Testislerde Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir Tedavisi

Testis Kaşıntısı Neden Olur Taşak Kaşıntısı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

1 2.163

Testis Kaşıntısı Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Testislerde kaşıntı erkeklerde sık karşılaşılan bir problemdir. Bu durum cinsel yolla bulaşan hastalıktan mantar enfeksiyonuna kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Testislerde kaşıntı için cildiye doktoruna gidilir.

Testislerde Kaşıntı Neden Olur?

 • Mantar enfeksiyonu
 • Bel soğukluğu, Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Sedef hastalığı
 • Uyuz
 • Kontakt dermatit
 • Kasık biti
 • Liken simpleks hastalığı
 • Genital uçuk
 • Traş sonrası kılların büyümeye başlaması

Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu bakteriden kaynaklanan bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Genital bölgenizi, boğazınızı, ağzınızı ve kalın bağırsağınızı enfekte edebilir. Korunmasız cinsel ilişkiden kolaylıkla bulaşabilir.

Bel soğukluğu testislerinizi şiş ve kaşıntılı hale getirebilir. Bel soğukluğunun diğer yaygın belirtileri şunlardır:

 • İdrar yaparken ağrı veya yanma
 • Penisten sızan yeşil, sarı beyaz renkte akıntı
 • Testis ağrısı, özellikle yalnızca bir testiste

Klamidya

Klamidya bakteriyal bir enfeksiyondan yayılan bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Cinsel ilişki sırasında boşalmasanız bile yayılabilir. Diğer birçok cinsel yolla bulaşan enfeksiyon gibi genital, oral veya anal ilişkiyle yayılabilir.

Klamidya testislerinizde kaşıntıya ve şişliğe bile yol açabilir. Klamidya genellikle sadece bir testiste ağrı hissettirir ve şişer, bu enfeksiyonun en ayırt edici işaretlerinden biridir. Diğer belirtiler şunlardır:

 • Penisten gelen rengi bozuk (yeşil, sarı veya beyaz) akıntı
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma
 • Ağrı, kanama veya kalın bağırsaktan akıntı

Genital siğil

Genital siğil testislerde ve diğer bölgelerde kaşıntılı reaksiyona neden olan diğer bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur.

Sedef hastalığı

Yaygın şekilde kafatası, avuç içleri, dizler ve beli etkilemesiyle bilinen bir cilt bozukluğu olan sedef hastalığı testis kaşıntısına da neden olabilir. Etkilenen bölgede kırmızı pul pul dökülmeler görülür.  Testislerde Kaşıntı Nasıl Geçer?

Testislerde kaşıntı için Cildiye doktoruna gidilir. Doktor bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygular. Örneğin bu durum mantardan kaynaklanıyorsa mantar ilacı yazar, cinsel yolla bulaşan hastalık testislerde kaşıntı yaptıysa antifungal ilaç yazar.

Testis Kaşıntısından Kurtulmak için Ev Kürleri

Testis kaşıntısı utanç verici ve can sıkıcı olabilir. Testis kaşıntısından kurtulmak için ilk adım doktora gitmek ve doğru tedaviyi planlamak için enfeksiyonun nedeninin teşhis edilmesidir. Birçok reçetesiz krem, sprey, çinkolu oksit merhem ve antifungal ilaçlar testislerdeki kaşıntıyı rahatlatmaya ve enfeksiyonu yok etmeye yardım eder.

Bunların dışında, testislerde kaşıntıdan kurtulmak için harika bazı ev kürleri vardır. Bunlar:

Elma Sirkesi

Elma sirkesi birçok cilt enfeksiyonunu iyileştirmek için ve testislerde kaşıntıdan kurtulmada kullanılabilen etkili bir ev kürüdür. 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 2 bardak ılık su karışımıyla enfekte alanı temizlemek mantar ve bakteriyal enfeksiyonu etkili şekilde yok eder. Bu işlem sabah ve akşamüstü 1 kez ve yatmadan da 1 kez tekrarlanmalıdır.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke antiseptik ve antifungal özelliklere sahip en popüler ev kürlerinden biridir ve testislerdeki kaşıntıdan kurtulmak içi kullanılabilir. ¼ oranın karıştırılmış beyaz sirke ve su solüsyonuyla ıslatılmış bir bezle enfekte alanı tamamen temizlemek testis kaşıntısını rahatlatabilir. Bu işlem günde 1-2 kez tekrarlanabilir.

Alternatif olarak, eşit miktarda karıştırılmış beyaz sirke ve hindistan cevizi yağını enfekte bölge üzerine yaymak ve birkaç saat sonra yıkamak aynı miktarda rahatlık sağlayabilir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı doğal antifungal, antibakteriyal ve derin temizleyici özelliklere sahiptir. Bu kaşınan testislerden kurtulmak için en iyi ev kürlerinden biridir. Tahriş olan alana bir pamuk kullanarak günde 2 kez çay ağacı yağı uygulamak testisler etrafındaki kaşıntıyı rahatlatmada etkilidir. Eğer yanma hissi varsa, çay ağacı yağı ve hindistan cevizi yağı karıştırarak uygulanabilir.

1 yorum
 1. Anonim diyor

  Hocam bende uzun bi ara kasık fıtığı vardı ameliyat oldum ama testisimin biri büyük biri küçük sorun olurmu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.