Tahta Kalemi Mürekkebi Elden Ve Kıyafetten Nasıl Çıkar

Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar Etkili Pratik Doğal Yöntemler

0 85

Tahta Kalemi Mürekkebi Elden Ve Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Eskiden okullarda kara tahtalar kullanılırdı fakat son yıllardan itibaren bu tahtalar tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. Günümüzde artık beyaz tahtalar kullanılmaya başlandı. Beyaz tahtalar giderek popüler oldu ve tüm okullarda beyaz tahtaya geçildi. Beyaz tahtalar öğretmenlere ve öğrencilere büyük kolaylık sağlasa da, mürekkepli kalem lekeleri oldukça rahatsız edicidir. İstemeden elimize veya giysilerimize leke bulaşması söz konusu olabilmektedir. Beyaz tahta hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin sıklıkla ihtiyaç duyduğu araç-gereçlerden biridir ancak mürekkep lekesi ise gerçekten can sıkıcıdır. Zira tahta kalemi lekesinin temizlenmesi kolay değildir ve bu lekeyi çıkarmak bazen uzun uğraşlar gerektirmektedir. Eğer hemen müdahale edilirse ve uygun temizlik malzemeleri kullanılırsa, lekeden çabucak kurtulmak mümkündür.

Elden Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz tahtayı okulda veya ofiste yazı yazmak için kullanırız ve kimi zaman elimiz mürekkep lekesi olabilir. Bu durumda insanlar hemen lekeli bölgeyi su ile yıkamaktadır. Su, pek çok lekenin çıkarılmasında etkili olsa da, bu husus tahta kalemi lekesi için geçerli değildir. Bilakis lekeyi daha da zorlaştırır ve kıyafete iyice yerleşmesine sebep olur. O yüzden mürekkep lekesi bulaştığında kesinlikle su kullanılmamalıdır. Eliniz mürekkep lekesi olduysa bir miktar kolonya dökerek bir süre ovalayınız. Çok geçmeden mürekkep lekesinin çıktığına şahit olacaksınız.

Kumaştaki Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tahta kalemi lekesinden kurtulmak istiyorsanız bazı püf noktalara dikkat etmeniz lazımdır. Öncelikle lekeli kumaş kesinlikle sıcak suya koyulmamalı ve lekenin yayılmasına sebep olunmamalıdır. Mürekkebin sıcak suda çözündüğü ve temizlendiği yaygın bir söylentidir fakat bu doğru değildir. Maalesef sıcak su lekeyi daha da belirginleştirmektedir. Lekeli kumaş sıcak suyun içerisine koyulursa mürekkep lekesinin kumaştan çıkarılması çok zor bir hal alır ve hatta tam olarak giderilmesi hiç mümkün olmayabilir.

Tahta kalemi lekesini temizlemek için karbonat ve diş macunu güzelce karıştırılır ve macun kıvamı elde edilir. Ardından hazırlanan karışım hafif nemli bir bez yardımıyla lekenin üstüne uygulanır. Bu sayede leke, kumaştan çabucak temizlenecektir.

Tahta kalemi lekesinin çıkarılmasında kullanılan en iyi yöntemlerden diğeri ise, çok amaçlı ürünlerden biri olan WD-40 adlı kimyasaldır. Lekenin üzerine WD-40 sıkılır ve birkaç dakika beklenir. Ardından nemli bir bez ile silinirse lekenin beze geçtiği görülecektir.

Beyaz bir kumaş lekelendiyse çamaşır suyu kullanmak başarılı sonuç verecektir. Bunun için lekeli kumaşı çamaşır suyu ile ıslatarak 15 dakika bekletmeniz ve çamaşır makinesinde yıkamanız yeterlidir.

Tüm bu malzemeler küçük bir kaba alınıp karıştırılarak lekelenen kısma boşaltılır ve kumaşın 10 dakika bu şekilde kalması sağlanır. Sonrasında çamaşır makinesine atılır ve yıkanır. Böylece mürekkep lekesinden eser kalmayacaktır. Son derece güçlü bir etkiye sahip olan bu uygulama lekelerden eser bırakmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.