Tarçın kullanarak adet dönemini geciktirebilirsiniz

Tarçın adet söktürür mü yoksa geciktirir mi?

0 120

Kadınlar, balayı, tatil ve ramazan ayına oruç tutarak girmek gibi sebepler dolayısıyla adet dönemlerini daha geç bir tarihte olmasını isteyebilmektedir. Adet geciktirmek için başvurulan birçok farklı yöntem ve ilaç bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak tercih edilen ilaçlar her ne kadar kesin sonuç verse de vücuda kimyasal girdiği için hormonlar ilaçlardan çok etkilenir düzenleri bozulur ve ayrıca vücutta başka yan etkiler baş gösterir. Dolayısıyla adet geciktirmek için ilaç dışında evde deneyebileceğiniz başka doğal yöntemler vardır. Bu yöntemlerden ilki tarçın kullanımıdır. Tarçın adet söktürmez, bilakis adeti geciktirir.

Tarçın Adet Geciktirmek İçin Nasıl Kullanılır?

Adeti durdurmak için tarçını aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz:

İlk olarak bir cezvenin içine 1 su bardağı su alıp kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu ocaktan alın ve içine 1 adet çubuk tarçın atıp 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Hazırladığınız bu suyu günde 2 defa içerek adet kanamasını geciktirebilir veya geciktirebilirsiniz. Bu tarifte çubuk tarçın yerine 1 tatlı kaşığı toz tarçın da tercih edebilirsiniz. Adetin son günlerine doğru bu suyu içerek adetinizi kesebilirsiniz.

Tarçın Adet Geciktirici Bitkilerden midir?

Adet geciktirici olarak kullanılan Primolout n gibi birçok farklı tıbbi ilaçlar bulunmaktadır. Fakat bunun için ilaç kullanmak istemiyorsanız gönül rahatlığıyla tarçın kullanabilirsiniz. Çünkü tarçının adet geciktirici etkisi çok etkilidir ve ispatlanmıştır. Bu yüzden tarçın adeti geciktirmek için başvurulacak en güvenilir yöntemlerden birisidir. Doğal olmasının yanı sıra ekonomiktir.  Adet gününün son zamanlarına doğru tarçın kürü tükettiğinizde adetiniz kesilecektir.

Tarçını adet geciktirmek için düzenli olarak kullanmanız yanlıştır çünkü çok sık kullanırsanız adet düzensizliğine sebep olacaktır. Tarçın dışında adet geciktirmede etkili olan diğer doğal bitkilerin birlikte kullanımı da yanlıştır. Bu yüzden adet geciktirmek için tek bir yöntem denemelisiniz. Ayrıca, tarçın doğal bir yöntem olsa da kullanmadan önce doktorunuza danışmanız iyi olacaktır.

Tarçın Adeti Kaç Gün Geciktiriyor?

Adet döneminizden birkaç gün önce 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı toz tarçın eklediğiniz suyu birkaç saat aralıklarla tüketebilirsiniz. Üzerine 2 bardak su içmeniz de iyi olacaktır. Bu şekilde kullandığınız tarçın adet kanamasını hızlı şekilde kesecektir. Fakat bu kesilme herkes için aynı zamanda gerçekleşmeyebilir. Örneğin bazı kişilerde bu gecikme 1 hafta sürerken bazılarında 4-5 gün kadar sürebilir.

Tarçının Zararları Nelerdir?

Tarçın kan şekerini düşürmede etkili bir baharattır. Bu yüzden özellikle şeker hastalığı için ilaç kullanan kişiler için çok tarçın tüketmek kan şekerinde çok düşmelere sebep olacaktır. Kan şekeri düştüğünde kişi yorgunluk, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler yaşayabilir. Eğer kan şekeri düşüklüğü problemi olan biriyseniz tarçın kullanmanız yanlış olacaktır.

Çok fazla tarçın tüketmek mide iç mukozasını hassaslaştırır ve bu da midede yanmaya sebep olabilir.

Tarçın içeriğinde sinnamaldehit içerdiği için aşırı tüketimde alerjik reaksiyona yol açabilir.

Bir anda çok fazla tarçın tüketmek nefes almada problemlere neden olabilir.

Tarçını eğer az tüketiyorsanız birçok ilacı kullanmanızda çoğu zaman bir problem olmamaktadır. Fakat eğer şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı veya karaciğer hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlardan kullanıyorsanız tarçını çok tüketmek probleme sebep olabilir. Çünkü tarçın bahsi geçen ilaçlarla etkleşime girebilir. Bu ise ilacın etkisinin arttırabilir veya yan etkilerin görülmesine sebep olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.