Kekik Suyu Kullananların Yorumları Kekik Suyu Nasıl Yapılır Neye İyi Gelir

Kekik Suyu Zararları Ve Faydaları Kekik Suyu Aç mı Tok mu İçilir

Close-up of thyme grass on wooden background
0 468

Kekik Suyunun Zararları Ve Faydaları Nelerdir?

Kekik çayı yani kekik suyu çok sağlıklı bir içecektir; Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserle savaşır, ağız kokusunu önler, kemikleri güçlendirir. Kekik suyunun bunun gibi pek çok faydası vardır. Ancak her bitkide olduğu gibi kekik suyunun sağlığa bir takım zararları da vardır. Bu makalemizde kekik suyunun faydalarından ve zararlarından bahsedeceğiz.

Kekik Suyu, Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

1 bardak suyu cezvede kaynatın, ocaktan alıp içine 2 tatlı kaşığı ince kıyılmış kekik otunu ekleyin. Ardından ağzını kapatın ve 5 dakika demleyin. Demlendikten sonra süzün. Hazırladığınız bu kekik çayını günde 1-2 kez tüketebilirsiniz. Bu çayı yaparken dikkat edilmesi gereken nokta kaynatılmamasıdır.

Kekik kaynatıldığında içindeki etken maddeler kaybolduğundan demlenmesi yeterlidir. Kekik alırken ise yeni kurutulmuş taze mahsullerden alınmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca satın alacağınız kekiğin rengi canlı ve kokusu keskin olmalıdır.Kekik suyunu sabah ve akşam yemeklerden en az yarım saat önce aç karına içmelidir.

Kekik Suyunun, Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik suyunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kekik suyu kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller ve bu sayede kanser riskini azaltır.
 • Kekik suyundaki mikrop öldürücü, ağrı kesici, balgam söktürücü, bağışıklık güçlendirici etkiler sağlığa çok faydalıdır.
 • Antioksidan özellikler barındıran kekik suyu mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir.
 • Ek olarak kekikteki magnezyum, manganez, potasyum, kalsiyum ve A,C,E,K,B6 vitaminlerinin sağlığa faydası çoktur.
 • Kekik suyu böcek ısırığı ve egzama gibi cilt problemleri sebepli kaşıntıları dindirmeye yardımcıdır. Bunun için bir parça pamuğa birkaç damla kekik suyu damlatıp ciltte kaşınan bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır.
 • Kekik çayı vücutta enfeksiyon oluşmasını önler.
 • Kekik suyu bağırsaktaki kötü parazitlerin tedavisinde kullanılan faydalı bir yöntemdir.
 • Kekik suyu Kandida dahil zararlı birçok mantar türünü yok eder. Bu mantar türü en çok ayak ve tırnaklardaki mantarlarda görülür. Kekik suyu ile bu tür mantarları tedavi edebilirsiniz.
 • Yapılan araştırmalar kekik suyunun vücutta balgam söktüğü ve bu sayede kronik bronşit ve balgamlı öksürük tedavisinde faydalı olduğunu göstermiştir.
 • Kekik çayı Salmonella ve E. coli gibi bakterileri öldüren etkili bi antibakteriyel özelliğe sahiptir.
 • Kekik çayı sindirimi kolaylaştırır, iştah açar ve mide problemlerini tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Kekik çayı vücutta regl kanamalarını dengeler ve regl dönemindeki krampları azaltır.
 • Kekik suyu vücutta öksürük gibi üst solunum yolları iltihaplarını azaltır. Bunun için kekik suyunu içebilir veya gargara olarak kullanabilirsiniz.
 • Kekik suyunda bolca bulunan demir, kalsiyum, manganez ve K vitamini kemik sağlığına iyi gelir. Bu su ayrıca iskelet ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaya yardımcıdır.
 • Kekik suyunda bulunan bileşenlerin kanser hücrelerini yok ettiği yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Türkiye Celal Bayar Üniversitesi’nde yapılan araştırmada yabani kekik otunun meme kanserine yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. Ek olarak kekik DNA üretimi esnasında kanserli hücrelerin çoğalmasını da engellemektedir.
 • Kekik suyunun akut bronşit ve kuru öksürük gibi hastalıkların tedavisinde de yardımcıdır. Almanya’daki German Commission E kurumu kekiğin öksürük tedavisini kolaylaştırdığını onaylamıştır. Bu kurum bitkilerin hastalıkların tedavisinde kullanımı alanında araştırmalar yapan resmi bir kurumdur. Inatçı öksürüğü geçirmek için kekik çayı için.
 • Kekik suyundaki mikrop karşıtı ve antiseptik özellikler ciltteki sivilce ve akneleri geçirmektedir. Bunun için bir parça pamuğa birkaç damla kekik suyu damlatıp cildinize uygulayabilirsiniz.

Kekik Suyunun Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

 • Kekik suyu hamile kadınlarda rahimde kasılmaya neden olup düşüğe yol açabilir.
 • Kekik suyu adet söktürücü olduğundan fazla tüketimi aşırı adet kanamasına neden olabilir.
 • Kekik suyu bazı kişilerde baş ağrısına sebep olabilir.
 • Kekik suyu, bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, ishal, mide ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere yol açabilir.
 • Kekik suyu tansiyonu yükseltip, yüksek tansiyona sebep olabilir.

Kekik Suyu İçenlerin Yorumları Nasıldır

Benim arkadaşım kekikle bir haftada 5 kilo verdi. 4 litre su, 4 demet maydanoz, 4 limon ve  1 su bardağı kuru kekiği kaynatıp süzmüş. Bu elde ettiği karışımı her gün 1 bardak içmiş. Arkadaşımı görünce çok şaşırdım. Ayrıca yemeğinden de hiç kesmemiş.

Ben kekik suyunu 4 ay düzenli  kullandım. Sabahları yarım çay bardağı kadar kekik suyunu su ile karıştırıp içtim. Direkt olarak kilo verdiğimi söyleyemem ama yardımcı oluyor. 4 ayda 20 kilo verdim.

Yıllar önce gaz ağrısından kıvrandım zamanlarda babamın zorla içirdiği içecek. Kekik suyunun tadı berbat ve içtikten 5 dakika sonra gaz sancımı geçirmeye başladı.

Kekik suyu ile ağzınızı çalkalamak diş etlerine çok iyi geliyor. 10-15 saniye çalkalamanız iyi olacaktır. Diş doktorum da kekik suyuu ağız kokusunu giderdiğini söylemişti. Ben uyguladım, çok etkili.

Kekik suyunu mide ve bağırsak üşütmelerinde kullanıyorum. Çok etkili.

Babam kekik suyunu şeker hastası olduğunu öğrendiğinde kullanmaya başladı. Yemeğine de çok dikkat etmemesine rağmen kilo verdi. Bol bol kekik suyu tüketti ve başladığında 98 olan kilosu 74’e indi. Tam zaman veremem ama 2 yıl falan oldu kekik suyunu  içeli.

Benim annem kekik suyunu uzun bir süre içti zayıfladı da fakat guatr hastası oldu. Ameliyatla tiroidlerini aldılar. Şimdi ömrü boyunca ilaç kullanmak zorunda. Kekik suyunu çok dikkatli kullanmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.