Vücut Kırgınlığı Ve Halsizliğe Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu

Vücut Kırgınlığına Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözümler İyi Gelen İlaçlar

0 8.314

Vücut Kırgınlığı Nasıl Geçer Vücudum Çok Kırgın Ne Yapmalıyım?

Genel vücut kırgınlığı ya da aşırı halsiz hissetmek birçok kişinin yaşadığı yaygın bir problemdir. Vitamin eksikliğinden, soğuk algınlığı geçirmekten, yeteri kadar uyumamaktan, zayıf bağışıklık sisteminden, öğün atlamaktan, duygusal stresten ve çok fazla fiziksel aktivitede bulunmaktan dolayı vücut kırgınlığı hissedebilirsiniz. Sürekli vücut kırgınlığı ise hipotiroidizm, anemi, eklem iltihabı, uyku bozukluğu, kronik halsizlik sendromu, kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık problemlerinden kaynaklanabilir. Bu durumlarda vücut kırgınlığınızın arkasındaki sebebi bulmak oldukça önemlidir.

Vücut kırgınlığı durumunda hayatınızda tazelenmiş ve enerji dolu hissetmek için günde en az 30 dakika egzersiz yapmalı, ideal vücut ağırlığınızı korumalı, iyi bir beslenme düzeni izlemeli, yeterli uyumalı, gün boyu su içmeli, alkolden kaçınmalı ve sigarayı bırakmalısınız. Basit birçok ev yapımı kür de enerjinizi yükseltmeye ve gücünüzü tazelemeye yardım edebilir.

Vücut Kırgınlığı Neden Olur?

 • Grip, nezle, sinüzit gibi soğuk algınlığının bir belirtisi olarak
 • Kansızlık
 • Alerji hastalığı
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Vitamin eksikliği
 • Tiroit problemi, karaciğer hastalıkları, susuzluk, diyabet, eklem iltihabı, safra kesesi gibi çok sayıda hastalık düşük enerji seviyesiyle sonuçlanır. 
 • Anemi, kanser, kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıklar da enerjinizi düşürebilir.
 • Uykusuzluk hastalığı gibi uyku bozuklukları
 • Kahvaltı yapmama
 • Yanlış beslenme
 • Stres kadınlarda, erkeklerde ve çocuklarda enerji azalmasının temel sebeplerinden biridir.

Vücut Kırgınlığı Nasıl Geçer?

Vücut kırgınlığını gidermek için beslenme çok önemlidir. Vücut kırgınlığının geçmesi için uzmanlar şu besinlerin tüketilmesini, şunların yapılmasını tavsiye etmektedir;

Bol Bol Kuruyemiş Tüketin

Bir avuç dolusu magnezyum ve folik asit zengini fıstık ya da badem yiyin. Bu besinler enerji ve hücre üretimi için gereklidir. Vücuttaki kırgınlığın giderilmesine de yardımcı olur. Vücudunuzda bu besinlerin eksikliği sizi halsiz bırakabilir.

Bol Bol Su İçin

Günde 10-12 su bardağı içmek bedeni toksinlerden, zararlı atıklardan temizler, zararlı maddelerden temizlenmiş bir beden ise daha sağlıklı, enerjik ve dirençli hale gelir. Vücut kırgınlığını gidermek için mutlaka her gün 2-2,5 lt su içmeye devam etmelidir.

Yumurta

Vücut kırgınlığı için en iyi çarelerden biri de dengeli bir beslenme düzeni izlemektir. Yumurta folik asit, A vitamini, demir, protein, riboflavin ve pantotenik asit dahil gerekli besin maddeleriyle doludur.

Günde sadece 1 yumurta tüketmek iyi hissetmeye başlamanıza yardımcı olacaktır. Yumurtalı sandviç, kaynamış yumurta ya da yeşil sebzeli veya peynirli yumurta tüketebilirsiniz.

Spor Yapın

Egzersiz doğal enerji arttırıcıdır çünkü ne zaman spor yaparsanız yapın oksijen dolu kan vücudunuzdan kalbinize, kaslarınıza ve beyninize akar. Egzersiz, toksinlerden arınmaya ve tüm organlara yardımcı olarak enerji seviyenizi yükseltmeye, vücut fonksiyonlarının etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan kan akışının artmasına yol açar. En azından her gün 1 saat yürüyüş yapmaya özen gösterin.

Muz

Muz glükoz, früktoz ve sakroz gibi doğal şeker kaynağıdır. Ayrıca, yüksek miktarda vücudunuzun şekeri enerjiye dönüştürmesi için gerekli bir mineral olan potasyum içerir. Yüksek lif içeriğiyle muz aynı zamanda kanınızdaki sağlıklı glükoz miktarını sürdürür.

Uykunuza Dikkat Edin

Gece en az 7-8 saat uyunması gerektiği söylenir ve bunun bir sebebi vardır. Bu dinlenme gün boyunca vücutta oluşan yıpranma ve aşınmaların tamiri için gereklidir. Beyin hücrelerinin canlanmasına ve bir sonraki gün faaliyetleri için hazırlanmalarına yardım eder.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Vücut Kırgınlığı İçin Bitkisel Tedavi

Malzemeler:

 • 2 adet büyük havuç
 • 10 adet kuru incir

Hazırlanışı:

Bu tedavi için 2 büyük taze havuç, 10 kuru incir gereklidir. Havuçlar taze olmalıdır. Havuçlar taze olmalıdır. Havuçları birkaç parçaya ayırın ve kaynamış yarım litre suyun içine ekleyin. Kısık ateşte 15-20 dakika boyunca kaynatın. İncirleri iki parçaya ayırın kaynamış yarım litre suyun içine ekleyin. 20 dakika boyunca kaynatın. Kaynayan suları süzün ve bir kapta birleştirin. Bu karışımın buzdolabında korunması gerekmektedir.

Hazırlanan karışım ne zaman içilmeli?

Karışım günlük olarak her kahvaltıdan 15 dakika önce 20 gün içilmelidir. 20 günün sonunda 1 hafta tüketilmemelidir. Daha sonra tekrar 20 gün boyunca uygulanır.

Vücut Kırgınlığı İlaçları Nelerdir?

 • C vitamini ilaçları
 • Spirulina vitamin hapı
 • Omega 3 vitamin hapı
 • Pharmaton
 • Supradyn all day vitamin
 • B12 vitamini
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.