Sümüksü Akıntı Sebepleri Kadınlarda Sümüksü Akıntı Nedenleri Tedavisi

Vajinadan Sümük Gibi Akıntı Gelmesi Nedenleri Tedavisi

Sümüksü akıntı, sümük gibi yapışkan kıvamlı akıntının kadınlarda vajinadan, erkeklerde ise penisten gelmesi durumuna denir.

Vajinada Sümüksü Akıntı Neden Olur?

 • Ovaluasyon (Kadınlarda yumurtlama döneminde de vajinadan sümüksü akıntı gelebilir. Ve bu gayet normal bir durumdur. Herhangi bir soruna işaret etmez)
 • Mantar enfeksiyonu

Kadınlarda vajinadan sümüksü akıntı gelmesinin en sık karşılaşılan nedenlerinden biri de mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonu”Candida” adı verilen bir mantardan kaynaklanır. Mantar enfeksiyonu belirtileri şunlardır; Vajinadan sümüksü akıntı gelmesi vajinal kaşıntı veya yanma, beyaz / gri vajinal akıntı, kalın vajinal akıntı, vajinal ağrı, vulvovajinal kızarıklık

 • Vajinada iltihap bulunması
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Rahim iltihabı
 • Menopoz belirtisi olarak da vajinadan sümüksü akıntı gelebilir
 • Hamilelik
 • Hamilelikte nişan gelmesi
 • Bakteriyel vajinozis

Vajinada hem iyi hem de zararlı bakteriler bulunur. Bakteriyel vajinozis, zararlı bakterilerin vajinada çok miktarda üreyip, normal bakteri dengesini bozduğu zaman meydana gelen bir enfeksiyondur. Bakteriyel vajinozis cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir. Bakteriyel vajinozis belirtileri arasında vajinadan sümüksü akıntı gelmesi, vajinada yanma, vajinadan kötü koku gelmesi,  kanlı vajinal akıntı, beyaz / gri vajinal akıntı, kalın vajinal akıntı yer alır.

 • Pelvik inflamatuar hastalık

Vajinadan sümüksü akıntı gelmesinin bir diğer nedenidir. pelvik inflamatuar hastalığıdır.  Pelvik inflamatuar hastalık (PID), uterus, fallop tüpü, yumurtalık gibi kadın genital yapılarının bir enfeksiyonudur.. Genellikle N. Gonorrhoeae veya C. Trachomatis gibi sağlık sorunları bu duruma neden olur

 • Vajinal Trikomonas Enfeksiyonu

Vajinal trikomonas enfeksiyonu vajinadan sümüksü akıntı gelmesine yol açan durumlardandır. Trichomonas vaginalis enfeksiyonu (veya “Trichomoniasis” veya “trich”), aynı isme sahip bir parazitin neden olduğu yaygın görülen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Yılda 3 milyondan fazla kişi bu hastalığa yakalanır.

 • Klamidya Enfeksiyonu

Klamidya enfeksiyonu “chlamydia trachomatis” adı verilen bakteriden kaynaklı cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Klamidya korunmasız cinsiyete yayılan yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Klamidya enfeksiyonu belirtileri arasında vajinadan sümüksü akıntı gelmesi, vajinal akıntı, vajinal kanama, aniden idrara sıkışma, seks sonrası kanama, sık idrara çıkma yer alır.

Vajinada Sümüksü Akıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kadın Doğum Uzmanı doktoruna gidilir.

Vajinada Sümüksü Akıntı Nasıl Geçilir?

Bu durumun tedavisi nedenine bağlı olarak değişir. Doktora gittiğinizde doktor size idrar testi yapacaktır, şayet gerek görürse vajinadan sürüntü örneği alacak bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum vajina iltihabından kaynaklıysa size antibiyotik reçete edecektir.

Vajinada Sümüksü Akıntı İçin Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: 18 yaşındayım yaklaşık 2 senedir sümüksü yumurta akı gibi akıntılarım oluyor ne yapmam gerek? internet ortamından araştırdığıma göre “ovulasyon” habercisidir deniliyor hocam biraz bilgi vererek beni aydınlatırsanız sevinirim

CEVAP

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Dr. Emine Kantaş’ın cevabı:(Merhaba, bu yumurtlamanın habercisidir. koyu renkli ve kokulu değilse normaldir, tedavi gerekmez. )

Sual: Ben 1988 doğumlu evli bir bayanım. Sorum su ;sümüksü rakı beyazı akıntım(kokusuz) var, özelikle tuvalete gittiğimde çıkıyor, sizce bir uzmana gözükmeli miyim, ayrıca vajinada kötü kokunun sebepleri neler olabilir?

CEVAP

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Dr. Burcu Kardaş Aslan’ın cevabı:( Mutlaka bir doktora muayene olun, akıntının nedeni vajenin iltihabıdır.  Muayene sonucuna göre tedavi almanız gerekir.)

Sual: Benim sorunum adet bitiminden sonra sümüksü beyaz bir akıntı geliyor. Bu yüzden çamaşırımı sürekli değiştiriyorum bekarım korkulacak bir durum var mıdır neden böyle birşey oluyor?

CEVAP

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Dr. Oskar Öğüten’in cevabı:( Koku ,ateş olmuyorsa sorun yoktur)

Sual: 19 yaşında bir kızım sürekli beyaz sümüksü vajinal akıntılarım oluyor son günlerde sarıya  daha sonra kahverengiye döndü bu son 2  gündür de kanlı akıntı oluyor, adetime 1 hafta 10 gün var hiç bir cinsel ilişki yaşamadım, çok tedirginim bu durumun nedeni ne olabilir?

CEVAP

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Dr. Vedat Ünsür’ün cevabı:( Mevcut şikayeteniz zararsız bir hormonal değişime bağlı kanamaya benziyor. 1-2 günden fazla uzar ve devam ederse doktora gidip muayene olursanız, kısa sürede çözüm bulunur.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorular soru ve cevaplar doktorlarsitesi web sitesinden alınmıştır.

Önceki

Rüyada anne görmek islami tabir Rüyada ölmüş anneyi canlı görmek ne demek.

Rahim İltihabı İçin Hangi Antibiyotik Rahim İltihabına Ne İyi Gelir Maydanoz Kürü

Sonraki

“Sümüksü Akıntı Sebepleri Kadınlarda Sümüksü Akıntı Nedenleri Tedavisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın