Süt Tozu Nedir Süt Tozu Zararlı mı Süt Tozu Neden Yapılır

Süt Tozu Zararları Neler Süt Tozu Nasıl Neyden Yapılır

0 181

Süt Tozu Nedir Zararlı mı?

Süt tozu sütten elde edilen toz bir üründür. Süt tozu; süt içerisindeki suyun alınması sonucu geride kalan tozdur. Sütte bulunan su, süt içerisindeki protein ve diğer maddeler yok edilmeden alınır ve ardından uygulanan ısı ve basınç ile su buharlaşır. Bu şekilde süt tozu elde edilir.

Süt tozu piyasada kolay depolama, kolay nakil, uzun raf ömrü ve düşük maliyet nedeniyle tercih edilmektedir. 10 litre sütten 1 kg süt tozu çıkmaktadır.

Genel olarak süt tozu az miktarda tüketildiğinde herhangi bir zararı olmamaktadır. Fakat uzun süre ve aşırı tüketimi normal şartlarda sağladığı faydadan çok zarar vermektedir. Süt tozu içerisinde bulunan oksitlenmiş kolesterol vücutta çok zor sindirilmektedir. Bu sebeple süt tozunun düzenli kullanımı kilo alımı, kan şekerinde yükselme gibi kolesterol etkilerinin yaşanmasına ve ilerde kalp ile ilgili problemlere yol açmaktadır.

Süt Tozu Nerede Kullanılır?

Süt tozu günümüzde bebek mamaları, hazır çorba, bisküvi ve gofret gibi endüstriyel gıdalarda kullanılmaktadır. Ayrıca süt tozu tek olarak pasta hamuru ve dondurma içerisinde de yer almaktadır. Süt tozunun tercih sebebi ise süt gibi etkilenmeyip eklendiği besine süt tadı vermesidir.

Süt Tozu Yan Etkileri Nelerdir?

Süt tozu kullanımında her zaman yan etki görülmeyebilir. Bazı yan etkiler nadir görülse de oldukça ciddi olabilmektedir. Süt tozu kullanımı ardından şu yan etkileri yaşayan kişiler hemen bir uzmana danışmalıdır:

  • Bağırsak hareketlerinde artış
  • Mide bulantısı
  • Susuzluk hissi
  • Şişkinlik
  • Kramp yaşama
  • İştah azalması
  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı

Süt Tozunun Zararları Nelerdir?

Alerjiye Yol Açabilir

Süt tozu bebeklerde ve yetişkinlerde alerji sebep olabilir. Özellikle 7 yaş ve üzeri çocuklar için ise süt tozu kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır.

Süt tozu genellikle bebek maması yapımında kullanılır. Bebek vücudu yabancı maddelere karşı çok hassas olduğundan, süt tozu içerisindeki maddeler bebeklerin sindirim sistemi tarafından kolayca emilmez. Bu yüzden süt tozu bebekler için uygun değildir.

Kanser Yapabilir

Süt tozu plastik şişelerin, plastik barındıran kapların içine koyup satışa sunulur. Tam bu esnada plastik şişenin yaydığı kimyasal madde, süt tozu ile tepkimeye girip vücuttaki DNA hücrelerine zarar vermektedir. Uzun yıllar süt tozu kullanımı kanser hücresi oluşma riskini yükseltmektedir.

Şeker Hastalığına Yol Açabilir

Süt tozuna genellikle şeker eklenip öyle satışa sunulur. Bu şeker içeriği o kadar yüksektir ki, süt tozu kullanımında çocuk veya yetişkin fark etmez kan şekeri seviyesinin yükselmesine yol açar. Süt tozunun sürekli kullanımı da şeker hastalığına neden olur.

Lösemiyi Tetikler

Çocuklarda uzun süre sürekli olarak kullanılan süt tozu alışkanlığı lösemi kanser hücreleri oluşumunu tetikleyebilir. Lösemi kanserinin diğer adı kan kanseridir.

İştahsızlık

Süt tozunda bulunan protein, doymamış yağ, kalsiyum ve şeker gibi maddeler iştahsızlığa neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.