Sarımsak Yağı Sakal Çıkarır mı Sarımsak Yağı Sakala Nasıl Sürülür Kullanılır

Sarımsak Sakal Çıkarır mı Sarımsak İle Sakal Çıkarma Ne Kadar Sürer

0 337

Sarımsak Sakal Çıkarır mı Sarımsak İle Sakal Çıkarma Ne Kadar Sürer

Maskülen erkeksi görünüm, güç, liderlik ve bilgilelik, bir erkeğin sakalı tüm bu özellikleri simgelemektedir. Bu nedenle sakalın modası hiç geçmeden yüzyıllardır devam etmektedir.

Aslında, çoğu erkek ergenliğe girer girmez sakalının çıkmasından, erkeksi yüz hatlarına kavuşmaktan hoşlanır. Sakalın büyümesini ve kalitesini etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları genetik, hormonlar, bazı sağlık sorunları, etnik köken, beslenme ve kullanılan bazı ilaçların etkileridir. Sarımsak yağı da yüzyıllardır sakal uzaması ve sıklaşması için kullanılan yağlardandır. Makalemizde sarımsak yağının sakal için nasıl kullanılacağını anlatacağız.

Sarımsak Yağı Sakal Çıkarmak İçin Kullanılabilir mi?

Sarımsak yağı sakal çıkarmak için kullanılabilecek seçeneklerden birisidir. Etkili bir sonuç alabilmek için her akşam 1-2 damla sarımsak yağını bir pamuğa damlatarak sakal çıkmasını istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Emeklerinizin boşa gitmemesi için sarımsak yağının doğal olması son derece önemlidir.

Eğer ailenizden gelen köselik durumu var ise, yani bu durum genetik ise, sakal çıkarmak için sarımsak yağı kullanmak tek başına yeterli olamayabilir. Sarımsak yağı var olan kıl köklerinin canlanarak gürleşmesini sağladığı için hiç sakal olmayan yerlerde sakal çıkarmasını beklememelisiniz.

Sarımsak Sakal Çıkarır Mı?

Tarih boyunca sarımsak insanoğlu tarafından çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Kimileri sarımsağı şifa olsun diye kullanırken kimileri de sarımsağın koruyucu özelliğinden faydalanmıştır.

Sarımsağın insan vücuduna sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Yüzyıllardır tüketilen sarımsağın bilinmeyen bir çok faydası mevcuttur. Sarımsağın bir faydası da sakal çıkarmaya yardımcı olmasıdır.

Kıl çıkmadan bölgede tüylenme oluşturması özelliğiyle bilinen sarımsak uzun yıllardır saçkıran hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Sarımsak Sakal Çıkarmak İçin Nasıl Kullanılır?

1.Yöntem

1 yemek kaşığı zeytinyağı ile iki diş ezilmiş sarımsak bir tencerede karıştırılırak ocakta ılımaya bırakılır. Elde edilen karışım kıl çıkması istenilen bölgeye parmak uçları ile uygulanır ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Karışımı sürdükten sonra cildinizde kızarıklık oluşmaya başlarsa uzun süre beklemeden yıkayabilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra karışım uygulanan bölge önce ılık ardından soğuk su ile yıkanarak temizlenir. Bu yöntemi haftada bir kaç kez uygulayabilirsiniz.

2.Yöntem

Sakal çıkarmak için sarımsak bir kaç farklı şekilde uygulanabilir. Bunlardan ilki en bilinen yöntemlerden biri olan sarımsağı ortadan ikiye bölerek sakal çıkması istenilen bölgeye sürmektir. Eğer sakal çıkması istenilen bölgede hiç sakal yok ya da çok az tüylenme var ise, bu işlemi uygulamadan önce o bölgeyi sıcak su ile tıraş ederek gözenekleri açmak gereklidir. Daha sonrasında, tıraş edilen bölgeye buz uygularak gözeneklerin iyice açılmasını da sağlayabilirsiniz. Bu işlemler uygulandıktan sonra ortadan ikiye bölünen sarımsağın sulu kısmı bu bölgeye iyice bastırarak sürülür. Gözenekler açıldıkça kan akışı hızlandığı için sarımsağın etkisi daha da çok artacaktır. Sarımsak sürüldükten yaklaşık 20-25 dakika sonra yüzünüzü güzelce temizlemeniz gereklidir. Yüzünüzü temizlerken ilk önce ılık daha sonra soğuk suyla yıkamak daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sarımsağı Sakal İçin Kimler Kullanmamalı?

Hassas ciltlerde sarımsak kullanımı ciltte bazı hasarlara yol açabilir. Ciltte kızarıklık ve yanma hissi en yaygın belirtilerdendir. Bu belirtiler sarımsağın keskin faydaları ve içerdiği asit oranından kaynaklanmaktadır. Sakal çıkarmak için sarımsağı ilk kez denediğinizde bu belirtiler ortaya çıkabilir. Hatta bir kaç sefer denedikten sonra da bu belirtiler devam edebilir. Bu belirtiler hassas bir cilt yapısına sahip olmayan kişilerde bile görülebilmektedir. Cildin yıkanması ile kızarıklık ve kaşıntı sorunu ortadan kalkacaktır. Eğer yıkadıktan sonra belirtiler hala devam ederse sarımsak kürüne devam etmemeniz de fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.