Vajina İç Dudakta Sivilce Benzeri Şişlik Ya Da İltihap Nedenleri Tedavisi

Vajinada Sivilce Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Essential Oil Spa Oil Cosmetology Cosmetic Oil
0 12.175

Vajina Dış İç Dudakta İçinde Kasıkta Sivilce Vajinada Çıkan Sivilce

Sivilceler sadece yüzünüzde, boynunuzda, göğsünüzde ve sırtınızda görülmez bazen vajinada da meydana gelebilir. Vajinal sivilce bakteriyel enfeksiyon, stres, hormonsal dengesizlik, yetersiz hijyen, belirli ilaçlar ve diyabet gibi belirli hastalıklardan kaynaklanabilir.

Vajinada Sivilce Nasıl Geçer? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı vajinada sivilceye doğal çözümlerdendir. Çay ağacı yağı vajinal sivilceyle bağlantılı iltihaplanma ve ağrıda da faydalı olabilir. Sadece ağrı değil çay ağacı yağı vajinal bölgedeki zararlı bakterilerden de kurtulmaya yardım eder böylelikle enfeksiyon riskini azaltır. Ayrıca, akneyi 1-2 gün içinde boşaltmaya yardım eder.

 • 2-3 damla çay ağacı yağını 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağında karıştırın. Pamuk kullanarak bunu sivilce üzerine uygulayın. 20 dakika bekletin, ılık suyla durulayın. Bu kürü günde 1-2 kez veya ihtiyaç duydukça kullanın.
 • Aynı zamanda, 3-5 damla çay ağacı yağını bir bardak suya ekleyin. Bu solüsyonu etkilenen alanı günde birkaç kez durulamak için kullanın.

Aspirin

Vajinal sivilceyi boşaltmak için aspirin de kullanabilirsiniz. Antiseptik ve anti-inflamatuvar özellikleri hem enfeksiyon riskini azaltmaya hem de ağrı ve iltihaplanmayla baş etmeye yardım eder.

 • Toz haline getirmek için birkaç tane aspirin tableti ezin.
 • Macun yapmak için bir miktar suda karıştırın. Su yerine hint yağı (iltihaplanmayı azaltmaya ve iyileşmeye yardım edebilecek yağ) da kullanabilirsiniz.
 • Bu macunu vajinal sivilce üzerine uygulayın.
 • 5 dakika bekletin, sonra ılık suyla durulayın.
 • Bunu günde 1-2 kez yapın.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı vajinal sivilce için en etkili esansiyal yağlardan biridir. Kuvvetli antiseptik bir ajandır ve iyileştirici özelliktedir. Ağrıyı yatıştırarak vajinal sivilcenin birkaç gün içinde tedavi edilmesine yardım eder. Ancak lavanta yağı veya diğer esansiyel yağları kullanırken dikkatli olun çünkü doğrudan uygularsanız cilde zarar verebişir. Bu yüzden esansiyel yağın taşıyıcı yağ ile karıştırılarak seyreltilmesi tavsiye edilir. Bunun yanında, bu kürü kullanmadan önce bölgeyi yıkayın ve tamamen kurulayın.

 • 1-2 damla lavanta yağı alın ve 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı, bademyağı vb. taşıyıcı yağa karıştırın. Bir pamuğu alıp yağ solüsyonuna batırın. Sonra, sivilcelerinize nazikçe uygulayın. Sivilcelere bastırmak yerine pamuğu hafifçe tutun.

Elma Sirkesi

Vajinada sivilce tedavisi için diğer bir etkili ve kolay kür ise elma sirkesidir. Elma sirkesi vajinanın pH değerini sürdürmeye yardım eder, enfeksiyon riskini azaltır ve hatta daha fazla sivilce oluşumunu önler.

 • 2 bardak elma sirkesini alın ve 1 bardak ılık suda karıştırın. Bu solüsyonu etkilenen alanı yıkamak ve vajinal bölgeyi arındırmak için kullanın. Kiri yok eder ve anında rahatlık verir. Etkili sonuçlar için bu kürü günde 4-6 kez kullanın.

Ilık Kompres

Vajinal sivilceye ılık kompres uygulamak iyileşme sürecine yardım eden yumuşatmak ve boşaltmayı sağlamak için etkili ve kolay diğer bir yoldur. Ilık kompres enfeksiyon riskini azaltmak için bakteriyi öldürmeye yardım eder ve iltihaplanmayla savaşır.

 • Bir bezi sıcak suda ıslatıp sıkın.
 • Ilık-sıcak arası bezi etkilenen alana birkaç dakika boyunca tutun.
 • Kistin içindeki sıvı boşalana kadar günde 3-4 kez tekrarlayın.

Sarımsak

Sarımsak temel olarak antibiyotik özellikleriyle vajinada sivilce için etkili diğer bir kürdür. Sivilce etrafında bulunan bakteriyi öldürmeye yardım ederek enfeksiyon riskini azaltır.

Sindirildiğinde, sarımsak enfeksiyonlarla savaşmak ve iyileşmeyi sağlamak için bağışıklık sistemini canlandırmaya da yardım eder.

 • Bir miktar ezilmiş sarımsağı 2 dakika vajinada sivilceye uygulayın. Sarımsağın neden olabildiği acıyı azaltmak için hindistan cevizi uygulayarak devam edebilirsiniz. Bunu günde 1-2 kez yapın.
 • Aynı zamanda bağışıklığınızı desteklemek için günde 2-3 kez bir diş ezilmiş sarımsağı bir bardak suyla tüketebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.