Tüp Bebekte Cinsel Perhiz Süresi Nedir Sperm Testi Kaç Gün Perhiz

Sperm Testi 10 Gün Perhiz Yapılmalı mı Sperm Testi İçin Perhiz Süresi

0 216

Spermiogram Nedir, Sperm Perhizi Yapılmalı mı?

Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerde muayene sonrasında uygulanması gereken bir test olan spermiogram yani sperm testi, meni içerisinde bulunan sağlıklı sperm sayısının tespit edilmesi amacıyla uygulanır. Bu test erkekte var olan kısırlık durumunun sebeplerinin araştırılmasını sağladığı için tüp bebek tedavisinde oldukça önem arz etmektedir.

Sperm Testi Öncesi Kaç Gün Cinsel Perhiz Yapmalıdır?

Sperm testi için sperm örneği vermeden önce 2-4 gün süresince ilişkiye girmemiş veya boşalmamış olmak gerekir. Şayet bu süreyi aşıp cinsel perhiz süresini 1 hafta, 10 güne çıkarırsanız bu yaptığınız yanlış olur. Çünkü böyle şey yaptığınızda sperm sayısı artar, ancak sperm kalitesi ve hareketliliği düşer

Sperm testinden elde edilen bulguların kesin olarak doğru sonuç vermesi için test uygulanacak kişinin cinsel diyet uygulaması yani test uygulanmadan önceki en az 3 ya da 5 gün boyunca boşalmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra test uygulanacak kişinin 7 günden fazla boşalmamış olması da test sonucunun doğruluğunu olumsuz yönde etkilemektedir. Cinsel diyetin uygulanma süresi ne kadar az olursa sperm sayısı da buna bağlı olarak düşerken, kişinin uzun süre boşalmaması durumunda da spermler hareketsizleşerek yavaşlamaya başlar. Bu sebeplerden dolayı cinsel diyetin ideal süresi 3 ila 5 gün arasındadır. Örneğin 3 gün boyunca cinsel diyet yapan bir erkeğin sperm sayısı bir mililitre başına 15 milyon olarak hesaplandığında, bu kişinin cinsel diyet süresi 1 güne düştüğünde mililitre başına düşen sperm sayısı 3 ila 5 milyona kadar düşmektedir. Yine bu kişinin 7 gün boyunca cinsel diyet yaptığı varsayıldığında mililitre başına düşen sperm sayısı 20-30 milyona kadar yükselmektedir fakat bu durumda da test edilecek spermlerin büyük çoğunluğu hareketsiz sperm olacağından dolayı uygulanan testten doğru sonuçlar elde etmek mümkün olmayacaktır.

Sperm Testi Nedir?

Tıpta spermioagram olarak adlandırılan sperm testi, menide bulunan sperm sayısını, kalitesini ve spermlerin hareket durumunu tespit etmek amacıyla laboratuvar ortamında uygulanan ve incelenen bir testtir. Bu test sayesinde erkeğin hareketli sperm sayısı tespit edilerek erkeğin üreme potansiyeli açığa çıkarıldığı için bu test bebek sahibi olma sürecini etkileyen oldukça önemli bir testtir. Bu test, bir yıl boyunca korunmasız olarak düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girmelerine rağmen bebek sahibi olamayan çiftlerde tedaviye başlamadan önce nasıl bir tedavi yöntemi izleneceğini belirlemek amacıyla uygulanmaktadır.

Sperm Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Astenospermi: Sperm hareketliliğinin normal değere göre düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Azospermi: Semen içeriğinde sperm bulunmadığına işaret eder.

Normospermi: Sperm hücrelerinin canlı, sağlıklı ve hareketli olduğunu göstermektedir.

Teratospermi: Şekil olarak sağlıklı görülen sperm sayısının normalden az olduğu anlamına gelmektedir.

Oligoastenospermi: Sperm sayısının ve sperm hareketliliğinin normalden az olduğuna işaret eder.

Oligospermi: Menide bulunan sperm sayısının az olduğunu ifade etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.