Tırnak Morarması Neden Olur Darbe Sonucu Parmak Sıkışması Tırnak Morarması

Tırnak Morarması Nasıl Geçer, Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir?

Woman hands with beautiful manicure
0 9.585

Tırnak Morarması Nedenleri Ve Tedavisi

Sağlıklı olan tırnaklar her zaman pembemsi renkte olur. Normal şartlarda düzgün ve pembemsi renginde olmalı renk değişikliği, çukur ve oyuk olmamalıdır. Tırnak rengi, yapısı ve gücünde olan değişiklikler vücuttaki sistemik bir rahatsızlığın veyahut besin eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

Tırnakta morarmaların en sık karşılaşılan sebebi, zayıf kan dolaşımıdır. Eğer tırnaklarınızda morarma ve acı yaşıyorsanız, bu durum tırnaklarınıza yeterince kan gitmediğini gösteriyor olabilir. Eğer kanda çok fazla oksijen olursa, kanın rengi parlak kırmızı renginde olur. Kanın koyu renkte olması yeterince oksijen olmadığı anlamına gelir.

Tırnak Morarması Nedenleri

Kansızlık

Tırnaklardaki morarmanın en sık karşılaşılan nedeni kansızlıktır. Eğer kansızlık yaşıyorsanız, bu kanın oksijeni etkili bir şekilde taşımadığı anlamına gelir. Bu da tırnaklarda morarmaya sebep olur.

Bu belirtiye sahipseniz, kansızlığınız muhtemelen oldukça şiddetlidir, bu nedenle doğru miktarda demir takviyesi yapmak için derhal bir kan testi yaptırmanız gerekir. Ayrıca, demir emilimini arttırmak için C vitamini alımınızı da artırmalısınız.

Sigara İçmek

Tırnaklarda morarmaya yol açan bir diğer neden de sigara içilmesidir( sigara zayıf kan dolaşımına yol açtığı için bu el ve ayak tırnaklarında morarmaya sebep olur) Düzenli olarak sigara içen insanların tırnak morarması yaşaması çok normaldir. Tırnaklardaki morarmalar vücudun oksijenden maruz kalması sonucu ortaya çıkar.

Kalp ve Akciğer Problemleri

Tırnaktaki morarmalar vücutta kalp ve akciğerle ilgili bir problemin belirtisi olabilir. Ki bu durumda nefes darlığı göğüs ağrısı veya çarpıntı gibi ek belirtiler yaşarsınız.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı genellikle sarı, kahve veya siyah renkte olur. Ancak morarmaya da yol açabilir. Eğer tırnaklarınızda morarmalar dışında tırnakta kalınlaşma, kırılma ve pullanma gibi belirtiler eşlik ediyorsa bu durum tırnak mantarına işaret edebilir.

Raynaud Hastalığı

Raynaud hastalığı ayak ve ellerdeki kan damarlarıyla ilgili bir hastalıktır. Bu damarların spazm oluşturmasına ve özellikle strese veya soğuğa maruz kalmaya bağlı olarak kanın el ve ayaklara gitmesini engeller.

Soğuk sırasında uyuşukluk hissedebilirsiniz, parmaklarınız ve ayak parmaklarınız karıncalanabilir ve tırnaklarınız beyazdan mavimsi mordan kırmızıya dönüşecektir.

Soğuk Havalar

Soğuk hava, vücudunuzdaki ısıyı yakalamaya çalışırken kan damarlarınızı daraltabilir. Bu, geçici olarak kan akışını yavaşlatır, parmaklarda ve ayak parmaklarında mavimsi bir cilde yol açar.

Ciddi Anksiyete

Ciddi anksiyete veya panik atak yaşıyorsanız, bu durum kan dolaşımını da etkileyecektir. Yüksek stres anları ilk “kavga veya uçuş” yanıtını çağrıştırır. “Uçuş” beklentisiyle vücudunuz kanı kalp ve bacak kaslarınıza yönlendirir, parmaklar gibi kritik olmayan alanlardan uzaklaşır. Kaygı geçtiğinde parmaklarınız normale dönmelidir.

Tırnak Enfeksiyonu

Özellikle düzenli olarak manikür veya pedikür yaptırıyorsanız, tırnağınızdaki morarmaların sebebi enfeksiyon kaynaklı olabilir. Bu durumda tırnak etrafında şişlik, zonklama ağrıları ve berrak sıvı veya irin fark edeceksiniz. Ayrıca, katiküllerinizi keserseniz de enfeksiyon riski altındasınız demektir.

