Yakı Nedir Yakı Bandı Neden Yakar Nasıl Çıkarılır Yan Etkileri

Yakı Bandı Nedir Ne İşe Yarar Fiyatları Yakının Faydaları Zararları

0 17.093

Yakı Bandı Nedir Ne İşe Yarar?

Vücutta ağrıyan yerlere yapıştırılan ilaçlı bezler yakı olarak adlandırılmaktadır. Özellikle bel, omuz ve boyun gibi bölgelerde meydana gelen eklem ve kas ağrılarında çok kullanılan yakı bandı; spor yaralanmaları sebepli meydana gelen ağrılar, kronik bel ağrıları, osteoartrit, romatizmal hastalıklar, siyatalji, lumbalji,diskopati (belfıtığı), eklem burkulmaları ve incinmelerinde oldukça faydalıdır.

Halk arasında yakı bantları en çok bel, fıtık, bacak, boyun ve omuz ağrılarında; kas sıkışmaları, artrit, ve burkulmalarda kullanılmaktadır.

Yakı bantlarında bulunan kimysallar; vücutta ağrıyan bölgeye yapıştırıldığında deri altına nüfus ettiğinden emzirme döneminde olan ve gebe olan kadınlarda önerilmemektedir. Ayrıca; yakı bantlarının çocuklarda, alerjik vücutlarda ve hassas ciltlilerde kullanımı tavsiye edilmez.

Yakı Bandı Nereden Satın Alınır?

Yakı bantları; neredeyse tüm eczanelerde birçok marka altında satılmaktadır. Ayrıca internetten de temin etmek mümkündür.

Yakı Bandı Nasıl Kullanılır?

Yakı bandının üzerindeki koruyucu zarı çıkarın ve vücudunuzda ağrıyan bölgeye yapıştırın. Etkisini yarım saat içinde hissedeceksiniz.

Yakı bantları tek kullanımlıktır. Sadece yapıştırıldıkları bölgeye etki gösteren yakı bezleri; ağrıyan yerlere ayrı ayrı yapıştırılmalıdır. Örneğin bel fıtığı sebepli vücudunuzda hem bel hem de bacaklarınızda ağrı oluyorsa ağrıyan her yere ayrı ayrı yapıştırmalısınız.

Yakı Bandını Kimler Kullanamaz?

  • Emziren kadınlar kullanmamalıdır.
  • Gebe kadınlar kullanmamalıdır.
  • Çocuklarda kullanılmamalıdır.
  • Bir bölgede 48 saatten fazla tutulmamalıdır. (en az 6 saat)
  • Aynı bölgede tekrar yakı kullanmak için 2 hafta beklenmelidir.

Yakı Bandı Acı Verir mi?

Yakı bandı; vücuda yapıştırıldığında ısınma başlar ve yanma hissi gittikçe artacaktır. Bu sebeple de yakı acı vermez denemez fakat yakı bandında amaç ısıtması olduğundan acı, vereceği fayda ile doğru orantılı olacaktır.

Yakı Bandı Vücudumuzda Ne Kadar Kalmalı?

Yakı bandının deri altına nüfus edebilmesi ve ağrıyı azaltması için en az 4 saat kalması gerekmektedir. Fakat eğer ağrı şiddetli ise 48 saat kadar da durabilir. 48 saatten fazla kullanmaktan cildi tahriş edecektir.

Yakı Bandı Deriden Nasıl Sökülür?

Yakı bandı altında yapışkan bulunmaktadır. Bu sayede ciltte duran yakı bandının kolayca çıkarılması için önce bir havlu ile ıslatılması yardımcı olacaktır. Bu şekilde yakı bandı çıkarılırken acı yaşanmayacaktır.

Yakı Bandının Zararları Nelerdir?

Yakı bandı bir bölgede 48 saat fazla kaldığında ciltte tahriş oluşumuna yol açmaktadır. Ayrıca yakı bandı ilaçlı olup deri altına nüfus edip kana karıştığından emziren anne ve gebe kadınların kullanım önerilmemektedir. Eğer oral yolla ilaç kullanılıyorsa yakı bandı beraberinde kullanımı zararlıdır. Bunların dışında yakı bandının başka çok yan etkisi yoktur.

Yakı Bandı İle Banyo Yapılır mı?

Yakı bandı kullanmadan önce duş alınmalı. Kullanım süresince etkisini azaltacağından yakı bandı ile banyo yapılması önerilmemektedir.

Yakı Bandı Kaç Gün Durmalı?

Yakı bandı vücutta bir bölgede an az 4-8 saat kalmalı en fazla ise 48 saat 2 gün durmalıdır.

Yakı Bandı ile Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Halk arasında adetten sonraki 10-15 gün içinde bel bölgesine yakı bandı kullanımı gebe kalmayı kolaylaştırıyor inancı mevcuttur. Bu durum ne laboratuvar testleriyle ne de istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Fakat cilde dikkat edildiği sürece denenmesinde bir sakınca yoktur.

Yakı Bandı Fiyatı:

Yakı bandı birçok marka altında satılmaktadır. Bu markalardan bazılarının yaklaşık fiyatları şu şekildedir:

  • Roll Yakı Bandı: 5,50  – 7,00 TL arası
  • Şanlı Delikli Yakı Bandı: 3.50 TL – 5,00 TL arası
  • Kurtplas Yakı ve Yara Bandı:  80,00 TL civarı (80 lik paket)
  • Cansın Yara ve Yakı Bandı : 3,00 – 4,00 TL arası
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.