Tartarik Asit Nerede Satılır Fiyatı Nedir?

Tartarik Asit Nedir, Nerelerde Bulunur, Nerede Kullanılır?

0 620

Tartarik Asit Nedir, Nerelerde Bulunur, Nerede Kullanılır?

Tartarik asit önemli bir gıda katkı maddesidir. Tartarik asit, çeşitli bitkilerde ve meyvelerde doğal olarak oluşan organik bir maddedir. Tartarik asit gıda sanayisinde katkı maddesi ve aroma olarak kullanılmıştır, tartarik asit ayrıca seramik, tekstil baskı, bronzlaşma, fotoğrafçılık ve eczacılık gibi farklı endüstrilerde de geniş çapta ve birçok farklı amaç ile kullanılmaktadır. Tartarik asit gittigidiyor gibi web sitelerinden temin edilebilir. 100 gramı 10 TL’dir.

Tartarik Asit Kullanım Alanları

Bir tür organik asit olan tartarik asit mutfakta karbonat olarak kullanılır. Tartarik asidin bazı önemli ve günlük kullanımları şunlardır:

Besinlerde katı maddesi olarak: Tartarik asit birçok gıda katkı maddesi hazırlanmasında önemli rol oynar. Tartarik asit karbonat ile kullanıldığında tariflerde mayalayıcı bir madde olarak işlev görür ve ekşi bir tat verir. Tartar kreması, yumurta akını korumak için yaygın olarak kullanılır. Tartarik asit kullanılarak paketlenmiş kekler uzun süre bozulmadan kalabilir. Gıdalarda bulundurulma kodu; E334 tür.

Tıbbi ilaçlarda: Tartarik asit tıbbi ilaçlarda sitrat ile birlikte kullanıldığında ilaçların tadını daha iyi hale getirmektedir. Tartarik asit tuzu Diflucan ve Zoloft gibi birçok ilacın üretiminde kullanılmaktadır.

Cilt bakımında: Tartarik asit güçlü antioksidan özellikleri sayesinde cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır ki cilt problemleri tedavisinde oldukça etkili ve güzel sonuçlar vermektedir. Eski ölü deriyi soymaya yardımcı olan tartarik asit yeni ve taze cilt katmanını canlandırmada çok yardımcı olur.

İçeceklerde: Tartarik asit içeriğindeki asitleme özelliği sayesinde içecek endüstrisinde asidin ana kaynağıdır. Ağırlıklı olarak alkolsüz içeceklerin imalatında ve üretiminde kullanılan tartarik asit içeceklerin lezzetini iyileştirir ve aynı zamanda tadını daha yumuşak yapar.

Tarımda: Tartarik asit, organik bileşiklerin tarım ve kümes hayvanları gibi endüstrilerdeki rollerini ve kullanımlarını geliştirmiştir. L-tartarik asit, kümes hayvanı endüstrisinde kullanılan ana ve önemli bir formdur.

Tekstilde: Tartarik aist tabaklama derisi ve aynaların gümüşlenmesi için kullanılır. Dahası bu asit birçok işlemde müshil olarak kullanılan Rochelle tuzunun üretiminde de kullanılmaktadır.

Tartarik asit ayrıca fotoğraf ve baskı filmleri yapımında da kullanılmaktadır.

Tartarik Asit Faydaları

Tartarik asit sağlığa faydalı olan ve kolayca temin edilebilen doğal bir besin maddesidir. Tartarik asit doğru oranda düzenli tüketildiğinde sindirimi iyileştirir ve bağırsak fonksiyonlarını geliştirir. Dahası tartarik asit mide ve bağırsak problemlerinin meydana gelmesinin önüne geçer, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Tartarik asitin sağlığa olan faydalarından bazıları şunlardır:

Tartarik asit bağışıklığı güçlendirir: Tartarik asit vücut genel sağlığına iyi gelir ve ayrıca bağışıklığı güçlendirir. Bu aist birçok bakteri ve virüse karşı savaşır ve bu sayede bağışıklık sağlığını korur ve geliştirir.

Tartarik asit antiseptik olarak çalışır: Güçlü antiseptik görevi gören tartarik asit cilt problemleri ve yaraları için oldukça sağlıklı ve faydalıdır.

Tartarik asit glükoz hassasiyeti ile savaşır: Tartarik asit vücut içindeki insülin ve glisemik seviyesini kontrol altına alır ve glukoz işlevini iyileştirir.

Tartarik asit bağırsak emilimini iyileştirir: Tartarik asit sindirimi geliştirerek vücutta bağırsak emilimi iyileştirmektedir ki bu sayede kan dolaşımına giren emilimi gerçekleşen besin oranı yükselir.

Tartarik asit eklem ağrılarını azaltır: Tartarik kremi eklemlerde oluşan ağrı ve kireçlenme gibi problemleri azaltır.

Tartarik asit tansiyonu düşürür: Tartarik asit kandaki potasyum seviyesini kontrol aldığından yüksek tansiyonu düşürmede oldukça etkilidir. Tartarik kremleri yüksek tansiyon için faydalıdır.

Tartarik asit sivilce oluşumunu azaltır ve var olan sivilceleri temizler: Tartarik asit ciltteki sivilceleri azaltır, cildin daha parlak ve arınmış görünmesini sağlar.

Tartarik asit idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir: Tartarik krem doğasında alkali özellikte olduğunda idrar yolları ile ilişkili olan enfeksiyon ve diğer problemler ile ilişkili zararlı bakterileri öldürür ve vücuttaki pH seviyesini dengeler.

Tartarik Asit Yan Etkileri

Her besinde olduğu gibi her şeyin çok fazla tüketimi vücudun fonksiyonlarını kötü olarak etkilemektedir. Tartarik asit çok fazla tüketildiği zaman şu belirtilere yol açmaktadır:

 • Kusma
 • Sinirlilik hali (asabiyet)
 • İshal
 • Susuzluk
 • Böbrek yetmezliği
 • Gastrointestinal ağrı (mide ve bağırsak)
 • Organ hasarı

Tartarik Asit Bulunan Doğal Besinler

 • Üzüm
 • Kayısı
 • Lahana
 • Havuç
 • Marul
 • Kereviz
 • Hint hurması
 • Kuru üzüm
 • Muz
 • Kızılcık
 • Elma
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.