yer vermek son derece önemlidir. Bu ürünler, cildin elastikiyetini korumaktadır.
  • Öte yandan bu cilt tipine sahipseniz mutlaka karma ciltlere özel temizleme jelleri de kullanmanız gerekir. Yüz temizleme ürünleri cildi kirden, yağdan ve makyaj kalıntılarından arındırarak nefes almasını sağlar.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karma Ciltler İçin Maske Tarifleri

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karma Cilt İçin Tonik Tarifi

300 gram kaynar suya 1 tutam ebegümeci atılır. Çay gibi demlenir ve içerisine 2 damla lavanta eklenir. Böylece doğal bir tonik hazırlanmış olur. Her hafta en az 3 gün sabah-akşam kullanılır. Temiz cilde uygulanmalıdır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karma Cilt İçin Mısır Unu İle Peeling Tarifi

Mısır unu, el kremi, ıslatılmış kil ve su eşit miktarda karıştırılır. Yüz bölgesi hazırlanan bu karışımla ovularak nazikçe temizlenir. Ardından maden suyu ile yıkanır. Her hafta 2 kez tekrarlanmalıdır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karma Cilt İçin Elma Maskesi

1 adet yeşil elma 300 gram sütün içerisine rendelenir. Hazırlanan karışım 5 dakika kaynatılıp süzülür. Ardından bir tatlı kaşığı gliserin ilave edilir. Makyajınızı çıkarmak ve cildinizi temizlemek için bu karışımdan yararlanabilirsiniz.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karma Cilt İçin Yulaf Maskesi

Birer çorba kaşığı kil, yulaf unu, krem ve su karıştırılır. Cilde uygulanıp 5 dk bekletilir. Ardından ovularak temizlenir. Her ay bir defa cilt temizliği yaptırmak da faydalı olacaktır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karma Cilt İçin Bezelye Maskesi Tarifi

1 tatlı kaşığı tereyağı, 1 yumurta akı, 2 çorba kaşığı pekmez ve 1 kahve fincanı taze bezelyeyi karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz karışımı yüzümüze ve boynumuza sürüyoruz. 20 dk bekletip yıkıyoruz. Daha sonra da cildimize bir nemlendirici uyguluyoruz. Kullandığımız nemlendiricinin su bazlı olmasına dikkat etmeliyiz. Bunu 7 günde bir yapmalıyız.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karma Cilt İçin Çilek Maskesi Tarifi

Bu maskeyi uygulamak için 3 tane olgunlaşmış çilek, 1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı yulaf ununa ihtiyacımız vardır. Çilekleri ezip diğer malzemelerle bir güzel karıştırıyoruz. Ardından cildimize uygulayıp ortalama 15 dk bekletiyoruz. Daha sonra yıkayarak temizliyoruz. Bunu her hafta 3 defa tekrarlayabiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.