Vajinada Peniste Yağ Bezesi Nedenleri Tedavisi

Genital Bölgede Yağ Bezesi Neden Olur Nasıl Geçer?

2 1.105

Genital Bölgede Yağ Bezesi Neden Olur Nasıl Geçer?

Genital bölgede yağ bezesi sık görülen cilt problemlerindendir. Genital bölgede yağ bezeniz varsa kadın iseniz Kadın Doğum Uzmanı doktora, erkek iseniz Genel Cerrahi doktoruna gitmelisiniz. Doktor durumunuza göre yağ bezesini enjektör ile çekebilir.

Genital Bölgede Yağ Bezesi İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Merhaba hocam 17 yaşındayım genital bölgemde bezeye benzer bir kitle buldum yaklaşık bir ay oldu ama geçmedi ne yapmalıyım?

CEVAP

Cildiye Doktoru Ekrem Civaş’ın cevabı:( Sanırım kasığınızda demek istediniz? Geçirilmiş enfeksiyonlar kronik bezelere neden olmakta ancak yine de mutlaka bir doktora görünmelisin)

Sual: Hocam 22 yaşındayım penisimin etrafında böyle şeyler çıktı internetten baktım yağ bezesi olduğunu düşünüyorum nasıl geçer bunlar ağrı falan yok ama geçmesini istiyorum.

CEVAP

Üroloji Doktoru Muzaffer Keleş’in cevabı:(Öncelikle geçmiş olsun. Bu yağ bezeleri büyümediği sürece sıkıntı yapmayacaktır. Eğer bunlardan kurtulmak istiyorsanız lokal anestezi ile bu bezeler tek tek çıkartılabilir.)

Sual: Eşimin genital bölgede kasığa yakın bir yerinde misket büyüklüğünde bir beze gördük yeni oluştuğunu biliyoruz bir hafta öncesinde yoktu bu konuyla ilgili bizi bilgilendirmenizi rica ediyoruz

CEVAP

Dr. Bülent Menteş’in cevabı:( Deri altına ait bir yağ bezesi (lipom, sebase kist, vs.) ya da bir kıl dönmesine bağlı granulom, vs. pekçok şey olabilir.)

Sual: Benim genital bölgemde sürekli yineleyen beze seklinde şişlikler var. bu şişlikler bir süre sonra geçiyor sonra başka yerden tekrar çıkıyor. İçlerinde bazen sıktığım zaman tüy çıkıyor. Ne yapmam gerekiyor

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Aşkın Güler’in cevabı:( Öncelikle geçmiş olsun. Söylediğiniz problem muhtemelen kıl kökü iltihabı ama, muhakkak bir kadın hastalıkları uzmanına görünmenizi öneririm. eğer konu kıl kökü iltihabı ise epilasyondan çamaşır kullanımına kadar dikkat etmeniz gereken bir seri önlemler bulunmaktadır.)

Sual: Genital bölgemde yağ bezesi gibi şeyler var.. Mantara ve siğile benzemiyor.. Yağ bezesi sanki.. derinin içinde. Dudakların kenarlarındaki deride. Dudakların üstünde değil hiçbir şey yok onlarda. ve kaşınmıyor kanamıyor sulanmıyor. baya uzun süredir var ve hiç yayılmadı.

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Emine Aylin Totan’ın cevabı::(Net olarak tanımlayamıyorsanız, mutlaka jinekolojik muayene olmalısınız , basit bir dış genital siğil oluşum başlangıcı da olabilir, cildi ilgilendiren sorunlarda görmeden tanı yorumu yapmak yanıltıcıdır)

Sual: Genital bölgemde nohut tanesi gibi bir şişlik var dokununca acıyor ve kızarıklık mevcut yağ bezesi olabilir mi,veya ne olabilir,doktora gitmem gerekir mi ?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru  Özer Kutlu’nun cevabı:(Tarif ettiğiniz yağ bezesi veya kil kökü iltihabi olabilir. Yakınınızdaki bir jinekoloğa başvurursanız bu problem küçük bir müdahale ile halledilebilir.)

Sual: Erkek cinsel organı etrafında yağ bezesi, penisimin orta ve alt kısımları ve skrotumumun etrafında küçük küçük yağ bezeleri var ağrıya sebep olmuyor ya da renk değiştirmiyor fakat orada beyaz pütürleri görmek beni rahatsız ediyor ne yapmalıyım

CEVAP

Cildiye Doktoru Funda Ataman’ın cevabı:( Merhaba, tarif ettiğiniz yağ bezeleri normal yapılardır. ancak genital siğil olup olmadığına karar vermek için muayene olmanız gerekir. tedavide yakma ve dondurma gibi yöntemler kullanılır.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

2 Yorumlar
  1. merve diyor

    Genital bölgemde ve kalçamda şişlikler var ama yağ bezesi ya da sivilce değil kaşınıyorlar bi zaman sonra geçiyor fakat tekrar çıkıyor. Cildiyeye gittiğimde uyuz olduğunu söyledi 2-3 ay ilaç kullandım fakat geçmedi ne yapmam gerekiyor beni çok rahatsız ediyorlar

  2. Fatma diyor

    Sorum vajina ve idrar çıkış bölgesi arasında şişme ve ağrı belirdi acaba nedeni nedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.