Tietze Sendromu Ne Kadar Sürer Hangi Doktor Bakar Nasıl Geçer

Tietze Sendromu Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Egzersizi

1 388

Tietze Sendromu Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Kaburgayı göğüs kafesine bağlayan kıkırdakların iltihaplanmasına koztokondrit denir. Kostokondritin ana belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısına kaburgadaki kıkırdakların şişmesi de eşlik ediyorsa bu duruma “Tietze Sendromu” denir. Tietze sendromu, kaburga kıkırdaklarının, özellikle başa en yakın olan  üç kaburgadan birinin şişmesi ile ortaya çıkar.

Tietze sendromu ağrıya neden olan ancak hayatı tehdit edici olmayan nadir görülen bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır. Üst kaburgalarınızı göğüs kemiğinize bağlayan eklemlerin etrafındaki kıkırdak şişmesiyle bu durum meydana gelir. Genellikle ikinci veya üçüncü kaburgalarda görülür.

Tietze Sendromu Neden Olur?

Tietze Sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı uzmanlar bu durumun göğüs duvarını tahrip eden sorunlardan kaynaklandığını düşünmektedir. Sık sık solunum yolu enfeksiyonu geçirmek, şiddetli öksürük, yoğun egzersiz gibi kaburga kaslarına baskı yapan koşullar da bu sendromun görülmesini tetikleyebilmektedir. Tietze Sendromu şu durumlar neden olabilir;

 • Araba kazası ya da düşme gibi göğüse darbe almaya neden olabilen durumlar yaşama
 • Ağır kaldırma ve yoğun egzersiz gibi fiziksel zorlanmalar
 • Sık sık solunum yolu hastaları geçirme
 • Şiddetli öksürük atakları geçirme
 • Tüberküloz, sifiliz ve asperjiloz gibi eklem iltihabına neden olan hastalıklar
 • Bazı artrit türleri de bu sendromu tetikleyeblir.
 • Kostosternal eklem tümörleri

Tietze Sendromu Genetik midir?

Tietze sendromunun kalıtsal olduğu düşünülmemektedir. Vakaların çoğu , ailesinde bu hastalık olmayan kişilerde görülür .

Tietze Sendromu Belirtileri

Tietze sendromu göğüs ağrısı ve üst kaburgaların birinden veya daha fazlasının kıkırdaklarının şişmesi ile belirti veren, özellikle kaburgaların göğüs kemiğine (sternum) bağlandığı yerde görülen, enflamatuar bir hastalıktır. Ağrının başlangıcı aşamalı veya ani olabilir ve göğüste başlayan ağrı kol ve / veya omuzlara da yayılabilir.

 • Kaburgada kıkırdak şişmesi.
 • Tietze sendromunun olduğu bölgede kızarıklık
 • İltihaplı kıkırdak üzerinde basınç ağrısı.
 • Öksürme, hapşırma veya derin nefes alırken ağrının artması
 • Bazen ağrı kaburgalara, kollara, omuzlara veya karın bölgelerine yayılabilir, bu bölgelerde ağrıyabilir.

Tietze Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ortopedi ve Travmatoloji doktoruna gidilir.

Tietze Sendromu Nasıl Geçer?

Tietze sendromunun belirtileri genellikle ciddi değildir ve çoğu zaman tedavi olmadan ortadan kalkar. Yani bu sendromun geçmesi için hiçbir şey yapmasanız da bir süre sonra vücut kendini tamir eder ve iyileşirsiniz.  Tietze sendromunun geçmesi birkaç ayı bulabilir. Ancak Tietze sendromunun neden olduğu belirtileri gidermek, ağrıyı geçirmek için bazı yöntemler uygulanabilir;

İlaç Tedavisi

Kaburdaki kıkırdaklardaki ağrıyı ve şişliği gidermek için bazı ilaçlar kullanılabilir. Bunlar arasında ibuprofen , naproksen ve aspirin gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar bulunur . Herhangi bir ilacı, hatta reçetesiz ilacı almadan önce eczacınızla veya doktorunuzla konuşun.

Sıcak Su Torbası

Kaburganızda ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutmak ağrının dinmesine yardımcı olacaktır.

Soğuk Kompres

Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu kaburga, göğüs bölgenize tutun.

Bol Bol Dinlenin

Bol bol dinlenmeli hatta işten istirahat almalı, kaburgaya basınç uygulayan sporlardan, hareketlerden uzak durmalıdır.

Nefes Egzersizi

Bir sandalyeye oturun. Gözlerini kapatıp, burnunuzdan nefes almaya konsantre olun, burnunuzdan aldığınız nefesin göğsünüze ve midenize dolduğunu hissedin. Nefes alırken karnınız şişsin verirken insin. Bu egzersizi 5 dakika boyunca yapın. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve yavaşça verin.

Kortikosteroid Enjeksiyonu

Ağrınız gerçekten kötüyse, doktorunuz ağrıyı ve şişliği azaltmak için eklem bölgenize kortikosteroid enjeksiyonu yapabilir.

Tietze Sendromu İle İlgili Doktorlara Soru Cevaplar

Sual: 5 aydır sol göğsüm de ağrı var kalple ilgili ekg eko bt toraks çektiler bi şey çıkmadı bugün ise toraks mr çektirdim nedeni ne olabilir ? Tietze sendromu olursa tedavisi ne kadar sürer ?

CEVAP

Göğüs Cerrahisi Doç. Dr. Ertan Aydın’ın cevabı :(Tietze nedeni belli olmayan kaburganın kıkırdak ve kemik eklem birleşim yerinin iltihabıdır. ters hareketle veya stres ile ağrı artar. En az 15-20 gün antienflamatuar apranax veya brufen gibi ilaç kullanmak gerekir)

Sual: Hocam gitmediğim bölüm yapılmayan tetkik kalmadı kısaca eko efor ekg ritim holter tansiyon holter beyin mr sinüz tomografi akciğer tomografi endoskopi ve heliko bakter tedavisi batın usg tam kan testleri hormon testleri vs. Temiz ama benim bu göğüs ağrım hareketle artar tarzda olup ön sağ kaburgam ve simetri olarak tam sırtım derin nefeste ağrıyor.. Artık psikolojik destek alıyorum .Nasıl kurtulcam bundan sizi önerdiler eğer doğru yerde isem bütçemi zorlayıp geleceğim lütfen beni bilgilendirin en son tietze araştırılmalı dendi saygılar

CEVAP

Göğüs Cerrahisi Doç. Dr. Ertan Aydın’ın cevabı :(Şikayetleriniz tietze sendromuna uyuyor. en iyi tanı metodu toraks mr. tedavisi de uzun süreli analjezik-antienflamatuar ilaç kullanmak ve stresden uzak durmaktır. )

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

1 yorum
 1. selçuk diyor

  merhaba ,miğde üstünde göğüs tahtasının uç kısmına bastırdığım zaman şiddetli ağrı oluyor bıraktığım zaman geçıyor belli belirsiz zamanlar da ise rahatsızlık hissi veriyor tüm tahlılleri yaptırdım birşey çıkmadı en son endoskopi çekelim dediler sizçe sebebi ne olabilir. teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.