Vajinada Ağrı Sancı Batma Doğum Belirtisi midir

8 Aylık Hamilelikte Vajina Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

0 16

8 Aylık Hamilelikte Vajina Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Hamilelik sırasında hormonlarda meydana gelen değişimle birlikte, vajina, bel, göğüs ve karın bölgesi gibi vücudun pek çok yerinde ağrı hissetmek normal bir durumdur. Hamileliğin 8. Ayında vajinada ağrı görülmesi genellikle herhangi bir soruna işaret etmez, gebeliğin doğal bir sürecidir. Ancak 8 aylık gebelik, hamileliğin son haftası olan 40. haftaya çok yakın olduğundan, bu durum doğum belirtisi de olabilir.

8 Aylık Gebelikte Vajinal Ağrı Nedenleri

Rahmin Genişlemesi

Bu durum 8 aylık hamilelikte vajinada ağrının yaygın bir nedenidir. Rahim fetüse uyum sağlamak için büyür ve bu vajina ve çevresindeki kaslar üzerinde baskı oluşturur. Bunun sonucunda vajinada ağrı meydana gelir.

Fetüsün Büyümesi

8 aylık gebelikle birlikte tahimdeki fetüsün  boyutu arttıkça, pelvik bölgedeki bağlar da bu büyümeye uyum sağlamak için gerilir. Bu, vajinayı çevreleyen bağların ve kasların aşırı gerilmesine neden olarak keskin, şiddetli bir ağrı hissine neden olabilir. Bebeğin ağırlığı pelvik tabana baskı yaparak vajinada ağrıya neden olabilir.

Hormonal Değişiklikler

Gebelik, birçok hormonal değişikliğin olduğu bir zamandır ve bu, vajinada karakteristik olmayan bir kuruluğa neden olabilir. Bu kuruluk, özellikle cinsel ilişki sırasında vajinal ağrıya neden olabilir.

Enfeksiyon

8 aylık gebelikte yaşadığınız  ağrı dış genital bölgede ve vajinada ise nedeni bölgede bir enfeksiyon olabilir. Vajinanızın enfekte olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen bir doktora danışın ve teşhisi doğrulayın. En yaygın enfeksiyon türü, bağışıklıkları çok daha düşük olduğu için hamile kadınları kolayca etkileyen kandida enfeksiyonudur. Kortizon ilaçları hamilelik sırasında nadiren reçete edildiği için kandida enfeksiyonlarından kurtulmak da uzun bir süreçtir.

Yalancı Doğum Kasılmaları

Braxton hicks kasılmalar olarak da bilinen yalancı doğum kasılmaları, gebelik süresince anneyi doğuma hazırlamak için oluşan kasılmalardır. Bu gibi kasılmalar; kasık, vajina, bel ve karın bölgesinde yoğun ağrılara neden olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolunda iltihap da hamileliğin 8. Ayında vajinada ağrı, sık idrara çıkma, vajinada yanma hissi gibi belirtilere neden olabilir. Bu rahatsızlığın tedavisi antibiyotikler ile yapılır.

8 Aylık Gebelikte Vajinada Ağrı Nasıl Geçer?

  • Ağrı yaşanan bölgeye doktorun da onaylaması durumunda sıcak torba koymak ağrıyı durdurmaya yardımcı olabilir.
  • Sol tarafınıza yatmak kan dolaşımınızı iyileştirebilir ve vajinal ağrıyı azaltabilir.
  • Benzer şekilde, ayaklarınızı yüksekte tutarak oturmak, hamilelik sırasında vajinal basıncı ve dolayısıyla vajinal ağrıyı büyük ölçüde azaltabilir.
  • Bazı kadınlarda, hamilelik sırasında serviks ağrısı, sadece uzanarak ve kalçaları yüksekte tutarak giderilebilir.
  • Ilık banyo, vajinal ağrıya iyi gelebilir.
  • Kan dolaşımını hızlandırmaya ve kasları güçlendirmeye yardımcı olmak için yüzme gibi aktivitelere katılabilirsiniz.
  • Hamilelik sırasında günlük en az yarım saat yürümelidir. Her gün en az 30 dakika hafif egzersizler yapmak sadece vücudunuzun farklı süreçlerini düzenlemeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kasları güçlendirerek vajinal ağrıyı gidermeye de yardımcı olacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.