Trikomonas Vajinalis İçin Kullanıla İlaçlar Antibiyotik

Trichomonas Vajiniti Trikomonas Vajiniti Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0 983

Trikomonas Vajiniti Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Dünyada yaygın olarak görülen cinsel hastalıklardan birisi de Trichomonas Vajinitidir. Bu cinsel hastalık çoğunlukla birden fazla partnerle cinsel ilişki yaşayan 16-35 yaş arası kadınlarda görülmektedir. ABD’de bir yılda yaklaşık olarak 2  milyon kadında bu hastalık görülmektedir.

Trichomonas vajiniti hastalığı adını kuyruklu bir virüs olan Trichomonas vajinalis parazitinden almaktadır. Bu virüs bazen erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu, epididim enfeksiyonu veya prostat enfeksiyonu gibi belirtilere neden olabilirken bazen de hiç bir belirti vermemektedir. Trichomonas vajiniti virüsü kadınlarda ise vajina enfeksiyonuna yol açmaktadır. Kadın vücudunda normal vajina pH değeri 3.8- 4.5 arasındadır. Vücuda giren Trichomonas vajinalis virüsü vajina pH’ını 4,5’un üzerine çıkmasına yol açar. Bu durumda kadınlarda sarı-yeşil renkli köpüklü akıntı ve vajinada yoğun kaşıntı ve kötü koku oluşmaktadır.

Trikomonas vajiniti hastalığının tedavisi karı koca için de yapılmalıdır. Çünkü eğer partnerlerden biri tedavi olmamışsa virüsün tekrar bulaşma riski yüksektir.

Trichomonas Vajiniti (Trikomonas Vajiniti) Belirtileri Nelerdir?

Trikomonas vajiniti hastalarının yaklaşık olarak %30’unda belirti görülmemektedir. Özellikle de erkeklerde bu virüs genellikle hiç bir belirti göstermese de idrar borusunda kaşıntı ve akıntı yaşanmasına yol açabilir, Pronik prostatitis meydana gelebilir. Kadınlarda ise Trikomonas vajiniti durumunda görülebilecek belirtiler şunlardır:

  • Akıntı: Trikomonas vajinis virüsü yeşil- sarı köpüklü ve kötü kokulu akıntı oluşmasına neden olur. Bu akıntıların balık gibi koktuğu da bildirilmektedir.
  • İdrara çıkarken acı
  • Vajinada küçük kırmızı nodüller: Bu nodüller çilek benzeri görüntüye sahip olup şiddetli kaşıntıya yol açmaktadır.
  • Cinsel birleşme esnasında acı
  • Dış genital bölgesinde iltihaplanma
  • Vulvada şişlik
  • Vajinada kaşıntı ve yanma hissi
  • Cinsel ilişki sonrasında vajinal kanama

Trichomonas Vajiniti (Trikomonas Vajiniti) Neden Olur?

Trichomonas vajinitinin genel itibariyle cinsel ilişki yoluyla bulaşsa da başka durumlardan kaynaklı da görülebilmektedir. Bunlar:

  • Kirli umumi tuvalet kullanımı
  • Kişiye özel olan iç çamaşırı veya pantolonların paylaşılması

Bu sebeplerden dolayı Trichomonas Vajiniti hastalığı bakire kızlarda da görülebilir. Ayrıca annede bu hastalığın olması durumunda doğum sırasında bebeğe de bulaşma riski de yüksektir.

Trichomonas Vajiniti (Trikomonas Vajiniti) Nasıl Tedavi Edilir?

Trichomonas Vajiniti hastalığı tedavisi ağızdan yani oral olarak kullanılan antibiyotikler veya vajinaya yerleştirilen bir takım fitil ve krem benzeri ilaçlar ile mümkündür. Oral olarak kullanılan antibiyotikler kan yolu ile iyileşme sağlarken, harici olarak kullanılan fitil veya kremler de trichomonas vajiniti sebepli bölgesel olarak görülen vajinal enfeksiyonu iyileştirmektedir. Trichomonas Vajiniti hastalığı çoğunlukla 5-7 gün içinde tedavi edilebilmektedir. Bu süre esnasında kişilerin cinsel ilişkiye girmemesi , girecekse de kondom kullanması tavsiye edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.