Tatlı Patates Nerede Bulunur Satılır Fiyatı Nedir?

Tatlı Patates Nedir Tatlı Patatesin Faydaları Besin Değeri

0 1.351

Tatlı Patatesin Sağlığa Faydaları

Tatlı patates; bağışıklığı güçlendirir, vücuttaki iltihabı giderir ve sindirimi düzenler. Aynı zamanda kanser, astım, bronşit ve kireçlenmeye iyi gelir. Tatlı patatesin sağlığa olan faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması, bağışıklığı güçlendirmesi, sindirimi düzenlemesi ve astımı önlemesi gibi yararlar ilk akla gelenleridir. Tatlı patates birçok şekilde pişirilebilir; fırınlama, mangal, kızartma, kaynatma vs. Tatlı patatesin kilosu 25,90 TL’dir. Tatlı patatesi büyük marketlerden satın alabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Tatlı patates bağışıklık sistemini güçlendirmekte çok etkilidir. Büyük bir antioksidan olan beta karoten ve C ve B vitaminleri, demir ve fosfor açısından zengindir. Bütün bu besinler bağışıklığı güçlendirir,sağlığın korunmasını sağlar.

Tatlı patates aynı zamanda kan şekerini düzenler, insulin direncini düşürür, astım, kireçlenme ve gut hastalığı gibi iltihap problemleriyle savaşır, hazımsızlığı rahatlatır,kolon kanseri, felç ve kalp krizi riskini önler. Bir tencere içine 1 bardak su koyun ardından içine bir tatlı patates koyup kaynatın. Günlük olarak tükettiğiniz zaman bağışıklılık sistemimiz güçlenecektir.

Cildi Güzelleştirir

Tatlı patates yüksek oranda C vitamini içeriği sayesinde kolajen üretimine yardımcı olur. Kolojen; kırışıklıkları azaltan, cildin güzel ve pürüzsüz olmasını sağlayan bir proteindir. Ayrıca, tatlı patatesteki A vitamini cilde parlaklık verir.

Tatlı patatesi çorba, salata ve yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Balık yanına da ekleyip pişirebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önler

Düzenli olarak tatlı patates tüketerek saç dökülmesini kolayca önleyebilirsiniz. Vücutta A vitaminine çevirilen beta karoten açısından zengindir bir besindir. A vitamini, saç ve saç derisi de dâhil olmak üzere sağlıklı hücrelerin ve dokuların büyümesini destekler. Tatlı patateste ayrıca bol miktarda C vitamini, bakır, demir ve protein bulunur. Nasıl sevdiğinize bağlı olarak, haşlanmış veya pişmiş tatlı patates yiyebilirsiniz.

Gözlere Şifadır

Tatlı patates; gözler için gerekli bir besin olan A vitamini içerir. A vitamini, görme gücünü artırır ve katarakt, maküler dejenerasyon ve glokom oluşumunu önler. A vitamini ayrıca kuru göz problemini çözmek ve gözleri hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlardan korumak için gereklidir. Tatlı patates ayrıca beta-karoten, potasyum ve lif bakımından da zengindir.

Kanseri Tedavi Eder

Beta-karoten, antioksidan ve antikanserojenik olarak tatlı patatesin kabuğunun renginden sorumlu olan pigmenttir. Tatlı patateste bulunan beta-karoten ve C vitamini, başta kolon, bağırsak, prostat, böbrek ve diğer iç organlar olmak üzere çeşitli kanser türlerini tedaviye yardımcı olmak için çok faydalıdır.

Mide Ülserini Rahatlatır

Tatlı patates, mide ve bağırsaklarda rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. B kompleksi vitaminleri, C vitamini, beta-karoten, potasyum ve kalsiyum mide ülserlerinin tedavisinde çok etkilidir.

Astımı Rahatlatır

Tatlı patates, burun, bronşlar ve akciğerlerin tıkanıklığını iyileştirmede etkilidir; böylece astımdan rahatlama sağlar. Bu rahatlamaya yardımcı olan patatesteki aromadır.

Kemikleri Güçlendirir

Tatlı patatesin diğer bir önemli faydası ise kemikleri güçlendirmesidir. Tatlı patates; kemik erimesi ve kireçlenmeyi engellemek için yararlı olan minerallere sahiptir. Tatlı patates % 44 manganezden oluşur. Manganez; kemik ve eklemleri sağlıklı tutan bir mineraldir. Düzenli olarak tatlı patates tüketmek kemik erimesini önler.

Stresi Giderir

Tatlı patateste bulunan pantotenat asit şeklindeki B vitamini, stres altındayken vücudun yeterli oranda B vitamini üretmesini sağlayarak stresi önler.

Kireçlenmeyi Azaltır

Tatlı patateste bulunan beta karoten, magnezyum, çinko ve B vitamini kompleksinin bileşimi kireçlenmeyi azaltır. Kullanımı: tatlı patatesleri kaynatın ve suyuna havlu batırıp ağrılı kireçlenme olan bölgelere sürün.

Tansiyonu Düşürür

Vücuttaki sodyum seviyesinin düşük olması tansiyonu düşürmek için faydalıdır. Bu arada, potasyum alımı da aynı derecede önemlidir. Bir tatlı patateste yaklaşık olarak 542 miligram potasyum bulunur. Yüksek potasyum alımı yüksek tansiyon nedeniyle ölüm riskini % 20 azaltır. Kolesterol seviyesini korumanın yanı sıra tatlı patates tansiyonu kontrol eder.

Sindirim Sistemini Geliştirir

Tatlı patatesteki yüksek lif içeriği, kabızlığı önler ve sağlıklı sindirim sistemini destekler. Tatlı patateste bulunan lif oranı normal patatesten daha yüksektir. Bununla birlikte, tatlı patatesin sindirimi kolaydır, böylece hem bağırsak sağlığı hem de mide sağlığı için çok faydalıdırlar. Ayrıca, tatlı patatesteki B vitamini kompleksi, C vitamini, beta karoten, potasyum ve kalsiyum gastriti azaltmada çok etkilidir.

Kan Şekerini Düşürür

Tatlı patates düşük oranda glisemik içerir. Yapılan en son araştırmada, tatlı patatesin şeker hastalarındaki kan şekeri ve insülin direncini azaltabildiği bulunmuştur. Tatlı patatesteki mangnezyum kan şekeri seviyesinin kontrolünde yardımcıdır.

Enerji Kaynağıdır

Tatlı patates; demir ve magnezyum gibi önemli mineraller açısından zengin olup vücuttaki enerjiyi arttırır. Demir; vücuttaki alyuvar üretimini arttırıp vücudun yorulmasını engeller. Demir vücuttaki oksijen dağılımını arttırır. Orta boy bir tatlı patateste yaklaşık 162 kalori,  0 gram yağ ve 37 gram karbonhidrat (6 gramı lif ve 12 gramı şeker) ve 3,6 gram protein bulunur.

Dahası;  tatlı patates günlük ihtiyacın  %100 A vitamini, %37 C vitamini, %16 B-6 vitamini, %10 pantotenat asit, %15 potasyum ve %28 manganını karşılar. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, çinko, E vitamini, tihamin, riboflavin ve folik asit de içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.