Kuru ve Hassas Ciltler İçin Evde Doğal Peeling Tarifleri

Kuru Ciltler İçin Peeling Nasıl Yapılır 6 Farklı Tarif

0 11

Kuru Ciltler İçin Peeling Nasıl Yapılır 6 Farklı Tarif

Cilt kuruluğundan muzdaripseniz hiç aksatmadan peeling uygulaması yapmalısınız. Pullanma ve kuruluk gibi problemler cildin hava almasını, yenilenmesini önler. Ölü deriyle kaplanan cildi bu durumdan kurtarmak için düzenli olarak bakım yapmalıdır. Aksi takdirde gözeneklerin tıkanması sebebiyle akneler, siyah noktalar ve cilt lekeleri meydana gelebilir. Kuru ciltlere özel peeling tarifleri evdeki malzemelerle pratik bir şekilde hazırlanabilir. Her ay 4-5 defa maske uygularsanız yumuşacık ve ışıl ışıl bir cilde kavuşabilirsiniz. Aşağıda bildireceğimiz tarifleri kuru ve hassas ciltler uygulayabilir.

Kuru Ciltler İçin Mısır Unu İle Peeling Maske Tarifi

Birer tatlı kaşığı yoğurt ve mısır ununu karıştırın. Cildiniz temizken bu karışımı iyice yedirerek sürün. Birkaç dakika masaj yapıp ılık suyla yıkayın ve cilt tipinize göre bir nemlendirici kullanın.

Kuru Ciltler İçin Esmer Şeker İle Peeling Maske Tarifi

Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve aynı miktarda esmer şeker karıştırılır. Cilde parmak uçlarıyla nazikçe uygulanır. Zeytinyağı yerine Hindistan cevizi yağı veya badem yağı da kullanılabilir. Özellikle alerjisi olanlar bu iki yağdan birini tercih etmelidir. Bildirdiğimiz peeling uygulaması her ay 2 defa yapılırsa ciltteki ölü hücreleri giderir ve yumuşaklık verir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Şeker ve Un İle Kuru Ciltler İçin Peeling Maske Tarifi

Bir miktar balı ısıtın. 1 tatlı kaşığı toz mayayı un hâline getirin. 1 tatlı kaşığı şeker ekleyin. Baldan bir yemek kaşığı alarak karışıma ilâve edin. Temizlenmiş cilde uygulayın ve 15 dakika böyle kalın. Avucunuzun içini yüzünüze yapıştırın ve sonra çekin. Bu sayede karışım cildiniz tarafından daha iyi emilecektir. Sonra su ile yıkayarak temizleyin.

Kuru Ciltler İçin İrmik İle Peeling Maske Tarifi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı irmik (ince)

Bu iki malzemenin mama yapar gibi karıştırılması yeterlidir. Bulamaç hâline getirilip cilde uygulanmalı ve 15 dakika bekletilmelidir. Bir yandan da masaj ile cilde nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Böylelikle ölü hücreler temizlenecektir. Süre dolunca yıkanır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kil İle Kuru Cilt İçin Peeling Maske

4 damla lavanta yağı, 1 tatlı kaşığı yeşil kil, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yumurta sarısı karıştırılır. Hazırlanan maske yüz bölgesine tatbik edilir. 20 dakika sonra evvelâ ılık su, ardından da soğuk suyla yıkanır. Bunu belirli aralıklarla yaparsanız cildinizin nem oranı dengelenecek ve kuruluk sorunu ortadan kalkacaktır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yaş Maya İle Kuru Cilt İçin Peeling Maske

Yaş maya (yarım paket kadar), bir miktar suda eritilir. Bir kahve fincanı süt ilâve edilir. Daha sonra aldığı kadarıyla un eklenir. Bundan hamur elde edilip üzerine bir bez serilir. O yavaş yavaş kabarırken, 1 kahve fincanı tahin de ayrı bir yerde 4 çorba kaşığı zeytinyağıyla karıştırılır. Yeterince mayalandığında hamur bu karışımla ıslatılır. Cildin tamamına maske gibi yayılır ve 25 dakika bekletilir. Her hafta 3 defa yapılırsa cildi besler ve kuruluktan eser bırakmaz.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Zeytinyağı İle Kuru Cilt İçin Peeling Maske

Üzüm çekirdeği, portakal, jojoba yağları eşit miktarda karıştırılır. Yine aynı miktarda zeytinyağıyla badem yağı ilâve edilir. Her banyo sonrası uygulanır. Ciltte kuruma şikâyetine birebirdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.