Ayak Baş Parmağında Ayak Tırnağında Tırnak Altında Siyah Leke

Tırnakta Siyah Çizgi Tırnakta Siyah Leke Nokta Neden Olur Tedavisi

0 7.324

Tırnakta Siyah Çizgi, Siyah Leke Nokta Nedenleri Tedavisi

Tırnakta siyah çizgi ve siyah lekeler mantar hastalığından cilt tümörüne kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Tırnakta Siyah Çizgi, Siyah Leke Neden Olur?

 • Tırnakta mantar hastalığı
 • Kansızlık
 • Melanom ismindeki cilt tümörü
 • Vitamin eksikliği
 • Yüksek ateşin komplikasyonu olarak
 • Tırnak altı kanaması
 • Hamilelik
 • Sedef hastalığı
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
 • Travma, yani tırnağı farketmeden bir yere çarpmış olma, ağır bir eşyanın tırnakların üzerine doğru düşmesi,
 • Melanonişi (Tırnakta görülen siyah ya da kahverengi pigmentasyon)
 • Kanser

Tırnakta Siyah Çizgi, Siyah Leke İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cildiye doktoruna gidilir.

Tırnakta Siyah Çizgi Siyah Leke Tedavisi

Tırnakta siyah leke, siyah çizgi tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin bu durum mantardan kaynaklanıyorsa doktor tırnak mantarı için ilaç reçete edecektir. Tırnakta siyah lekeye, siyah çizgiye neden olan durum tedavi edildiğinde bu sorun da geçecektir.

Tırnakta Siyah Çizgi, Siyah Leke İle İlgili Doktorlara Sorulan Sorular Ve Cevapları

Sual: Hocam 39 yaşında erkeğim iki elimin baş parmağında 3-4 mm uzunluğunda siyah çizgi oluştu çizgiler ince ve düz ve tırnağın altında neden olur, nasıl geçer?

CEVAP

Cildiye Doktoru Ümit Türsen’in:( Tıp fakültesi Cildiye bölümünde dermoskopik cihazlarla kayıt altına alınmanız gerekir. Melanom adlı deri tümörü olabilirsiniz. İncelenmeniz lazım.)

Sual: Sual: Tırnakta saç teli inceliğinde çizgi şeklinde küçük siyah lekelenmeler ne anlama gelmektedir. sadece bazı el tırnaklarında var. Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP

Cildiye Doktoru Nuran Atmanoğlu’nun cevabı:( Mantar olabilir; görmeden daha fazla birşey söylemek mümkün değil. Bir cildiye uzmanına gitmenizi öneririm.)

Sual: Kızım 10 yaşında. Sol başparmak tırnağında 3-4 ay önce uzunlamasına siyah bir çizgi oluştu. Tırnak uzasa da bu çizgi kaybolmuyor. Nedeni nedir. Ne yapmam gerekir?

CEVAP

Cildiye Doktoru Erol Koç’un cevabı:( Bir travma ateşli hastalık vs geçirdi ise ondan olabilir, yine de tüm kan tetkiklerini yaptırıp herhangi bir kansızlık vitaminsizlik iç hastalıklarını ekarte etmek gerek.)

Sual: Hocam merhabalar, sol el baş parmağımın tırnağında 1-1,5 mm kalınlığında düz siyah bir çizgi var. Bu çizgi yaklaşık 12 yıl önce oluştu ve hiç değişmedi. Melanom belirtisi olabileceğini yeni yeni öğrendim. Bu konuda ne önerirsiniz?

CEVAP

Doktor Sıdıka Kurul’un cevabı:( Merhaba, tırnakta siyah çizgi değişik nedenler ile ortaya çıkan melanonişya olabilir. Siyah çizgi tırnak altı melanomunun erken belirtisi olabilir. Çizginin kenarlarının düzgün olması,renginde değişiklik olmaması önemlidir.Bir deri hastalıkları uzmanına muayene olunuz,dermoskopi muayenesi ile olay anlaşılır. Takipte kalırsınız veya gerekli görülürse patoloji inceleme için biyopsi alınır. )

Sual: Hocam sol el işaret parmağımın tırnağında son 1-2 aydır farkına vardığım koyu gri uzun bir çizgi var.Dermatoloğa başvurduğumda 2-3 ay beklememizi şu an için bir müdahale yapmamızı,eğer yeni gelen tırnakta bu devam ediyorsa plastik cerrahi uzmanı bir dr un biyopsi yapmasını söyledi.Anladğım kadarıyla daha net birşey söylemek için erken. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

CEVAP

Doktor Sıdıka Kurul’un cevabı:( Merhaba, biyopsi demek tırnağı çekmek demek. melanonişya (tümüyle selim,tehlikesiz) olabilir,bu genellikle kenarları keskin siyah/kahverengi bir çizgidir.Beklemek sizi özellikle doğum nedeni ile endişelendiriyorsa biyopsi yaptırabilirsiniz. )

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesin alınmıştır. Cevaplar şahıslara münhasırdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.