Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı Kol Ağrısı Yapar mı?

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Neler Acıtır mı Ağrı Ateş Yapar mı?

0 12.040

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz; Clostridium Tetani isimli bakterinin sebep olduğu ciddi bir hastalıktır. Bu bakteri toprak ve gübrede bulunur. Vücuda, açık yaralardan giriş yapar. Tetanoz aşısı, tetanoza karşı korunmanıza yardımcı olur.

Tetanoz Nedir?

Tetanoz; clostridium tetani olarak bilinen bir bakteri nedeniyle oluşan potansiyel olarak ölümcül bir sinir sistemi enfeksiyonudur. Tetanoz; vücut bakteri bulaşmış toprak ile temas ettiğinde, bu bakterinin sporları açık yaradan vücuda girebilir. Tetanoz belirtileri bakteri vücuda girdikten 7 ila 21 gün içinde kendini gösterir.

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Vurulmalıdır?

Tetanoz şüphesi olan kişi, tetanoza neden olabilecek durumla karşılaştıktan 24 saat içerisinde tetanoz aşısı olmalıdır.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz ciddi bir sağlık problemi olup yalnızca aşıyla önlenebilir. Bazı vakalarda ise tetanoz aşısı yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkilerin çoğu hafiftir ve kendi kendine geçer. Bazı ciddi yan etkiler için ise hastaneye gidilmesi gerekebilir.

Aşı Vurulan Yerde Ağrı, Kızarıklık Ve Şişliğe Neden Olabilir

Tetanoz aşısı olan çoğu insan aşı vurulan yerde ağrıdan muzdariptirler. Bu; aşının en yaygın belirtilerinden biridir ancak ciddi değildir. Tetanoz iğnesi gerçekten de acılıdır. Bu acı birkaç gün ila yaklaşık bir hafta arasında sürebilir. Tetanoz aşısı vurulan kişilerde; aşı olunan bölgede ağrı, şişlik ve kızarıklıklarla karşılaşabilir, bu bir kas ağrısıdır. Eğer bu ağrı birkaç günden daha fazla sürerse, doktorunuza başvurmalısınız.

Baş Ağrısı Yapabilir

Tetanoz aşısının bir diğer yan etkisi de baş ağrısı ve yorgunluktur. Bu belirtiler uzun sürmediği sürece, endişe edilecek bir durum yoktur, kendi kendine geçecektir.

Yüksek Ateşe Yol Açabilir

Bazı kişiler tetanoz aşısı sonrası ateşlenebilirler. Bu ateş grip benzeridir ve yalnızca 1- 2 gün sürer. Eğer ateş birkaç gün içinde geçmezse, doktorunuza danışın.

Aşı Vurulan Yerde Uyuşma Yapabilir

Tetanoz aşısının bir diğer yan etkisi ise aşı vurulan yerde uyuşmadır. Aşı vurulduğu birkaç dakika içinde, bazı kişiler uyuşma yaşayabilir.

Mide Ağrısına Neden Olabilir

Çoğu kez, tetanoz aşısı vurulan kişiler mide ağrısı sorunu yaşarlar. Ancak, bu belirti 1-2 gün içinde kendi kendine geçer. Bu bir alerjik reaksiyon değildir.

Sindirim Sistemi Problemlerine Yol Açabilir

Tetanoz aşısı sindirim sistemi için probleme yol açabilir. Bu durum hazımsızlık, mide ağrısı, ishal ve kusmayla sonuçlanabilir. Bu sindirimsel yan etkiler, Hastalık Kontrol Merkezine göre, ergenlerin yaklaşık %3’ü yetişkinlerin %1’inde görülmektedir.

Alerjiye Neden Olabilir

Tetanoz aşısı bazı hastalarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tetanoz atışına karşı alerjik reaksiyonlar; dudaklarda, yüz ve dilde şişliğe sebep olabilir. Ciddi alerjik reaksiyonlar kalpte çarpıntıya, boğazlarda şişliğe yol açacağından nefs almada ve yutkunmada zorluğa sebep olabilir. Tetanoz aşısına karşı alerjik reaksiyonlar, acil müdahale gerektiren tıbbi acil durumlardır.

İdrarda Veya Dışkıda Kana Sebep Olabilir

Bazı durumlarda, tetanoz aşısı sonrası idrarda veya dışkıda kan görülebilir. Bu ise; böbrek, mide ya da bağırsakta iltihaplanma sebebiyle olabilir. Bu yan etki yaşandığında; tıbbi yardım alın, böylece bu kanın nedenini belirleyebilir ve ana sebebi olabildiğince çabuk çözebilirsiniz.

İshal Yapabilir

Tetanoz aşısı olduktan sonra bazı hastalarda nadiren de olsa ishal yaşanabilir. Bu ishal çok ciddi, sulu veya kanlı olmamalıdır. Bu yan etkiler; hastanın bir problemi olabileceği ve bu da doktor kontrolü gerektirebileceğini gösterebilir.

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nasıl Geçer?

  • Aşı olunan bölgeye soğuk kompress uygulayarak ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz.
  • Antihistamin ve ibuprofen dahil reçetesiz ilaçlar almak; tetanoz aşısı sebebiyle oluşan kaşıntı ve ateşi azaltmaya yardımcıdır.
  • Ulusal Sağlık Enstitüleri, yetişkinlerin yaklaşık % 1’inin tetanoz aşısı sonrası ateş geliştireceğini belirtiyor. Çocukların ise yaklaşık % 1 ila 4’ü, 38 ila 40C derece aralığında bir ateş yaşamaktadır.
  • Eğer tetanoz aşısı sonrası bitkinlik, kusma veya bulantı yaşıyorsanız, dinlenin. Ulusal Sağlık Enstitüleri, bu reaksiyonların hafif olarak kabul edildiğini ve genellikle tıbbi müdahalegerektirmediğini açıklamaktadır. Daha iyi hissedinceye kadar sıvı tüketin ve hafif yemekler tüketin.
  • Anafilaksi veya aşıya alerjik reaksiyon gösteren durumlar için derhal tıbbi yardım alın. Bağışıklama Eylem Koalisyonu; anafilaksiyi, kişinin hırıltı yaşaması, yüz ve dudaklarının şişmesi, kurdeşen, solunum güçlükleri veya bilinçsizlik yaşaması olarak tanımlamaktadır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.