Vajinada Bikini Bölgesinde Özel Bölgede Nohut Büyüklüğünde Şişlik

Genital Bölgede Nohut Büyüklüğünde Şişlik Neden Olur?

9 1.352

Vajinada, genital bölgede nohut büyüklüğünde şişlik kıl dönmesinden, yağ bezesine kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kadın iseniz Kadın Doğum Uzmanı doktora, erkek iseniz Üroloji doktoruna gitmelisiniz.

Genital Bölgede Nohut Büyüklüğünde Şişlik İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Doktor hanım benim vajinamın bir parmak içerisinde sağ tarafta nohut büyüklüğünde bir şişlik var.Aşırı derecede yanma hafifte kaşıntı var.3 ay önce evlendim ilişki sırasında da ileri derecede yanma oluyor.

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Gülbin İşgören’in cevabı:( Vajinal enfeksiyonunuz olabilir. Tedavi için ve şişlin değerlendirilmesi için bir jinekoloğa başvurmanız uygun olacaktır.)

Sual:  Benim sorunum vajina girişimde bir şişlik var nerdeyse fındık tanesi kadar daha önce doktor muayenemde kanal tıkanması olduğunu söylemişlerdi (bartholin absesi veya kisti sanırım?)ozaman mercimek tanesi büyüklüğündeydi çok rahatsız eder veya büyürse alınabileceğini söylemişti doktorum. Benim sorum nasıl alınıyor, alınmazsa ne olabilir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir’in cevabı:( Anestezi altında alınır. Hastalık ve yapılacak işlem çok basit olsa da uğraştırıcı ve tekrarlayabilen bir hastalıktır.(bartoli kisti ) Bu sebeple fazla büyümesine izin vermeden erken tedavi olmanızı tavsiye ediyorum.)

Sual: Ben 24 yaşındayım vajinanın sağ ve sol tarafında nohut büyüklüğünde şişlikler var üzerine bastığımda ağrıyor ve vajinada kızarıklık ve kaşıntı var sizce neden ve bunun için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Meltem Aksu’nun cevabı:(Mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir, bahsettiğiniz şişlikler abse olabilir ve tedavi gerektirir. )

Sual: Merhaba hocam bikini bölgesinden vajinaya doğru olan bölge de yaklaşık 1 yıl önce şişlik vardır. ilk baslarsa sivilce ve çıkamayan bir kılın iltihaplanmasıyla başladı sonra sertleşti ne kızarıklık var nede bi yara sadece sert, nohut büyüklüğünde bir kitle gibi ve hafif acıyor sizce bir tehlikesi var mıdır?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Evrim Aksoy’nun cevabı:(Merhaba hanım anlattığınız şey hidradenitis süpurutiva dediğimiz bir lezyona benziyor ancak yakından görüp değerlendirmek daha uygun. Şu an çok zararlı olmayabilir.)

Sual: Ben 1 aylık hamileyim.2-3 gün önce kaşımın içinde sivilceye benzer birşey çıktı ama sivilce gibi ucu falan yok ağrı yapıyordu.Şimdi ağrı geçti fakat şişlik kaldı nohut büyüklüğünde bir beze benzeri birşey var.ilaç kullanmaktan veya krem kullanmaktan korkuyorum hamilelikten dolayı sizce ne yapmalıyım

CEVAP

Cildiye Doktoru Vildan Şengöz’ün cevabı:(Merhaba, endişe etmeyin, bir şey sürmenize gerek yok. Oynayıp sıkmaya çalışmayın sadece)

  Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

9 Yorumlar
 1. Büşra diyor

  Merhabalar yaklaşık 3 yıldır benimle yaşayan ara sıra iltihabı patlayıp kanayan (genelde duştan çıkınca) genital bölgemde bir yara var bezelye büyüklüğünde çok araştırdım Ama bulamadım korktuğumdan da hastaneye gidemedim bugün bir yenisi daha çıktı dudağın alt kısmında çok küçük büyüklüğünde hiç geçmiyor ne yapmalıyım

  1. Anonim diyor

   Cevap buldunuz mu

 2. Diloy diyor

  Merhaba
  Genital bölgemin alt popo kısmına doğru olan yerde küçük sivilce gibi bir şey çıkmıştı kaşıdım büyüdü ve ağrıyor sıkmaya çalıştım içinden küçük kanlar çıktı acaba iltihaplı sivilce gibi olabilirmi ve biraz sertte acaba bunun için ne yapmam gerekiyor

 3. Gizem diyor

  4-5 gündür bikini bölgesinin üst tarafında nohut kad bir şişlik oldu ilk sivile sandım sıkmaya çalıştım olmadı bir kaç gün bekledim üst mor hayla şişlik var ve kaşınıyor bastirdigim zaman ağrıyor

  1. Anonim diyor

   Bende dr oldu sanırım tüm yorumlardakilerle hemen hemen aynı bulabildiniz mi cevabını veya gittiniz mi doktora

  2. Anonim diyor

   Cevap buldunu mu veya doktora gittiniz mi bende de oldu

  3. Anonim diyor

   N’aptınız sonuç nedir

 4. Zeynep diyor

  Merhaba benimde vajınamda sürekli kıldönmesi gibi iltihaplı yaralar çıkıyor patlıyor paşka yerde tekrar çıkıyor neden oluyordur doktor bey banada cvp verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Anonim diyor

   Cevap buldunuz mu bende de oldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.