Tırnaklarda morarmaya neden olan durumların bazı örnekleri şunlardır: astım, polisitemi, amfizem, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kronik bronşit ve aşırı dozda ilaç (örn. narkotikler, benzodiazepinler)

Yaralanma ve Morarmalar

Eğer sadece tek bir tırnakta renk değişikliği fark ederseniz, o zaman kırık bir damar olduğu ya da son zamanlarda tırnakta bir yaralanma & darbe yaşadığınız anlamına gelebilir. Böyle bir yaralanma, kanın normal akışını engeller ve ortaya çıkan bu duruma subvas hematom denir.

Bu durum ciddiye alınsa da endişelenmemelisiniz çünkü bu sadece tırnağın altında bir çürük olduğu anlamına gelir. Tırnak üzerinde küçük bir delik açabilirsiniz ve bu, mevcut baskıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ancak, tırnağınızı birçok enfeksiyona maruz bırakabileceği ve çok acı vereceği için için bunu yapmanız önerilmez. Mor renk bir yaralanma ile ortaya çıkarsa, bunun için bir ameliyat gerekli olabilir. Tırnak yatağı onarımı olarak bilinen süreç, etkilenen alanda mevcut olan yabancı maddelerin çıkarılmasını, dokuların korunmasını ve enfeksiyon kapıp kapmadığından emin olunması için yaranın onarılmasını içerir.

Tırnak Morarması İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Tırnak morarması birçok insan için oldukça rahatsız edici bir problemdir. Bu durum hem erkekler hem de kadınlar arasında yaygındır ve büyük bir utanç kaynağı olabilir. Bu duruma neden olduğu bilinen bazı faktörler sigara, yaşam tarzı alışkanlıkları ve mantar enfeksiyonları sayılabilir. Tırnak morarmasından kurtulmak için aşağıdaki doğal yöntemleri de kullanabilirsiniz.

Limon

Limon tırnakta görülen renk değişimleri için kullanılan doğal bir renk açıcıdır. Dahası; doğal bir büzücü olarak çalışır. 1 kâseye yarım limonu sıkın. Kasenin içinde morarma olan tırnaklarınızı en az 15 dakika bekletin. Ardından yumuşak bir diş fırçası alarak tırnak yüzeyini fırçalayın. Daha sonra ellerinizi ılık su ile durulayın ve nemlendirici uygulayın. Gelişme fark edinceye dek günde 2 kez bu uygulamayı tekrarlayın.

Oksijenli Su

Oksijenli su, tırnaklardaki morarmar için renk açıcı beyazlatma özelliklere sahiptir. Ancak, sadece %3 oksijenli su kullandığınızdan emin olmalısınız. 1 bardak su içine 3 tatlı kaşığı oksijenli su dökün ve ardından iyice karıştırın. Bu karışımın içinde tırnaklarınızı en az 2 dakika bekletin ardından yine yumuşak bir diş fırçası kullanarak tırnaklarınızı fırçalayın. Ardından ellerinizi ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı ayda en az 1 kez tekrarlamanız gerekebilir.

Karbonat

Karbonat; en inatçı lekeleri bile çıkarmaya yardımcı olan peeling ve ağartma özellikleri nedeniyle tırnaktaki morarmalar için oldukça etkilidir. 2 tatlı kaşığı karbonat ile oksijenli suyu küçük bir kapta karıştırın. Ardından biraz pamuk yardımıyla bu karışımı tırnaklarınıza uygulayın ve en az 4 dakika bekletin. Sonrasında ılık su ile tüm parmaklarınızı durulayın. Bu uygulamayı her iki ayda bir tekrarlayın.

Diğer bir yöntem ise; 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı zeytin suyunu macun kıvamı alıncaya dek karıştırın. Bu karışımı diş fırçasına alarak tırnaklarınıza sürün ve en az 5 dakika beklettikten sonra ılık su kullanarak durulayın. Bu yöntemi iki haftada bir uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan asetik ve malik asitler tırnaklardaki renk bozukluklarını geçirmekte etkilidir. Dahası içerisinde bulunan mantar karşıtı özellikler sayesinde tırnakta renk değişikliğine sebep olan her türlü enfeksiyon için çok etkilidir. Elma sirkesi tırnakları güçlendirir ve uzamasını da hızlandırır. Yarım bardak ılık su ile yarım bardak elma sirkesini karıştırın. Ardından moraran tırnaklarınızı bu su içinde en az 20 dakika bekletin. Daha sonra yumuşak bir havlu kullanarak tırnaklarınızı kurulayın. Bu uygulamayı 1 ay boyunca günde en az 3 kez tekrarlamalısınız. Bu şekilde enfeksiyonları ve morarmayı geçirmiş olacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.