Laktoz intoleransı nedir zararlımı belirtileri ve laktaz eksikliği

Laktoz intoleransı nedir?

Laktoz İntoleransı olanlar süt ve süt ürünlerindeki laktoz adı verilen şekeri sindiremez. Bu durum zararlı olmasada rahatsız edicidir. Tedavi olmasada, ne kadar miktarda süt veya süt ürünleri tükettiğinizde semptomların ağırlaştığını takip ederek durumunuzu yönetebilirsiniz. Laktoz intoleransı ne demek bilmiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken laktoz intoleransı süt alerjisi ile aynı şey değildir. Makalemizden Laktoz intoleransı ne demek zararlımı, Laktoz intoleransı belirtileri nelerdir, nasıl tespit edilir, Laktaz eksikliği nedenleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Laktoz nedir nelerde bulunur?

Laktoz sütteki şekerdir. Vücudumuz, bu şekeri parçalamak için laktaz adı verilen bir enzim kullanır, bu enzim ince bağırsakta üretilir, böylece vücudumuzda emilim gerçekleşir. Laktoz intoleransı olan insanlarda yeterli laktaz bulunmaz.

Bazi insanlar düşük laktaz seviyeleri ile bile, süt ürünlerini iyi sindirebilir. Laktoz intoleransı olan insanlardaki düşük laktaz seviyeleri süt tüketiminden sonra belirtiler gösterir.

Laktaz nedir? Laktaz enzimi nedir eksikliği ne yapar?

Süt içtiğinizde veya süt bazlı bir ürünü tükettiğinizde, bağırsaklardaki laktaz süt şekerini parçalar. Daha sonra bağırsak yoluyla vücutta emilir. Ancak bu durum laktoz intoleransı olan insanlarda o kadar kolay değildir. Onlarda laktoz parçalanmaz. Bunun yerine, normal bakteri ve fermente ile karışarak kolonda devam eder. Bu gaz ve şişkinlik hatta ishal gibi şeylere neden olabilir.

Laktaz eksikliği ve Laktoz intoleransı ne demek nasıl tespit edilir?

 • Birkaç hafta boyunca süt veya süt ürünlerini tüketmeyin
 • Belirtileriniz kaybolursa, nasıl tepki verdiğinizi anlamak için süt ürünlerini tekrar tüketmeye başlayın
 • Belirtileriniz, süt kesildikten sonra da devam ediyorsa doktorunuza danışın

Laktoz intoleransı kimlerde olur? Laktaz eksikliği neden olur?

Dünyadaki çoğu yetişkin kişi sütü sindiremez, insanların %40’ı 2 ila 5 yaşları arasında sütü sindirmek için yeterli laktaz üretmeyi bırakır. Ayrıca laktoz intoleransı kalıtsal veya diğer spesifik hastalıklarla ilişkili olabilir.

Laktoz intoleransı olup olmadığımı nasıl bilebilirim?

Henüz laktoz intoleransı ne demek bilmeyen bir çok insan süt ürünleri tükettiğinde gaz ve ishal gibi belirtiler gösterir. Aslında vücudumuz süte, ölçülebilecek şekilde tepkilerde verir.

Yetişkinler için laktoz intoleransı testi

Nefes testi : Eğer nefes verirken yüksek düzeyde hidrojen varsa bu laktoz intoleransı olabileceğini gösterecektir.

Kan testi :  Bu,laktoz içeren şeyler içtikten sonra vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gösterebilir.
Doktorlar ayrıca bebeklerden ve küçük çocuklardan dışkı örneği alabilirler.

Laktoz intoleransı olanlar ne yememeli nasıl beslenmeli

Laktoz intoleransı olsanızda halen az miktarda süt içebilirsiniz. Peynir veya yoğurt gibi bazı süt ürünlerinin sindirimi daha kolay olacağından aşırıya kaçmadan tüketilebilir. Ayrıca günümüzde laktoz içermeyen süt ürünleri kolayca bulunmaktadır.

Ayrıca Lactaid gibi süt şekerini kıran tablet takviyelerini, süt ürünü tüketmeden hemen önce alarak semptomları azaltabilirsiniz.

Süt ve süt ürünlerinden tamamen vazgeçmeyi planlıyorsanız, sağlıklı beslenmek ve bol miktarda kalsiyum, D vitamini ve diğer besin maddelerini almanız gerekebilir. Süt yerine, bu yiyecekleri tüketebilirsiniz;

 • Badem
 • Kuru fasulye
 • Tofu
 • Kara Lahana
 • Kalsiyum takviyeli portakal suyu ve soya sütü
 • Somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar
 • Yumurta sarısı
 • Dana karaciğeri

Laktoz intoleransı belirtileri varsa, doktorunuza danışın. Eğer Laktoz intoleransı teşhisi konduysanız, saglıklı bir diyet yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Önceki

Karın şişliğinin nedenleri nelerdir, Gaz sancısı belirtileri

Lym Düşüklüğü Nedir, Lenfosit Düşüklüğü Ne Demektir, Lenfosit Düşüklüğü Ne zaman Tehlikeli

Sonraki

Yorum yapın