Vazelin Saça Sürülür mü Zararlı mıdır Saç Uzatır mı

Saça Vazelin Sürmek Ne İşe Yarar Vazelinin Saça Faydaları

0 16

Saça Vazelin Sürmek Ne İşe Yarar Vazelinin Saça Faydaları

Bir petrol jeli markası olan vazelin, genellikle kesikleri iyileştirmek, kuru cildi nemlendirmek ve makyajı temizlemek için kullanılan çok yönlü bir üründür. Vazelinin bir diğer kullanım alanı da saç için çok faydalı olmasıdır.

Vazelin Saça Nasıl Sürülür?

Pek çok üründe vazelin yer almaktadır. Saç kremleri, şampuanlar ve saç bakım ürünleri bunlardandır. Vazelinde saçların sağlığı için gereken mineral yağlar mevcuttur. Vazelin bu zengin içeriğiyle saçları onarır, güçlendirir, daha canlı ve parlak görünmelerine yardım eder.

Vazelinin yoğun bir yapısı vardır. Bu yüzden saçlara ve saç derisine direkt olarak uygulanmamalıdır. Aksi takdirde saç diplerindeki gözeneklerin tıkanmasına ve saçlarda yağlanmanın artmasına sebebiyet verebilir. Saç için vazelin kullanımı öncesinde benmari usulü eritmelidir. Bunun için bir veya iki yemek kaşığı vazelin kâseye ya da cam şişeye aktarılır. (Çok gür saçlara sahip olanlar daha fazla da kullanabilir.) Bu şişe veya kâse sıcak suyun içine yerleştirilir. Böylece vazelin, sıcaklığın etkisiyle eriyecektir. Fakat bu sırada vazeline su kaçmaması gerekir. Eriyerek sıvı hâle geldikten sonra uygulanabilir. Saç köklerine ve boylarına her hafta 1-2 defa sürülmelidir.

Vazelinin Saça Faydaları Nelerdir?

Vazelin ile saç bakımı yapmak oldukça faydalıdır. Etkili bir saç bakım ürünü olan vazelin, saçlar için kullanılan kremlerden bile daha yararlıdır.

Vazelin bitlerden kurtulmak için çok etkilidir. Bit ve sirke olan yerlere vazelin sürün ve saçınızda 1 saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayın ve suyla durulayın. Vazelin maskesi yaşayan bitleri boğar ve daha fazla yumurta bırakmalarını engeller.

Mineral yağlar grubunda bulunan vazelin, saçları diplerinden uç kısımlarına kadar besler. Böylelikle daha hızlı uzamalarına yardımcı olur. Her hafta 1-2 defa saçlara ve saç derisine biraz önce bildirildiği şekilde uygulanmaya devam edilmelidir.

Vazelin saçların uç kısımlarına sürülürse kırılmalara iyi gelir.

Vazelin saç köklerini besleyip saç uzamasına yardımcı olabilir.

Saçınıza sakız yapıştıysa üzülmeyin. Vazelini saçtaki sakızı çıkarmak için kullanabilirsiniz. Saçınızda sakız yapışan yere vazelin sürün. Yarım saat bekletip saçlarınızdan sakızı nazikçe çıkarın.

Vazelin saçlar için harika bir nemlendiricidir. Saçlarda kuruluk yıpranmaya ve kırılmalara yol açar. Vazelin ise saçların nem dengesini sağlar ve besin ihtiyacını giderir.

Saçlarınızın uçlarına vazelin sürerseniz kırık oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir.

Vazelin saç kuruluğuna da birebirdir. Saçlara besin kaynağıdır, onları yumuşacık yapar. Daha rahat taranıp şekil almasına katkıda bulunur.

Saçların kabarması ve elektriklenmesi en sık yaşanan problemlerin başında gelir. İşte bir miktar vazelini avuç içine yayarak saçlara uygulamak elektriklenme sorununu çözüme kavuşturur. Öte yandan duş aldıktan sonra saçlarınızı tararken ve şekillendirirken vazelin sürmeniz kırılmalarını önleyecektir.

Ancak vazelin saçlarda yağlı, kötü bir görüntü oluşturur. Bunun için şampuan kullanarak saçları vazelinden güzelce arındırmalıdır. Bir türlü temizlenmiyorsa şampuanın içine 1 çay kaşığı karbonat koymak işe yarayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.