Tırnak Mantarına Çamaşır Suyu İle Kesin Çözüm

Tırnak Mantarı Domestos Kullanımı Tedavisi

1 321

Tırnak Mantarı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tıp dilinde Onikominoz olarak bilinen tırnak mantarı vücutta el veya ayak parmaklarında görülebilen bir mantar türüdür. Bu mantar tek veya her bir tırnakta görülebilir. Tırnak mantarı tedavi edilmediğinde diğer tırnaklara ve vücudun diğer yerlerine bulaşabilir.

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak renginde değişme: Tırnaklarda sarı, beyaz, yeşillik veya kararma gibi renk değişimleri olabilir.

Tırnağın kalınlaşması ve bükülmesi: Tırnakların şekli ve yapısı anormalleşir. Bu durumda tırnakların kesilmesi oldukça güçtür.

Acı: Tırnak mantarı olan tırnağa veya parmağa baskı yapıldığında, yürüme esnasında veya ayakkabı giyilirken kişi acı yaşanabilir.

Tırnak kırılması: Tırnak mantarı tırnakların parça parça olmasına neden olabilir veya tırnak plağının tamamen düşmesine yol açabilir.

Tırnak mantarı durumunda görülebilecek belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Tırnak şeklinde bozulmalar
 • Tırnaklarda beyaz veya sarı çizgiler
 • Tırnak renginde koyulaşma
 • Tırnak renginde matlaşma.
 • Tırnakta koku
 • Tırnakta kalınlaşma, kurumaya bağlı tırnak kırılmaları
 • Tırnak mantarı olmadı durumunda tırnağın tırnak yatağından düşmesi
 • Tırnakların saydamlığını yitirmesi ve dalgalı bir görünüm alması

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı vücutta hiç bir sistemik hastalık olmadan bulaşma nedenli meydana gelen bir hastalıktır. Tırnak mantarına neden olabilecek faktörler arasında şeker hastalığı, dolaşım bozuklukları, yaşın ilerlemesi, hijyen eksikliği, aşırı terleme ve nemli ortamlar sayılabilir.

Tırnak Mantarı Teşhisi

Tırnaklarda mantarın anlaşılması ve teşhisinin konması için öncelikle kişi bir cilt doktoruna gitmelidir. Doktor uygun tedaviyi belirleyecektir.

Domestos Tırnak Mantarı İçin Nasıl Kullanılır?

Domestos bir çamaşır suyu markasıdır. Tırnaklardaki mantardan kurtulmak için kullanabileceğiniz alternatif bir tedavidir. Domestosu tırnak mantarı tedavisinde kullanmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Mantar olan tırnağınızı kesebildiğiniz kadar kesin.
 • 4 su bardağı suya 1 çay bardağı domestos dökün.
 • Bu karışımda sabah akşam bir süre tırnağınızı bekletin.
 • Ardından tırnaklarınızı suyla yıkayın.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnaklarda mantar oluşması durumunda tedavisi için tırnağa ilaç sürme ya da ağızdan ilaç alınması gerekli olmaktadır. Tırnak mantarı tedavisi çok uzun süren bir tedavi olduğundan son yıllarda  alternatif olarak lazer sistemleri kullanılarak da tedavilere başlanmıştır. Bunun için yağ lazerleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Tırnak mantarları ilk olarak tırnak cilası ile tedavi edilmektedir. Bu cilalar tırnak üzerine sürülür ve mantarın geçmesi için kullanılır. Tırnak cilasına ek olarak ağız yoluyla ilaçların alınması da mantar tedavisinde kullanılan tedaviler arasındadır. Ağızdan mantar ilacı alınması ile eldeki parmaklarda yaşanan mantar hastalıkları için 6-7 hafta, ayaktaki parmaklar için 12-13 hafta içinde, %80 oranında iyileşme görülmektedir.

El ve ayak parmaklarındaki mantarların iyileşme süresi ortalama olarak 6 aydır. Mantarın iyileşmesi için ilaçların düzenli kullanılması ve hijyen gibi hususlara özen gösterilmesi gerekmektedir. Tırnak mantarı tedavisinde alternatif tıp yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnaklardaki mantarın geçmesi için uygulanacak lazer tedavisi 3-4 hafta aralıklarla toplam 4-6 seans olarak uygulanmaktadır. Tedavide lazer ortalama olarak 5-10 dakika sürmektedir. Bu süre içerisinde hasta hafif bir ısınma dışında herhangi bir ağrı veya acı yaşamamaktadır. Lazer ilk uygulamasından 3 ay sonra iyileşme belirtileri görülmeye başlanır. Lazerin iyileştirici etkisi 6. aya kadar sürmektedir.

1 yorum
 1. Yasemin çeken diyor

  Merhabalar 3 gündür sol yüzük parmagimin tirnaginin icinde igne ardi kadar siyah bir nokta olustu ve sizliyor sanki sürekli oraya bisi batıyormuş gibi dokununca acisi daha da artıyor ne olabilir acaba ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.